Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Moringa Çayı Zayıflatır Mı?

 Moringa Çayı Faydaları Nelerdir? Moringa Çayı Zayıflatır Mı?

Son zamanlarda diyet yapanların merak ettiği moringa çayı faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Moringa Oleifera adındaki bir bitkinin yapraklarından elde edilen bu çay son yıllarda ülkemizde de sıklıkla tüketilen bir çay haline gelmiştir. Aslında moringa bitkisi kökünden yapraklarına kadar tamamı şifalı bir bitkidir. Moringa bitkisi, Hindistan’a özgüdür. Ancak Pakistan, Filipinler ve Nepal’de de bolca yetiştirilir.

Diyabetten kalp hastalıklarına, demir eksikliğinden kansızlığa kadar pek çok rahatsızlığı önleyen ve tedavisine destek olan bir bitki olduğu bilinmektedir. Moringa bitkisinin tamamı tüketilebilir. Ancak toz haline getirilmiş yapraklarını takviye olarak tüketmek çok daha popülerdir. Moringa bitkisinin yapraklarını çay şeklinde demlemek de yine yaygın bir kullanım şeklidir. İşte Moringa çayı faydaları ve diğer özellikleri!

moringa çayı faydaları

İlginizi çekebilir: Şifa Kaynağı Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı faydaları nelerdir?

Zayıflamaya destek olmasıyla bilinen moringa çayı faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Moringa yaprağı, vitamin, mineral ve amino asitler bakımından zengindir. İçeriğinde bol miktarda A, C, E vitaminleri ile protein, kalsiyum ve potasyum bulunur.
 • Moringanın yapraklarında aynı zamanda önemli antioksidanlar olan flavonoidler, polifenolelr ve askorbik asit bulunmaktadır. Bu antioksidanlar hücre hasarını ve iltihabı önleme konusunda önemli bir işleve sahiptir.
 • Yüksek miktarda A vitamini içerdiği için göz sağlığını korur. Görme bozuklukları ve katarakt oluşmasını önler.
 • Moringa çayı faydaları arasında sayılması gereken en önemli etkilerinden biri de sindirim sistemine iyi gelmesidir. Bu sayede kabızlığı önler.
 • Moringa çayının diyetlerde tüketiminin önerilmesinin asıl sebebi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu sayede vücuttaki yağlanmayı önler. Tokluk hissi de verdiği için diyet yapmayı kolay hale getirir.

moringa çayı faydaları

İlginizi çekebilir: Hibiskus Çayı Nedir? Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Moringa yaprağının önemli özelliklerinden biri de anti-aging özelliğinin olmasıdır. Yaşlanmayı geciktirir. Ciltteki yaşlanma belirtilerini önler. Cilt çok daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. Moringa tozunun maske şeklinde cilde uygulanması da mümkündür.
 • Cildin yanı sıra saç ve tırnak sağlığına da olumlu etkileri vardır.
 • Moringa çayı faydaları arasında kan şekeri seviyelerini dengelemesi de vardır. Diyabet hastalarında oluşabilecek hücre hasarını önlediği bilinmektedir. Kan şekerinin yanı sıra kolesterolü de düşürdüğü saptanmıştır.
 • Kolesterolü dengelemesi sebebiyle kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önlemektedir.
 • Beyin işlevlerini koruması sebebiyle Alzheimer hastalığının oluşmasını engeller ve tedavisini de destekleyici görev görür.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için karaciğer sağlığını korumaktadır.

moringa çayı faydaları

İlginizi çekebilir: Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı nasıl kullanılır?

Ülkemizde moringa çayını poşet çay şeklinde bulmak mümkündür. Bu açıdan demlenmesi tıpkıp diğer poşet çaylar gibidir. Düzenli olarak sabah ve akşam içerek metabolizmanın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ciddi bir sağlık probleminiz varsa tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!