En Popüler 5 Diyet ile Kolayca Zayıflayın!

 En Popüler 5 Diyet ile Kolayca Zayıflayın!

Sizin için en popüler 5 diyet programını derledik. Ülkemizde şişmanlığın gün geçtikçe artış göstermesi ve beraberinde birçok hastalığın ortaya çıkması tedavi alanlarında büyük değişiklilere gidilmesinin önünü açmıştır. Son zamanlarda oluşan yanlış tedaviler sonucunda ortaya çıkan yan etkileri en aza indirmek amacıyla birçok yöntem geliştirilip değerlendirilmiştir.  Kontrollü ve bilinçli bir şekilde yapılan her diyet olumlu sonuçlar verir.

Araştırmalara göre diyet çeşitlerinde organik ve doğal ürünlerden yararlanıldığı sürece daha olumlu etkiler alınmıştır. Birçok diyetisyenin listelerinin başında gelen organik ve doğal ürünler zayıflamanın yanında sağlıklı ve kontrollü bir şekilde zayıflamayı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda diyet çeşitlerinin artırılmasının yanı sıra sağlıklı yapılan diyetlerin artış göstermesi gözlenmektedir. Doğal ürünler ve organik ürünlerin yer aldığı diyet listeleri tercih edilmektedir. Biz sizler için en popüler 5 diyet listesini araştırdık.

İşte en popüler 5 diyet programı!

en popüler 5 diyet

Taş Devri Diyeti

Karbonhidrat alınmasının yasak olduğundan sürekli tok olunması sağlanılıyor. Yağsız ürünlerin tüketimine önem verilen bu diyet güne 1 dilim ekmek ve yumurta ile başlıyor. Diyette doymak önemli dilediğiniz kadar sebze, meyve, et tüketimi yapabilirsiniz.

 • 3 beyazdan uzak durmalı,
 • Sebze ve meyveleri bol ve çiğ tüketmeli
 • Akşam yemekleri az pişmiş olmalı ve az miktarda tüketilmelidir.
 • Diyetin amacı insülin direncini kırmak ve size tokluk hissi vermek.

Bu sayede fazla kilolara veda ederken sağlıklı bir yaşamada ilk adımları atmış bulunuyorsunuz.

Dukan diyeti

en popüler 5 diyet

Çağın hastalığı olan obezitenin artmasıyla birlikte beraberinde gelen sağlık sorunları hayatımızı oldukça etkilemektedir. Uzmanların önerileri doğrultusunda sağlıklı ve dengeli beslenerek bu sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Diyet yapmak bu sorunları çözmekte en doğru ve en etkileyici yöntemdir. Birçok diyet çeşidi mevcuttur. Biz sizler için bugün Dukan Diyetini kaleme alacağız. Diyet çeşitleri arasında oldukça ses getiren bu diyet DR Pierre Dukan tarafından ortaya çıkarılmıştır. 14 farklı dilde çevirisi olan “Dukan Diyeti Kitabı “ ile birlikte dünya üzerinde hızla yayılan protein ağırlıklı bir diyettir. En popüler 5 diyet listesinden biri olan Dukan diyeti ile ilgili vermiş olduğumuz kısa bilgilerden sonra şimdi bu diyetin nasıl olduğuna bir bakalım.

 • Dukan diyeti dört farklı evreden oluşmaktadır. Evreler ilerledikçe birçok kurala hazırlıklı olun.
 • Bu diyeti kaç gün yapacağımız ise ideal kilomuza göre değişkenlik göstermektedir.
 • İlk evre sadece proteinle beslenebileceğiniz atak evresindir.

Atak Evresi

Kaç kilo vermenize bağlı olarak 1 ile 10 gün arası sürmektedir. Diyet yapmak isteyenlerin çoğu 10-20 kilo vermeyi düşündüklerinden bu evre 5 gün sürmektedir ve yaklaşık olarak 2-4 kilo verilmektedir.

Seyir Evresi

Bu evrede sadece belirli besinleri belirli günlerde öğünlerimize ekleyebiliriz. Nişastalı olmayan ürünleri tüketebiliriz. İstediğimiz kiloya ulaşıncaya kadar bu evreyi sürdürmeliyiz.

