Yanlış Diyet Yaptığınızı Gösteren Belirtiler

 Yanlış Diyet Yaptığınızı Gösteren Belirtiler

Fazla kilolardan kurtulmak için yapılacak sayısız diyet var. Ancak önemli olan diyet listesinin size uygun olup olmamasıdır.
Indian diet chart for heart patients

Kilo vermek için doğru şekilde beslenmek son derece önemlidir. Yediklerinize dikkat etmeden sadece egzersiz yapmak kilo kaybını sağlamaz. Fazla kalorili, fazla yağlı ya da fazla porsiyonlarda yemekler tüketiyorsanız kilo kaybetmeniz zorlaşır. İdeal kilonuza ulaşmak için yapabileceğiniz en iyi şey diyet yapmaktır. Ancak diyet yaparken seçtiğiniz programın size uygun olup olmadığını irdelemek büyük önem taşır. Kilonuz, yaşınız, hastalıklarınız, yaşam tarzınız gibi birçok etken tercih edeceğiniz diyet listesinde önemli rol oynar.
Peki uyguladığınız diyet listesi size uygun olmadığınızda vücudunuz ne gibi tepkiler verir? Bu belirtileri gördüğünüzde diyetinizi değiştirmeli ya da bir uzmana başvurarak en doğru diyet listesini uygulamalısınız.
Şişkinlik
Diyet listesinde yer alan besinleri yedikten sonra sürekli olarak şişkinlik hissediyorsanız belki de listede yer alan besinler size yaramıyordur. Süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin yoğun olarak yer aldığı bir liste uyguluyorsanız laktoz intoleransınız olduğu için şişkinlik hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz de olabilir. Zayıflamak isterken kendinizi daha şişkin hissetmek psikolojinizi de kötü etkileyebilir.
Kabızlık
Diyet yaparken en çok yaşanan sorunlardan biri de kabızlıktır. Eğer kabızlık ve bağırsak düzensizlikleri yaşıyorsanız diyetinizde bir sorun var demektir. Diyet listenizde lif içeren besinler az miktardaysa bu besinleri yulaf, fasulye , tahıl grubu gibi besinlerle değiştirebilirsiniz.
Açlık
Diyet yaptığınız zamanlarda kendinizi sürekli aç hissediyorsanız bunun normal olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak aç kalmak kilo kaybetmek yerine sağlığınızı kötü etkiler. Sürekli aç hissettiğinizde aklınızda sürekli yemek yeme düşüncesi dolaşır. Ve bu düşünceye yenildiğinizde çok daha fazla yemek tüketerek diyetinizi bozabilir ve kilo alabilirsiniz. Yaptığınız diyet sizi aç bırakıyorsa o diyeti hemen değiştirmelisiniz.
Halsizlik
Bir diğer belirti de halsizliktir. Genellikle açlıkla birlikte görülen halsizlik hali, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi besinlerden alamamasından kaynaklanır. Kolunuzu bile kaldıramayacak kadar halsiz hissediyorsanız bir yerlerde yanlış yaptığınız anlamına gelir.
Hasta olmak
Sürekli grip, nezle gibi bağışıklık sisteminden kaynaklı hastalıklar geçiriyorsanız yaptığınız diyetle bir ilgisi olabilir. Bir diyet listesinin doğru şekilde kabul edilebilmesi için vücut için gerekli olan tüm besin gruplarının yer alması gerekir. Eğer yetersizse bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine ve dolayısıyla hastalıklara davetiye çıkarmasına neden olur.
Unutkanlık
Diyet listeleri sıklıkla düşük yağ içeren besinlerle oluşturulur. Ancak doymuş yağ, vücut için gereklidir. Doğru miktarlarda alındığında kiloya herhangi bir etkisi yoktur. Diyet listenizde yeterince doymuş yağ yoksa bir süre sonra unutkanlık problemi yaşayabilirsiniz.
Cilt bozuklukları
Sağlıksız beslenme kendini en çok ciltte gösterir. Saçlar kurur, cilt matlaşır, sivilce çıkar, tırnaklar kırılmaya başlar. Sizde de bu belirtiler varsa diyet listeniz vücudunuzun gereksinimlerini karşılamıyor demektir.
Üşümek
Uzmanların yaptığı araştırmalara göre yetersiz karbonhidrat alındığında vücut sıcaklığı düşer. Her ne kadar karbonhidrat en büyük suçlu gibi görünse de sağlıklı karbonhidratlar da vücudumuz için gereklidir. Kepekli ekmek, kepekli makarna gibi karbonhidratları doğru miktarlarda tüketebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!