Yeşil Sebzelerin Faydaları Nelerdir? En Faydalı 10 Yeşil Sebze

 Yeşil Sebzelerin Faydaları Nelerdir? En Faydalı 10 Yeşil Sebze

Lif ve antioksidan bileşenler bakımından zengin olan yeşil sebzelerin faydaları saymakla bitmez. Yeşil sebzelerle yapılan yemekler şifa kaynağıdır. Yapılan birçok araştırma da yeşil sebze tüketen insanların çok daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü ortaya koymuştur. Sindirimi rahatlatan, kan basıncını dengeleyerek kalp hastalıkları riskini düşüren yeşil sebzeler, her yaştan insan için faydalıdır. Lif ve antioksidan maddelerin yanı sıra vitamin ve mineraller bakımından da zengin olan yeşil sebzelerin faydaları nelerdir merak ediyor musunuz? O halde vakit kaybetmeden en faydalı yeşil sebzelerin faydaları listesine yakından bakalım!

İşte yeşil sebzelerin faydaları!

Brokoli

En faydalı yeşil sebzelerden biri olan brokoli, özellikle sindirim sistemi için son derece faydalıdır. A, C ve E vitaminleri açısından zengin olmasının yanı sıra antioksidan maddeler de içerir. Sindirimi kolaylaştırırken yağ yakım hızını da arttırır. Antioksidan maddeler bakımından zengin olduğu için kansere karşı korur.

Enginar

Karaciğer sağlığı açısından oldukça gerekli bir sebze olan enginar, özellikle zeytinyağlı şekilde tüketildiğinde son derece faydalıdır. Bahar ayla

yeşil sebzelerin faydaları

rında tüketilmesi önerilen bu sebzenin içeriğinde bol miktarda A, B ve ve C vitamini bulunmaktadır. Enginar aynı zamanda kolesterolü ve tansiyon da dengeler.

Semizotu

Semizotu, enerji verme özelliğiyle bilinen bir yeşil sebzedir. Yorgunluk, halsizlik gibi durumları ortadan kaldıran bu sebze aynı zamanda lif içerdiği için bağırsakları çalıştırır. Kabızlık gibi sorunlar için de birebirdir.

Ispanak

Yeşil sebzelerin faydaları dendiğinde akla ilk olarak ıspanak gelir. İçeriğinde kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin aynı sıra antioksidan maddeler de bulunmaktadır. Besin değeri son derece yüksek olan ıspanağın özelikle gelişme çağındaki çocuklara faydası büyüktür. Kas ve kemik sağlığını korur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Taze Fasulye

Yaz aylarında taze taze tüketilmesi tavsiye edilen taze fasulye, yüksek miktarda lif içeren bir sebzedir. Kan akışını dengeleyerek tansiyon hastalığına karşı koruma sağlar. Aynı zamanda damarlardaki yağ oranını azaltır ve böylece kalp krizi riskini en aza indirir. Hazımsızlık, şişkinlik gibi mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Bezelye

Lif içeren sebzelerden biri olan bezelye, özellikle kolon kanserine karşı koruma sağlar. Bağırsakları rahatlatarak bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Bezelye, aynı zamanda folik asit bakımından da zengin bir sebze olduğu için hamilelerin de tüketmesinde fayda vardır.

yeşil sebzelerin faydaları

Maydanoz

Maydanoz, vücudu toksinlerden ve ödemden arındıran çok faydalı bir sebzedir. Yağ yakımını desteklemesi sebebiyle diyet yapanlar için de son derece gereklidir. Maydanoz aynı zamanda idrar söktürücüdür. Bağırsakları çalıştırır ve böylece kabızlık, şişkinlik gibi durumları ortadan kaldırır.

Nane

Mideyi rahatlatmasıyla bilinen bir sebze olan nane, aynı zamanda antioksidan maddeler bakımından zengindir. Bitki çaylarında ya da detoks sularında kullanılmasının yanı sıra salatalarda da bol bol kullanılabilir. Sindirimi rahatlatır ve vücudu toksinlerden arındırır.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının en bilinen özellikle kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını önlemesidir. Bunun yanı sıra tansiyonu dengelediği için tansiyon hastalarının da tüketmesinde fayda vardır.

Salatalık

En çok tüketilen yeşil sebzelerden biri olan salatalık, %95 oranında su içerir. Bu nedenle vücudun su ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Salata aynı zamanda iştah açan bir sebzedir. Kahvaltıda, salatalarda veya mezelerde kullanılan salata lezzetli olduğu kadar faydalıdır.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!