Kuvvetlendirme Evresi

Güçlendirme evresinde ise artık peynir ekmek gibi besinler tüketebiliriz. İstediğiniz kiloya ulaştık ve artık bu kiloyu korumalıyız diyorsanız. Bunun için kaybedilen her kilo bu evrede 10 gün güçlendirilmelidir.

Koruma Evresi

Son olarak koruma evresinde ise çok az kural var 6 gün istediğimiz her şeyi yiyebilir.sadece hafta bir gün saf protein günü yapıyoruz.

Atkins diyeti

Atkins Diyeti

Sağlıklı kilo kayıp aşamaları oldukça disiplinli, devamlılık isteyen ve kesinlikle irade beklenen bir süreçtir. Saatlerinizi koşu bandında geçirmeye tahammülünüz yoksa ve fiziksel olarak yorulmadan sağlıklı bir şekilde zayıflayıp, fit bir görünüm kazanmak istiyorsanız, önerilen birçok diyet çeşidinden hangisini uygulayacağınız kafanızı karıştırıyorsa işte bu diyet çeşidi tam size göre diyebiliriz. Kısa sürede kilo vermeyi amaçlayan ATKİNS diyetinde karbonhidrat seviyesi olabildiğince azaltılarak insan organizmasının enerji harcaması lüzumlu olduğunda yağları kullanmasıdır. Yapılan araştırmalarda atkins diyetinin kronik halsizlik, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi önemli sağlık sorunları ile ilgi şikâyetleri azatlığı gözlenmiştir. Diyet yapanları bıktırmayan zengin çeşitli yemekler yiyerek istediğiniz kiloya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu diyette dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

 • 3 beyazdan uzak duruyoruz
 • 2 hafta boyunca saf proteinle besleniyoruz
 • En önemlisi günlük 20 gramdan fazla karbonhidrat almamamız.

Atkins diyeti 3 mönüden oluşmaktadır. Bunlar tanışma mönüsü, kilo düşürme sürecinde ilerleme mönüsü ve ideal kiloyu koruma mönüsüdür. Kahvaltı mutlaka kafeinsiz çay ve kahve ile yapılmalıdır. Öğlen yemeklerinin ise vazgeçilmezi salatadır. Akşam yemekleri ise tamamen protein bakımından zengin yiyeceklerden oluşmaktadır. Bu sayede bireyin sağlıklı bir şekilde kilo vermesi amaçlanmıştır. Bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle bir doktor ve diyetisyenden onay alınarak başlanmalıdır. Yüksek proteinli diyetler için önemli ve hassas bir noktadır. Çünkü bu tür diyetlerin böbrek kalp damar hastalıkları ve obezite hastalığı bulunan bireyler için uygun bulunmadığı belirtilmiştir. Diyette adı geçen zamanı aşmamak mühimdir. Uzun süre yapıldığında çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

İsveç diyeti listesi

İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti Listesi

İsveç Diyeti

Özellikle kadınların büyük sıkıntısı olan fazla kilolar birçok psikolojik sorunu da beraberinde getirmekte. Hemen her kesimin rahatsızlığı fazla kilolardan kurtulup fit bir görünüme kavuşmak ne gibi yol çizeceğinizi bilmiyorsanız hangi diyeti kaç gün uygulayacağınız konusunda bir fikriniz yoksa ve artık giderek kendinizi kötü hissediyorsanız bu diyet tam size göre, genellikle ev hanımlarının sıklıkla tercih ettiği bir diyet çeşidini bugün sizler için yazacağım. En önemli özelliği verilen kiloların uzun süre korunması, hastalığından dolayı acil kilo vermesi, bir an önce fit bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler mutlaka İsveç diyetine başvuruyor. Kalorisi düşük olan bu diyet kısa sürede kilo vermeyi amaçlıyor. Metabolizmayı yavaşlatabileceği için kısa sürelerde uygulanmalı.

