Diyette Hangi Meyveler Yenir? Diyette Yenebilecek 11 Meyve

 Diyette Hangi Meyveler Yenir? Diyette Yenebilecek 11 Meyve

Diyette hangi meyveler yenir diye merak ediyorsanız diyetinize önem veriyorsunuz demektir. Her ne kadar diyetler ve sağlıklı beslenme konusunda sebze ve meyveler her zaman başrolde olsa da bazı meyvelerin şeker ve karbonhidrat oranı fazla olabiliyor. Dolayısıyla yüksek kalorili meyveleri diyette tüketmek doğru değildir. Diyette hangi meyveler yendiğini bilirsek daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. O halde diyette hangi meyveler yenir?

diyette hangi meyveler

Peki diyette hangi meyveler yenir?

Greyfurt

Diyet ve meyve kelimeleri bir araya geldiğinde birçok kişinin aklında greyfurt canlanır. Yıllardır kilo verme konusunda en etkili olduğu söylenen meyvelerden biri greyfurttur. Turunçgiller arasında yer alan bu meyve hem lif hem de C vitamini bakımından zengindir. Yapılan araştırmalara göre greyfurt aynı zamanda insülin direncini düşürmeye, kan basıncını dengelemeye ve vücuttaki iltihanı azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Kahvaltıda ya da ara öğünlerde yarım greyfurt tüketebilirsiniz. Aynı şekilde greyfurt suyu da tüketebilirsiniz.

Greyfurt suyu zayıflatır mı?

Karpuz

Likopen, mineral, C vitamini ve su kaynağı olan en güzel yaz meyvelerinden biri karpuzdur. Her ne kadar şekerli olsa da bol miktarda su içermesi nedeniyle tokluk hissini arttırdığı gözlemlenmiştir. İçeriğinde likopen olduğu için kan şekerini de dengeler. Bu sayede açlık krizi ya da tatlı krizi gibi sorunların önüne geçer. Yaz aylarında tatlı ihtiyacınızı birkaç dilim karpuzla giderebilirsiniz.

Limon

C vitamini zengini ve güçlü bir antioksidan olan limon da diyette tüketilebilecek meyvelerden biridir. Yapılan araştırmalara göre limon yağ yakımını hızlandırma konusunda da oldukça etkilidir. Limonu salatalarda kullanabileceğiniz gibi içme suyunuza da atarak tüketebilirsiniz.

Elma

Açlık ve tatlı krizlerini yönetmek için en faydalı meyvelerden biri de elmadır. İçeriğinde mineraller, vitaminler, lif, su ve beta karoten bulunur. Elma tüketimi de yağ yakımını desteklemeye yardımcı olur. Elma aynı zamanda antioksidan maddeler içerdiği için metabolizmayı hızlandırır. Günde bir adet elma ya da elma suyu tüketebilirsiniz.

diyette hangi meyveler

Yaban mersini

Antioksidan zengini meyvelerden biri olan yaban mersini özellikle insülin direnci olanların tüketebileceği bir meyvedir. Kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Aynı zamanda lif içerdiği için uzun süre tok kalmayı sağlar. Smoothielerde ya da yulaf lapalarında kullanabilirsiniz.

Avokado

Diyet dendiğinde akla ilk gelen meyvelerden biri de avokadodur. Avokadonun en önemli özelliği tekli doymamış yağa sitleri içermesidir. Bunun yanı sıra lif, vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. Tok tutma özelliği sayesinde diyet yapmayı kolaylaştırır. Kahvaltıda ya da salatalarda tüketebilirsiniz.

(Avokado diyeti için buraya tıklayınız.)

Portakal

C vitamini zengini portakal, kış aylarında diyette tüketilebilecek portakallardan biridir. İnsülin direncini kontrol altına alan ve kolesterolü dengeleyen portakalı, taze sıkılmış şekilde de tüketebilirsiniz.

Nar

Yapılan araştırmalara göre nar, obeziteyi önleyen meyvelerden biridir. Besin değeri oldukça yüksek olduğundan sağlık açısından son derece faydalıdır. Salatalara ya da yulaf lapalarına katabilir ya da taze sıkılmış nar suyu tüketebilirsiniz.

Muz

Lif kaynağı olması sebebiyle uzun süre tok tutan meyvelerden biri de muzdur. Lif, vitamin ve potasyum kaynağı olduğundan sağlığa da son derece faydalıdır. Muz aynı zamanda enerji verdiğinden diyet ve spor yapanlar için en faydalı meyvelerden biridir. Tatlılara, smoothielere, yulaf lapalarına katabileceğiniz gibi direkt olarak da tüketebilirsiniz.

Çilek

Tıpkı diğer kırmızı meyvelerde olduğu gibi çilekte de antioksidan maddeler bol miktardadır. Bu sebeple metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Çilek aynı zamanda birçok tarife lezzet katar.

Ananas

Lif, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan ananas da diyette hangi meyveler yenir sorusuna verilebilecek tanıtlardan biridir.

 Diyette hangi meyveler tüketilmemelidir?

  • Üzüm
  • Mango
  • Kuru kayısı
  • Kuru meyveler
  • Kuru incir

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!