Antibiyotik Etkili Yiyecekler İle Hastalıklardan Korunun

 Antibiyotik Etkili Yiyecekler İle Hastalıklardan Korunun

Antibiyotik etkili yiyecekler tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemi nedeniyle bağışıklığın güçlü olması önem kazandı. Birçok uzman, sağlıklı beslenerek bağışıklığımızı güçlendirebileceğimizi söylüyor. Antibiyotik etkili yiyecekler tüketerek daha sağlıklı olmak mümkün. Ancak eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza başvurarak antibiyotik kullanabilirsiniz. Bu yiyecekler yalnızca genel sağlık durumunu korumak için tüketilebilir. Vücut direnci kuvvetlendiğinde hastalıklara yakalanma riski de büyük ölçüde düşer. Peki antibiyotik etkili yiyecekler nelerdir?

Vakit kaybetmeden doğal antibiyotik etkili yiyecekler listesini görmeye ne dersiniz?

antibiyotik etkili yiyecekler

İşte antibiyotik etkili yiyecekler listesi!

Elma Sirkesi

Bağışıklığın güçlenmesi için vücudun zararlı maddelerden arınması gerekir. Bunun için tercih edilebilecek besinlerden biri elma sirkesidir. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilir ve böylece vücudunuzun arınmasını sağlayabilirsiniz. Elma sirkesi antioksidan maddeler içerdiği için sağlık açısından son derece faydalıdır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Bal

Sağlık açısından en faydaları besinlerden biri de baldır. Bal, vücut direncini yükseltir ve böylece hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Her sabah bir yemek kaşığı bal tüketilmesi vücut için oldukça faydalıdır. Bal aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına karşı da koruduğundan salgın döneminde tüketilmesinde de fayda vardır.

Balın Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Balın 11 Faydası!

Limon

Özellikle kış hastalıklarında son derece etkili olan limon, bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitaminin yanı sıra antioksidan maddeler de içerdiğinde bağışıklığı güçlendirir. Her sabah suyunuza limon damlatarak içerseniz vücudunuzu zararlı maddelerden de arındırmış olursunuz. Özellikle gribal enfeksiyon durumlarında bitki çaylarına bol bol limon koyarak vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

Maydanoz

En faydalı sebzelerden biri olan maydanoz da antibiyotik etkilidir. Özellikle sıcak şekilde tüketildiğinde vücudu arındırır. Maydanozu direkt olarak tüketebileceğiniz gibi çay şeklinde demleyerek de içebilirsiniz.

Maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

antibiyotik etkili yiyecekler

Soğan

Doğal antibiyotik de denilen soğan, birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Yüksek besin değeri ve antioksidan olması sebebiyle zararlı mikroplara karşı vücudunuzu korur. Özellikle kış aylarında bol bol soğan tüketmeyi ihmal etmeyin.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğan Kaç Kalori?

Sarımsak

Soğan gibi sarımsak da doğal antibiyotik kategorisinde yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra hastalıkların semptomlarını da azaltma etkisi vardır. Yemeklerde bol bol kullanabilirsiniz. Eğer etkisini daha hızlı görmek istiyorsanız her gün bir diş sarımsak çiğneyebilirsiniz.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Neye İyi Gelir?

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, kapsaisin maddesi içerdiği için vücuttaki bakterilerin atılmasını sağlar. Hem çiğ hem de baharat olarak tüketebileceğiniz kırmızı biber aynı zamanda kan akışını hızlandırdığı için de vücut için son derece yararlıdır.

Nar

Antibiyotik özelliği bulunan bir meyve olan nar, vücuttaki bakterilerin temizlenmesini sağlar. Enfeksiyon, mantar ya da bağırsak kurdu gibi rahatsızlıklar için de nar önerilmektedir. Özellikle karaciğeri temizlediği için vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır.

antibiyotik etkili yiyecekler

Kefir

Prebiyotik besinlerden biri olan kefir aynı zamanda bağırsak florasını koruduğu için bağışıklığı güçlendirmektedir. Her gün sade kefir içerek çok daha sağlıklı olmanız mümkündür. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Daha sağlıklı olması açısından evde kendi kefirinizi yaparak da tüketebilirsiniz.

Turp

Antibiyotik etkili yiyecekler arasında turp da vardır. Bal ve turp bir arada tüketildiğinde solunum yolu hastalıklarının semptomlarını azaltmaktadır. C vitamini açısından da zengin olduğu için özellikle kış hastalıklarına karşı korunmak için bol bol tüketilmelidir.

Zerdeçal

Salgın nedeniyle adından sıkça söz edilen zerdeçal da doğal antibiyotik grubunda yer alır. Baharat şeklinde yemeklere ya da yoğurduğunuza karıştırarak tüketebilirsiniz. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğundan bağışıklığı güçlendirir.

Sumak

Solunuma iyi gelen ve bağırsakları temizlemeye yarayan bitkilerden biri de sumaktır. Baharat olarak tüketilen sumak, vücudu bakterilerden ve virüslerden korur.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!