Yağ Nasıl Yakılır? Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

 Yağ Nasıl Yakılır? Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

Yağ yakan yiyecekler ile kilo vermeye hazır mısınız? Birçok kişi fazla kilolarından kurtulmak için diyet ve spor yapar. Yağ yakmak için denenen birden fazla yöntemlerle ideal kilosuna ulaşmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve vücudun fit görünmesini sağlamak amacıyla yağ yakmak gerekir. Bunun için diyet ve sporun yanı sıra başka yöntemler de tercih edilir. Peki yağ nasıl yakılır? Yağ yakan yiyecekler nelerdir?

yağ yakan yiyecekler

Yağ nasıl yakılır?

Yiyeceklerden edinilen enerji yağ hücrelerinde depolanır. Yağlardan ve karbonhidratlardan alınan bu kaloriler zamanla birikmeye devam eder. Vücut, ilerleyen zamanlarda kullanmak üzere bu enerjiyi depolar. Harcanmayan bu enerji gün geçtikçe birikir ve yağ fazlası halini alır.

Kilo vermek ve ideal vücuda ulaşmak için tükettiğimizden daha fazla kalori harcamamız gerekir. Bunun diğer adı kalori açığı oluşturmaktır. Kalori açığı oluşturmak, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak ortalama olarak alınan ve harcanan kalori arasında 500 kalorilik bir açık oluşturmak gerekir. Bu açık oluşturulduğunda kilo kaybı da gerçekleşmeye başlar. Kalori açığı oluşmaya devam ettiğinde yağlar, yağ hücrelerinden ayrılır ve enerjiye dönüşür. Böylece bu yağlar yakılmış olur.

Kalori açığı oluşturma işlemi düzenli bir şekilde devam ederse vücut yağ depolarını her zaman enerji olarak kullanmaya devam eder. Bu şekilde zamanla vücudun yağ oranı da düşmeye başlar. İşte fit görünüm bu şekilde ortaya çıkar.

Kalori açığı oluşturmanın en önemli iki yöntemi diyet ve egzersizdir. Kalori hesaplayarak yapacağınız diyet ve kalori açığı oluşturmanızı sağlayacak kadar enerji harcatacak bir egzersiz programı ile bunu sağlamanız mümkündür.

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda yağ hücrelerine ve kaslara kan akışı artar. Böylece kas hücrelerinde kullanılacak yağlar daha hızlı bir şekilde serbest kalır ve enerji tüketimi artar. Yağ yakım hızını arttırmanın en sağlıklı yolu düzenli olarak egzersiz yapmaktır.

Yağ kaybı oluşturduktan sonra kas kütlesini korumak ya da arttırmak amacıyla direnç egzersizleri de yapılmaya başlanabilir. Bu sayede daha fit bir görünüm elde edilebilir. Daha az kalori almak ve bu süreci kolaylaştırmak için yağ yakan yiyecekler de tüketilebilir.

yağ yakan yiyecekler

Yağ yakan yiyecekler nelerdir?

Diyet yaparken sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturmak önemlidir. Bazı sağlıklı yiyecekler vücudun yağ yakmasını destekler. İşte bu yiyecekler şunlardır:

Balık

Somon, sardalya, uskumru, ringa balığı gibi yağlı balıklar yağ yakımını destekler. İçeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri bu işlevi yerine getirir. Balık aynı zamanda yüksek miktarda protein içerdiğinden kasların onarımını da sağlar. Tok tutar, metabolizmayı hızlandırır ve kalbi korur.

Kahve

Düzenli olarak egzersiz yapan kişiler mutlaka spor öncesi ve sonrası kahve içmeyi tercih eder. Kahve yani kafein, yalnızca zihni değil bedeni de uyarır. Kafein, spor performansını arttırırken daha hızlı bir şekilde yağ yakılmasını da destekler. Elbette kalori açısından sütsüz ve şekersiz kahve içmek önemlidir.

Yumurta

Diyet ve egzersiz yaparken tüketilmesi gereken en sağlıklı yiyeceklerden biri de yumurtadır. Protein bakımından zengin olan yumurta aynı zamanda tok kalmayı da sağlar. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için her gün 2 adet yumurta tüketmekte fayda vardır.

Hindistan Cevizi Yağı

Yağ yakan yiyecekler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de hindistan cevizi yağıdır. Yapılan araştırmalara göre günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi  yağı tüketmek yağ yakımını hızlandırır. Sağlıklı bir yağ olan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo vermeyi destekler. Spor öncesinde sade kahveye karıştırılan bir kaşık Hindistan cevizi yağı enerji vererek performans süresini uzatır.

Yeşil Çay

Yağ yakma konusunda oldukça etkili olduğu bilinen bir diğer içecek de yeşil çaydır. İçeriğinde kafein de olduğu için özellikle göbek bölgesindeki yağları eritmede son derece etkilidir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de yağ yakan yiyecekler arasındadır. Sabahları aç karnına bir bardak ılık suya karıştıracağınız bir tatlı kaşığı elma sirkesi ile daha hızlı yağ yakmanız mümkündür. Elma sirkesi aynı zamanda kan şekerini de dengelediğinden iştahı kontrol altına alır. Tatlı krizi ya da açlık krizi gibi durumların önüne geçmede oldukça etkilidir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!