Hangi Baharatlar Metabolizma Hızlandırır?

 Hangi Baharatlar Metabolizma Hızlandırır?

Kilo verme sürecine girdiyseniz bazı baharatları yemeklerinizde kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz.

129346 spices

Baharatlar, yemeklere lezzet katmasının yanı sıra sağlık açısından da birçok faydaya sahip. Alternatif tıp, pek çok rahatsızlık için baharatları kullanıyor. Sindirim sistemi sorunlarından ödem atmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeden yağ yakımına kadar pek çok konuda baharatların yardımına ihtiyacımız var. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için harekete geçtiyseniz mutfağınızda bu baharatlara yer vererek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Ancak bu baharatları tüketirken sağlık problemlerinize dikkat etmeli ve doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Aynı şekilde miktarına da dikkat etmenizde fayda var.

İşte metabolizma hızlandıran o baharatlar;

Kırmızı acı biber

Herkesin bildiği gibi kırmızı acı biber, kilo verme sürecinde en çok kullanılan baharatlardan biri. Yemeklere tat vermesinin yanı sıra aynı zamanda vücuda da sayısız faydası var. Hücrelerin zarara uğramasını engellemesi, metabolizmayı hızlandırması, tokluk hissi vermesi ve yağ yakımını hızlandırması en önemli faydalarından. Kırmızı acı biberin güçlü bir antioksidan olması da dikkate değer.

Zerdeçal

Hindistan’a ait baharatlardan biri olan zerdeçal da birçok rahatsızlığa iyi gelen baharatlardan biri. Kurkumin içeren bir baharat olmasının yanı sıra aynı zamanda anti-inflamatuar yani iltihap karşıtı bir etkisi var. Güçlü antioksidan olduğu için metabolizmayı hızlandırmasının yanında diyabet, kanser, Alzheimer gibi hastalıkları da önlüyor. Vücudu toksinlerden arındırması ve metabolizmayı hızlandırması kilo verme sürecinde oldukça etkili.

Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen zencefil, metabolizmayı da hızlandırıyor. Aynı zamanda mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi rahatsızlıkları da azaltıyor. Kas ve baş ağrısına da çok iyi geldiği biliniyor. Düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerini dengeliyor, kolesterolü düşürüyor ve sindirim sistemini düzenliyor. Sayısız faydası olan bu baharatı mutfağınızda aktif olarak kullanarak aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo verme sürecinize olumlu etki yapmasını sağlayabilirsiniz.

Karabiber

Sofraların tuz ile birlikte en çok kullanılan baharatlarından biri olan karabiber de fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için harika bir yardımcı. Metabolizmayı hızlandırma etkisiyle birlikte hazmı da kolaylaştırdığı için kilo kaybında önemli bir rolü var.

Tarçın

Diyet listelerinde sıklıkla adı geçen tarçının en önemli etkisi tatlı krizlerini engellemesi ve kan şekerini dengelemesi. İnsülin direnci yaşayanlar için olmazsa olmaz olan tarçın bu etkilerine ek olarak metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo verme açısından önemli baharatlar arasında yer alıyor.

Kekik

Muhteşem kokusu ve tadıyla yemeklere lezzet katan kekik de sağlık için gerekli baharatlar arasında. Akne tedavisinden saç dökülmesine, tansiyonu dengelemesinden kemikleri güçlendirmesine, bağışıklığı kuvvetlendirmesinden metabolizmayı hızlandırmasına kadar pek çok faydasından bahsetmek mümkün. Tüm bunların yanında idrar ve gaz söktürme, sindirimi düzenleme gibi bir etkisi de var. Diyet yaparken kabızlık ve sindirim sorunları yaşıyorsanız öğünlerinize mutlaka kekik eklemeyi ihmal etmeyin.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!