Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları listesini keşfetmeye hazır mısınız? Diyet listelerinin olmazsa olmazı yeşil çay, zayıflamanın yanında birçok faydaya da sahip. İşte sağlık açısından son derece yararlı olan yeşil çayı tüketmeniz için en etkili sebepler. Hazırsanız birlikte yeşil çayın faydaları ve diğer özelliklerini keşfedelim!

yeşil çayın faydaları

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Moringa Çayı Zayıflatır Mı?

Yeşil çay, diyet konusunda adından en çok söz edilenlerden biridir. Yağ yakıcı özelliği olması zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tüketmesine neden olur. Ancak şunu unutmamak gerekir ki tek başına yeşil çay içmenin zayıflamaya doğrudan bir etkisi olmaz. Zayıflamak, kilo kaybetmek için harcadığınız kalori miktarının aldığınız karo miktarından az olmaması gerekir. Doğru bir diyet ve egzersiz programı uygularken yardımcı olması adına yeşil çay tüketebilirsiniz.

Peki yeşil çay nasıl yağ yakar?

Yeşil çay, kafein içeren bir çay türüdür. İçerdiği kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler. Özellikle fazla kiloları kişilerde yağ yakımını ciddi anlamda sağlama özelliği vardır. Antioksidan bakımından da zengin olduğu için diyet yaparken tüketilmesi sağlık açısından son derece faydalıdır. Yeşil çayın kilo vermeye direkte olarak etkisinin olduğu saptanmamıştır. Ancak her gün için yeşil çayın iştahı azalttığı ve kilo verme sürecine olumlu etki yaptığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda ara öğünleri daha sağlıklı bir hale getirmek için şekerli, gazlı ya da kahve gibi içecekler yerine yeşil çay tüketilebilir. Peki yeşil çayın faydaları nelerdir?

moringa çayı faydaları

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil çay zayıflamaya olduğu kadar sağlığa da son derece faydalı bir içecektir. Yeşil çayın içeriğinde polifenoller, aminoasitler, kafein, B, C, E vitaminleri ve teofilin bulunur. Tüm bunların yanı sıra sağlığa sayısız faydası bulunan mineraller açısından da oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarda Kalsiyum, magnezyum, krom, çinko, demir, bakır, mangan, molibiden, selenyum, sodyum ve potasyum mineralleri bulunur. İşte düzenli yeşil çay tüketmenin sağlığa faydaları;

 • Diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ve diyabet hastalığını kontrol altına alır.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Cildi ve saçları güzelleştirir.
 • Kilo vermeye ve yağ yakmaya yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığını destekler.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Damar tıkanıklığı riskini azaltır.
 • Kansere karşı koruma sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Alerji hastalıklarına iyi gelir.

Yeşil çayı günde en fazla 2 fincan olmak üzere düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda yeşil çay tüketmek sakıncalı olabilir. Anemi hastaları, yüksek tansiyon hastaları, mide ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlar, hamile ve emziren kişiler doktorlarına danışmadan tüketmemelidir.

Bunun dışında kalan herkes için yeşil çay son derece faydalı ve sağlıklı bir içecektir.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!