   • Diyetin en önemli besini salata mutlaka limonlu ve zeytinyağlı olmalı.
   • Bildiğiniz gibi sağlıklı bir insan 24 saatlik zaman diliminde ortalama 2 litre su içmesi gerekmektedir. Ancak diyet yapanlar bu miktarın iki katına ulaşmalıdır.
   • Diyet 13 günden fazla sürmemeli verim alabilmek için ise altıncı günden itibaren kesilmemelidir.
   • 90 günden daha kısa zaman dilimlerinde diyet tekrarlanmalıdır.
   • Bir gün içinde aldığınız öğünlerden öğle yemeği ile ardından gelen akşam yemeğinizin sıralarınız değiştirmeniz mümkün.
   • Haşlanmış sebzeler tüketmeli, yumurtanın akını tercih etmelisiniz, ölçülü yemeye dikkat etmelisiniz.

İsveç diyeti sizi zorlarsa, kendinizi rahatsız hissederseniz 6 gün yaptıktan sonra sonlandırarak 30 gün ara sağlamanın ardından kaldığınız yerden zayıflama çalışmalarınıza tekrar devam diyebilirsiniz.

Az yemekle kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verdiren bu diyet mutlaka kısa sürdürülmeli ve kesinlikle uzman desteği alınmalıdır. Yapılan araştırmalarda bilinçsiz uygulan diyetlerde önemli ölçülerde yan etkiler görülmüş, sağlık açısından istenmeyen sonuçlara yol açmıştır.

İsveç diyeti

 Hoolywood Diyeti

Tüm dünyada birçok isim tarafından tercih edilip ün kazanan bir diyet olan Hollywood diyeti yapanlar ayda 12-16 arası kilo verdiği belirtildi. Diyeti yapanlar arasında dünyaca ünlü Madonna, Carmen Electra ve Sharon Stone gibi ünlüler yer almakta.

 • Diyetin temel prensibi zayıflama diyeti sırasında yüksek sıvı tüketimine odaklanıyor.
 • Bir haftada mutlaka iki gün art arda yalnızca meyve suyu tüketiliyor. Buna ek olarak 24 saatlik toplam bir günümüzde ortalama 3 litreden az olmamak şartı ile su içmeliyiz.
 • Mucize olarak nitelendirilen Hollywood diyeti ile hemen hemen hepimizin sürekli şikayet ettiği ödemlerden kurtulabiliriz. Ünlülerin en çok tercih ettiği bu diyetin tasarımcısı Dr. Joel Fuhram ani – hızlı – kesin kilo verdiren – dengeli kilo kaybının sağlık sorunu yaratmadığını iddia etmiş.
 • Ve bu diyette bol bol içilen meyve -sebze suları neticesinde insan organizmasının sürekli gereksinim duyduğu sağlıklı mineral ve vitaminlerin %75 ini tek başına sağlayabilmekte, ayrıca 24 saat süresince yalnızca meyve – sebze suyu tükettiğinizden dolayı meyvelerin doğal olarak barındırdığı antioksidan etkisi ile organ – doku ve kan metabolizmanız daha fonksiyonel olabilmektedir. Dumanlı alışkanlık sigara ve tükenmeyen alışkanlıklardan biri olan alkolün üst safhada zehirli atıklarından arındırmış oluyorsunuz. Kalan günlerde ise sadece pişmiş sebze ve beyaz et yeniyor.
 • Diyeti yaptığınız süre zarfında ister dana ister kuzu olsun kesinlikle kırmızı et, yapay ya da doğal şeker, zeytinyağı dahil yağ çeşitlerinin tamamı, baklagiller familyasına giren tüm gıda türevleri, unlu mamülleri yemek kesinlikle yok.
 • İçki, sigara kafeinli içekler, siyah çay tüketmek yasak.
 • Kahve içmeden duramayanlar ise sade kahve ve yeşil çay içmeye özen göstermelidir.
 • Akşam yemekleri en geç 18:00 de daha sonra hiç bir şey yenilmiyor.
 • Hamileler ve diyabet hastaları ise bu diyeti uygulayamaz.
 • Haftanın 5 günü ise en az 30 dakikalık yürüyüş ve orta tempolu egzersiz şart, bilhassa yaptığınız kardiyo vasküler spor hareketleri bireyin oldukça sağlıklı ve çok daha uygun olarak hızlıca kilo vermesini sağlamaktadır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!