Vücuttan Toksin Attıran Yiyecekler Listesi!

 Vücuttan Toksin Attıran Yiyecekler Listesi!

Toksin attıran yiyecekler sayesinde bağışıklığınızı güçlendirebileceğinizi biliyor muydunuz? Son zamanlarda özellikle kilo verme konularında sıklıkla adı geçen kelimelerden biri de toksindir. Vücudumuzda olmaması gereken maddelerden biri olan toksin, vücudumuzun işleyişini bozar. Yalnızca kilo vermek için değil sağlıklı olmak için de bu zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlamamış gerekir. Toksinlerin vücudumuzdan atılmasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz güçlenir ve böylece hastalıklara yakalanma riskimiz de büyük ölçüde düşer. Beslenmemizde dikkat edeceğimiz ufak tefek değişiklikler ve tüketeceğimi toksin attıran yiyecekler ile vücudumuzu toksinlerden arındırabiliriz.

Toksin nedir?

Vücudumuzdaki organizmaları olumsuz yönde etkileyen zararlı maddelerden biri toksindir. Çevresel etkenler ya da beslenme yoluyla aldığımız toksinler bir süre sonra vücudumuzda birikir ve rahatsızlık vermeye başlar. Toksinler yorgun ve halsiz hissettirmesiyle birlikte bazı hastalıklara da sebep olur. Bu açıdan düzenli olarak vücudumuzu toksinlerden arındırmamız gerekir. Yapılan detoks programlarının da asıl amacı budur. Toksinler, karaciğerinin iyi çalışmasıyla daha kolay atılır. Bu açıdan karaciğer sağlığımıza dikkat etmemiz son derece önemlidir. Toksinler ve diğer zararlı maddeler karaciğer yoluyla vücudumuzdan dışarı atılmaktadır. Peki hangi besinler toksinlerden arınmamızı sağlar?

toksin attıran yiyecekler

İşte toksin attıran yiyecekler!

Limon

Limon, en kolay ulaşabileceğimiz süper besinlerdir. Toksin attırma konusunda da son derece güçlüdür. Çünkü limon en güçlü antioksidanlardan biridir. Limonu dilediğiniz her şekilde tüketebilirsiniz. En bilinen yöntem suyunuza limon dilimleri ekleyerek tüketmektir. Bu sayede vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilirsiniz.

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon Neye İyi Gelir?

Turp

Turp, enfeksiyon hastalığı olanlara da uzmanlar tarafından önerilir. C vitamini zengini olduğu için bağışıklığı da güçlendirir. Turp direkt olarak tüketilebileceği gibi suyunu sıkarak da içilebilir.

Turp Faydaları Nelerdir? Turp Neye İyi Gelir?

Maydanoz

En bilinen toksin attıran yiyecekler arasında maydanoz da yer alır. Antioksidan olması ve bol miktarda C vitamini içermesi sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Maydanozu suyunuza ekleyebilir ya da maydanoz smoothiesi hazırlayabilirsiniz. Maydanozu direkt olarak salatalarda ya da kahvaltılarda da tüketmenizde fayda vardır. Ödem atma açısından maydanoz suyu da oldukça etkilidir.

Maydanoz zayıflatır mı? Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Lahana Suyu

Toksin ve ödem atma konusunda oldukça etkili olan lahana suyu, aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu için de iyileştiricidir. Toksinlerden kurtulmak için lahana yapraklarını kaynatın ve soğuduktan sonra suyunu tüketin.

iStock 1077948066 1 1200x800 1

Greyfurt Suyu

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilinen greyfurt suyu aynı zamanda vücudu zararlı maddelerden de arındırır. Bağırsağı koruması da bilinen faydalarından biridir. Ancak greyfurt suyunu fazla tüketmek midenize zarar verebilir.

Yeşil Çay

En iyi toksin attıran içeceklerden biri yeşil çaydır. Günde iki fincan tüketerek vücudunuzu ödemden ve toksinden arındırabilirsiniz. Ancak iki fincandan fazla tüketirseniz içeriğindeki kafein miktarından dolayı kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz.

Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Zencefil

Antibiyotik özelliğine sahip olduğu bilinen zencefil, mutfaklardan eksik edilmemesi gereken besinlerin başında gelir. Toz ve taze şekilde edinebileceğiniz zencefili dilerseniz yemeklerin içinde dilerseniz yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz. Taze zencefili küçük parçalar halinde suyunuza da ekleyebilirsiniz.

Domates Suyu

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan en iyi besinlerden biri de domatestir. Her gün bir bardak domates suyu tüketerek hücre yenilenmesini de hızlandırabilirsiniz.

f786075caca7c9af4fd52c637fa5a789

Ayran

En sevilen içeceklerden biri olan ayran aynı zamanda vücudumuzu toksinlerden temizler. Ayranın bir diğer özelliği ise bağırsakları çalıştırmasıdır. Tok tutucu özelliği sayesinde diyetlerde de tercih edilebilir.

Enginar

Hücre yenilenmesini destekleyen enginar aynı zamanda vücudu toksinlerden arındırma etkisine sahiptir. Karaciğer sağlığını da koruduğu için bol bol tüketmekte fayda vardır.

Kırmızı Pancar

Karaciğeri temizlemek için tercih edilen kırmızı pancar aynı zamanda vücudu yeniler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Direkt olarak tüketebileceğiniz gibi suyunu da içebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!