Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları son dönemde zayıflama konusunda ön plana çıktı. Elma sirkesi içerek kilo verenlerin sayısı oldukça fazla. Şifa kaynağı olan elma sirkesi, metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakmayı kolaylaştırma gibi etkilere sahip. Antioksidan özelliği sayesinde birçok rahatsızlığın semptomlarını da giderdiği biliniyor. Zayıflamak ya da bağışıklığı güçlendirmek için elma sirkesi içmek tercih edilebilecek yöntemlerden biri.

elma sirkesinin faydaları

Peki elma sirkesi nasıl içilir?

Elma sirkesinin sek şekilde içilmesi mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyarak tüketebilirsiniz. Mide hastalıklarınız varsa bir çay kaşığı atmanız yeterlidir.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

  • Elma sirkesi mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde ağız ve diş sağlığı için oldukça etkilidir. Ağız kokusu sorunu çekenler için son derece faydalıdır. Elma sirkeli su tüketerek ağız kokusu problemini çözebilirsiniz. Ağız içinde oluşan iltihabı giderdiği için koku problemini de ortadan kaldırmaktadır.
  • C vitamini açısından zengin olan elma sirkesi, düzenli tüketildiğinde bağırsaklara iyi gelir. Özellikle kabızlık, şişkinlik gibi problemler yaşıyorsanız her sabah aç karnına ya da yemeklerden sonra içeceğiniz elma sirkeli su ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Elma sirkeli su sayesinde bağırsakların çalışması hızlanır ve hazımsızlık problemleri yok olur.
  • Vücudumuzda oluşan bazı rahatsızlıkların sebebi parazitlerdir. Özellikle bağırsaklarda ürüyerek rahatsızlık veren bu parazitleri öldürmek için elma sirkeli su içmek oldukça etkilidir. Bu parazitler ishal ya da karın ağrısına sebep olarak yaşam kalitenizi düşürür.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Elma sirkesi karıştırdığınız suyu içerek vücudunuzdaki birçok ağrıyı giderebilirsiniz. Kan dolaşımının hızlanması ile vücudunuzun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrılar yok olur.

Elma sirkesinin faydaları ile sağlıklı yaşam

  • Elma sirkesinin faydaları arasında en bilineni vücuttaki toksinleri temizlemesidir. Vücudumuzdaki zararlı toksinler birçok rahatsızlığa sebep olur. Bu rahatsızlıklar vücut ağrıları, yorgunluk, iltihap şeklinde ortaya çıkabilir. Bize rahatsızlık veren bu toksinleri atmak için elma sirkeli su tüketmek yeterlidir. Bu şekilde daha sağlıklı olmak ve iyi hissetmek mümkündür.
  • Birçok kişinin elma sirkesi içmesinin asıl sebebi zayıflatma etkisidir. Özellikle yatmadan önce içilen elma sirkeli su ile yağ yakımını hızlandırmak mümkündür. Eğer diyet ve spor yapıyorsanız daha hızlı kilo vermek için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak tek başına elma sirkesinin mucizevi bir şekilde zayıflatması mümkün değildir.
  • Elma sirkeli su tüketerek kas rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürebilirsiniz. Özellikle spor yapanlar için bu oldukça önemlidir. Elma sirkesi ile kas yapısını güçlendirmek mümkündür. Vücut direncini de yükselttiği için spor yapanların tüketmesi önerilmektedir.
  • Elma sirkesinin sağlığa olumlu etkilerinin olmasının en önemli sebeplerinden biri de antibiyotik etkisidir. Vücuttaki enfeksiyonu temizlemek için yapabileceğiniz en iyi şey elma sirkeli su tüketmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddeleri temizlediği için enfeksiyona yakalanma riskinizi de büyük ölçüde düşürür. Eğer vücudunuzda enfeksiyon varsa bunu da en hızlı şekilde temizler.
  • Elma sirkesinin antidepresan özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede stres ya da kaygı bozukluğu yaşayanlar için iyi bir yatıştırıcı etkisi görür. Özellikle uykuya dalmakta sorun yaşayanlar için son derece faydalıdır. Uyumadan hemen önce içeceğiniz elma sirkesi karıştırılmış su sayesinde daha rahat ve kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.
  • Elma sirkesi tek başına mide için sakıncalı olsa da su ile karıştırılarak içildiğinde mide sorunlarını çözer. Özellikle mide yanması ve şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız bu problemi doğal bir yöntemle çözmek için elma sirkeli su tüketebilirsiniz. Günde bir bardaktan fazla içmemekte fayda vardır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!