Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

 Kahvaltıda Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekler listesini merak ediyor musunuz? Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinir. Birçok uzman, dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yapmanın gün boyu enerjik kalmak için gerekli olduğunu savunur. Kahvaltıda ne tükettiğiniz günün geri kalanını etkileyebilir. Bu nedenle kahvaltı tabağınızda sağlıklı ve dengeli bir öğün bulunmalıdır. Dengeli dendiğinde karbonhidrat, protein, yağ ve makro besinlerin dengeli bir şekilde yer alması kastedilir. Güne enerjik bir şekilde başlamak istiyorsanız kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekleri bilmeli ve sağlıklı bir kahvaltı öğünü hazırlamalısınız. Peki kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekler hangileridir?

kahvaltıda tüketilmemesi gereken

Peki kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekler nelerdir?

 • Kahvaltılık gevrekler

Birçok kişi pratik bir şekilde kahvaltı yapmak için kahvaltılık gevrek tüketmeyi tercih eder. Her ne kadar bu gevrekler, sağlığa faydalı gibi gösterilse de her gün tüketilmesi besin yetersizliğine sebep olur. Çünkü kahvaltılık gevrekler yüksek miktarda şeker içerir. Bunların yanı sıra besin değerleri de oldukça düşüktür. Şeker içerdiği için kan şekerini ani bir şekilde yükseltip yine ani şekilde düşürür. Bu da kısa sürede acıkmaya, el ayak titremelerine, sinirliliğe ve halsizliğe sebep olabilir. Eğer pratik bir kahvaltı yapmak istiyorsanız akşamdan hazırladığınız yulaf lapasına meyve, kuru yemiş, tohum ekleyerek enerji verecek bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

 • Granola

Granola da tıpkı kahvaltılık gevrek gibi yüksek miktarda şeker içerir. Birçok kişi granolayı yoğurda ya da süte karıştırarak hızlı bir şekilde kahvaltı etmeyi tercih eder. Ancak hazır alınan granola yüksek miktarda şeker içerdiğinden kısa sürede yeniden acıkmanıza neden olur.

 • Meyve veya Meyve Suyu

Meyveler, birçok vitamin ve mineral içerir. Ancak meyveler, şeker içerdiği için sabahları tüketilmesi sakıncalıdır. Meyve ya da meyve sularının şeker miktarının fazla olması kan şekerinin dalgalanmasına neden olur. Bu da enerjisiz, halsiz, sinirli ya da aç bir hale gelmenize sebep olabilir. Meyveler aynı zamanda sabah aç karnına tüketildiğinde bazı mide rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Birçok kişi sağlıklı beslenirken sabahları meyve suyu tüketmek gerektiğini düşünür. Oysaki hazır meyve sularının besin değeri son derece düşüktür.

 • Hamur işleri

Türk mutfağında kahvaltılarda hamur işleri oldukça fazla tüketilir. Ancak bu hamur işleri kilo alımına ve bazı sağlık problemlerine sebebiyet verir. Margarin, şeker ve beyaz un içeren hamur işlerini özellikle kahvaltıda tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında görmek gerekir. Simit, kek, çörek, beyaz ekmek, krep gibi yiyeceklerin besin değeri düşüktür.

 • Şeker

Kahvaltıda şeker içeren yiyecekler tüketmek gün boyu açlık krizleri ve halsizlik yaşamanıza sebep olabilir. Bu nedenle kahvaltı öğününüzde rafine şeker içeren ürünleri tüketmemenizde fayda vardır.

 • Aromalı Yoğurt

Yine sağlıklı yaşam alanında pazarlanan yiyeceklerden biri olan aromalı yoğurtlar çoğu kişi tarafından kahvaltılık olarak görülür. Ancak hazır aldığınız meyveli yoğurtlar birçok katkı maddesi içerir. Sade yoğurt ve özellikle evde yapılmış yoğurt kahvaltı için iyi bir seçenek olabilir. Ancak hazır alınan meyveli yoğurtları kahvaltıda tüketmemekte fayda vardır.

 • Şarküteri ürünleri

Sosis, salam, pastırma ve sucuk gibi şarküteri ürünler, işlenmiş et ürünleridir. Yapılan araştırmalara göre bu et ürünlerini tüketmek sağlığa son derece zararlıdır.

kahvaltıda tüketilmemesi gereken

Kahvaltıda tüketilebilecek sağlıklı yiyecekler nelerdir?

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Yulaf ezmesi
 • Chia tohumu
 • Dutsu meyveler
 • Kuruyemişler
 • Keten tohumu
 • Yeşil çay
 • Süzme peynir

Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!