Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Beslenme

 Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Beslenme

Kan grubu diyeti son zamanlarda ön plana çıkan diyet programlarından biridir. Kan grubuna göre farklılaşan beslenme biçimleriyle kilo vermenin daha kolay olacağı düşünülür. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ilk koşulu sağlıklı beslenmedir. Bir diyetin sağlığınızı bozmadan kilo vermenizi sağlaması için günlük ihtiyaç duyulan tüm besinleri almanızı sağlaması gerekir.

Günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri karşılayan yeterli bir diyet listesi ile sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz. Diyetlerin en önemli özelliği kişiye özel olmalarıdır. Her diyet listesi, herkese başarılı sonuç vermeyebilir. İşte bu nedenle oluşturulan kan grubu diyeti de kişilerin hangi tür beslenmeyi tercih etmeleri konusunda yol göstericidir. Son zamanlarda oldukça popüler olan kan grubu diyeti ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

kan grubu diyeti

Kan grubu diyeti nedir?

Kan grubu diyeti, farklı kan gruplarına göre hazırlanmış diyet programıdır. Tükettiğimiz yiyecekler her insanda farklı etkiye sebep olur. Bazı yiyecekler kimi insanda şişkinlik yaparken kimisine iyi gelir. İşte bu nedenle 1960’lı yıllarda ortaya atılan kan grubuna göre beslenme, kan grubuna özel bir beslenme programını içerir.

Kendi kan grubunuza göre belirlenen besinleri tükettiğinizde daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve herhangi bir rahatsızlık yaşamazsınız. Metabolizmanın doğru şekilde çalışması için de sizi rahatsız etmeyecek yiyecekleri yemeniz gerekir. Kan grubunuza göre beslendiğinizde bağışıklığınız güçlenir, metabolizmanız hızlanır ve bu sayede kilo vermeniz de daha kolay hale gelir.

A grubuna göre beslenme

Çiftçi kan grubu olarak adlandırılan A grubu, genellikle sebze tüketen insanlardan oluşur. Kan grubu A olan kişilerin vejetaryen ya da vegan olması muhtemeldir. Bu kişiler kırmızı et yemeyi genellikle tercih etmez. Kırmızı et tercih edenlerde ise bazı rahatsızlıklar oluşabilir. A kan grubuna sahip olan kişilerin mide asitinin daha az olduğu bilinmektedir. Bu sebeple hayvansal ürünleri sindirmekte çok daha zorlandıkları belirlenmiştir. Bu sebeple hem sağlıklı olmak hem de daha kolay kilo vermek isteyen A grubu kişiler, et ve süt ürünleri azaltarak bitkisel bazlı beslenme yönelmelidir.

A grubuna mensup kişilerin vücuduna ödem oluşma ihtimali de çok yüksektir. Bu sebeple ödem, sindirim sorunları, kabızlık gibi rahatsızlıkları yaşamamaları için lif bakımından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmelerinde fayda vardır. Sebze ve meyvelerin yanı sıra kuru baklagiller, tahıllar da beslenme listelerinde yer almalıdır.

B grubuna göre beslenme

Yapılan araştırmalara göre B kan grubuna sahip olan kişilerin sindirim sisteminin güçlü olduğu saptanmıştır. Buna göre birçok besini sindirme konusunda zorluk yaşamadıkları bilinir. Buna karşın bağışıklık sistemleri de genellikle zayıftır. Kan şekeri düşmesi gibi rahatsızlıkların B grubuna sahip kişilerde çok daha fazla oluştuğu da gözlemlenmiştir. Bu gruptakilerin hayvansal ürün tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Sindirim sistemleri iyi çalıştığı için hayvansal ürünleri sindirmelerinde de herhangi bir sorun yaşamazlar. Hayvansal ürünlerin yanı sıra sebze ve meyve, kuru baklagiller, kuru yemişler, sağlıklı yağlar ve deniz ürünleri bakımından zengin bir beslenme programı oluşturulabilir.

kan grubu diyeti

AB grubuna göre beslenme

AB kan grubuna sahip olan kişilerin kan pıhtılaşması sorunu olduğu bilinmektedir. Bu kan grubuna sahip kişilerin kırmızı et tüketmemesinde fayda vardır. Beyaz un yerine tam buğday unu ile yapılan ekmek ve hamur işleri tüketmeleri önerilir. AB kan grubuna sahip kişilerin yağlanma ihtimali çok daha fazladır. Bu sebeple sebze ağırlıklı beslenmeleri çok daha faydalıdır. Aynı zamanda diyabet, alerji ya da kan hastalıklarına yakalanma risklerinin de fazla olduğu görülmüştür. Bu sebeple sarımsak, sirke, biber gibi mideyi rahatsız edebilecek yiyeceklerden de uzak durmalarında fayda vardır. Aynı şekilde fazla baharatlı yiyecekler de tüketmemeleri gerekir.

0 grubuna göre beslenme

0 kan grubuna sahip kişilerin metabolizmalarının yavaş işlediği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra tiroid hormonu dengesizliği de en çok yaşanan problemlerdendir. Bu gruba mensup kişilerin kilo alma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu sebeple yüksek kalorili, yağlı, şekerli besinlerden uzak durmalarında fayda vardır. Gluten hassasiyeti de bu gruptaki kişilerde daha fazla görülmektedir. Zeytinyağlı sebze yemekleri tüketerek kalp ve damar hastalıklarından korunmaları mümkündür. Taze sebze ve meyveler, deniz ürünleri, baklagiller yönünden zengin beslenerek sağlıklı kilo verebilirler.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!