Diyette Hangi Kuruyemişler Tüketilebilir? Diyette Yenebilecek 6 Kuruyemiş

 Diyette Hangi Kuruyemişler Tüketilebilir? Diyette Yenebilecek 6 Kuruyemiş

Diyette hangi kuruyemişler yenebilir? Diyet yaparken hangi yiyeceklerin yasaklı hangilerinin serbest olduğunu hepimiz merak ederiz. Diyette tüketilebilecek yiyecekler genellikle kalori oranına göre belirlenir. Kalorisi yüksek besinler, sağlığa faydalıysa miktarına dikkat ederek tüketmek gerekir. Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda tüketilmesi önerilen kuru yemişler diyet dostu mudur? İşte diyette hangi kuruyemişler tüketilebilir sorusunun cevabı.

diyette hangi kuruyemişler

Diyette hangi kuruyemişler tüketilebilir?

  • Badem

Diyet yaparken ara öğünlerde kurtarıcı rolüne bürünen kuruyemişlerden biri bademdir. İçeriğinde magnezyum ve E vitamini bulunduğu için sağlık açısından son derece faydalıdır. Enerji vermesi ve yüksek miktarda protein içermesi de hem diyet hem de spor yapanlar için önemlidir. Bademin uzun süre tok tutması da diyet yapmayı kolay hale getirir. Ancak elbette bir avuçtan fazla tüketilmemesinde fayda vardır.

1 avuç badem: 150 kcal

100 gram badem: 598 kcal

  • Fındık

Sağlığa son derece faydalı olan kuruyemişlerden biri de fındıktır. Hemen herkesin sevdiği fındık hem protein hem de sağlıklı yağlar içerir. Özellikle E vitamini yönünden zengindir. Bu özelliğiyle vücuttaki mikropları atmayı sağlar. Aynı zamanda sinir sistemine de iyi geldiği bilinen fındık, ara öğünlerde ya da kahvaltılarda tüketilebilecek kuruyemişlerden biridir.

1 avuç fındık: 154 kcal

100 gram fındık: 628 kcal

diyette hangi kuruyemişler

  • Ceviz

Beyin sağlığına oldukça iyi geldiği bilinen ceviz hem direkt olarak tüketilir hem de birçok tarife lezzet katar. Sağlıklı yağlar içerdiği için sağlık açısından son derece faydalıdır. Lif ve protein oranı da oldukça yüksek olduğu için diyette tüketilmesi gereken kuruyemişlerden biridir.

1 avuç ceviz: 164 kcal

100 gram ceviz: 654 kcal

  • Antep Fıstığı

Antep fıstığı, diyet yapanların genellikle uzak durduğu kuruyemişlerden biridir. Ancak antep fıstığının kilo aldırdığı bilgisi kesinlikle yanlıştır. Düşük kalorili olmasının yanı sıra lif ve protein zengidir. Aynı zamanda B6 vitamini, magnezyum, demir, fosfor ve çinko içerir. Bu özellikleri sayesinde herkes için sağlıklı bir besin niteliğini korur. Antep fıstığını da tıpkı diğer kuru yemişler gibi dozunda tüketirseniz kilo almazsınız.

1 avuç antep fıstığı: 101 kcal

100 gram antep fıstığı: 560 kcal

diyette hangi kuruyemişler

  • Kaju

Son zamanların en sevilen kuru yemişlerinden biri olan kaju fıstığı da diyette hangi kuruyemişler tüketilir sorusuna cevap olarak gösterilebilir. Çünkü lif, çinko, protein gibi oldukça önemli vitamin ve mineraller içerir. Kalori miktarı biraz fazla olsa da ölçülü tüketildiği takdirde diyetinizi bozmaz. Enerji verdiği için özellikle spor yapanların tüketmesinde fayda vardır.

1 avuç kaju fıstığı: 138 kcal

100 gram kaju fıstığı: 553 kcal

  • Yer Fıstığı

Diyette tüketilebilecek en iyi kuruyemişlerden biri de yer fıstığıdır. Yer fıstığı aynı zamanda enerji de verdiğinden sporcular tarafından sıklıkla tercih edilir. Fıstık, özellikle fıstık ezmesi şeklinde tüketilir. İçeriğinde şeker ilavesi olmayan fıstık ezmesi diyetlerde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Az kalorili olsa da tüketeceğiniz miktara dikkat etmeniz gerekir. Fıstık ezmesini kahvaltıda ya da yulaf kâselerinde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde yer fıstığını ara öğünlerde bitki çayları ya da kahve ile birlikte tüketebilirsiniz.

1 avuç yer fıstığı: 170 kcal

100 gram yer fıstığı: 567 kcal

Diyette Hangi Meyveler Yenir? Diyette Yenebilecek 11 Meyve

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!