Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler tüketerek kalp ve damar hastalıklarından korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Vücut fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi açısından damarların görevi büyüktür. Organlara hayati besinler taşıyan damarlarımızı korumamız bu açıdan önemlidir. Damar tıkanıklığı, ölüme kadar giden ciddi bir rahatsızlıktır. Damar tıkanıklığı nedeniyle oluşan kan akışı engellenmesi kalp krizi kadar ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle damar tıkanıklığını önleyecek besinler tüketmek önem taşır.

Peki damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler hangileridir?

damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler

Limon

Kanı sulandırma özelliğinden dolayı, damar sağlığı için limon tüketimi önemlidir. Kanın pıhtılaşmasını önlediği için olası bir damar tıkanıklığını da engeller. Limonun kanı temizleme ve damarları genişletme özelliği de vardır.

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

Sarımsak

Kanın temizlenmesi ve akışının iyileştirilmesi anlamında sarımsak oldukça etkilidir. Genel olarak sağlığa son derece faydalı olduğu için mutfaklardan sarımsağı eksik etmemek önemlidir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Soğan

Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler arasında soğan da vardır. Çünkü soğan kanı temizler ve damarların genişlemesini sağlar. Soğan tüketimi sayesinde kan, damarlarda çok daha rahat bir şekilde gezinir.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğan Kaç Kalori?

Yoğurt

Kanın temizlenmesini sağlamak açısından düzenli olarak yoğurt tüketmek önemlidir. Yoğurtta bulunan probiyotikler, damar sağlığı için de son derece faydalıdır.

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurdun Besin Değeri Nedir?

damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler

Nar

Nar, antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir. Bu açıdan damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Kanın pıhtılaşmasını önlediği için mevsiminde nar tüketmek oldukça faydalıdır.

Nar Faydaları Nelerdir? Nar Kaç Kalori?

Elma

Kanın akışkanlığını arttırmasıyla bilinen elmayı da bol bol tüketmekte fayda vardır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan elmanın, damarları temizlediği de bilinmektedir.

Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yeşil Elmanın Faydaları

Yeşil çay

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde damarları rahatlatarak damar tıkanıklığını önler. Günde bir fincan yeşil çay içmek kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak için oldukça etkilidir.

Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal

C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olmasıyla bilinen zerdeçal da damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler listesinde yer almaktadır.

Zerdeçal İle Zayıflama Mümkün Müdür?

Muz

Potasyum bakımından zengin olan muzun kanı sulandırma etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Muz Kaç Kalori? Diyette Muz Tüketimi

Damar tıkanıklığı riski olanların tüketmemesi gereken besinler nelerdir?

 • Derili tavuk eti
 • Yağlı süt ürünleri
 • Kızarmış yiyecekler
 • Hazır paketli ürünler
 • Şekerli hazır gıdalar
 • Şerbetli tatlılar
 • Asitli içecekler
 • Alkol oranı yüksek içecekler
 • Tuzlu atıştırmalıklar
 • Pizza, hamburger, patates kızartması gibi fast food gıdalar
 • Paketli dondurmalar
 • Sigara

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!