Diyet Yaparken Tüketilmesi Gereken Sağlıklı Tohumlar Nelerdir?

 Diyet Yaparken Tüketilmesi Gereken Sağlıklı Tohumlar Nelerdir?

Diyet yaparken sağlıklı tohumlar tüketerek çok daha kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz. Tohumlar, son zamanlarda daha fazla bilinir hale gelse de geçmişi oldukça köklü besinlerdir. Aminoasitler, antioksidanlar ve lif açısından zengin olan tohumlar metabolizmayı hızlandırmak ve daha kolay kilo verebilmek için diyetlerde tercih edilir. Kilo verme sürecinizi daha sağlıklı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız siz de beslenme programınıza bu sağlıklı tohumlar ile hazırlanan tarifleri ekleyebilirsiniz. Yağ yakma özelliği, metabolizmayı hızlandırmasından gelmektedir. Peki bu sağlıklı tohumlar hangileridir?

sağlıklı tohumlar

İşte diyet yaparken tüketilmesi gereken sağlıklı tohumlar!

  • Chia tohumu

Diyet dendiğinde akla ilk gelen sağlıklı tohumlar arasında chia tohumu yer alır. Çözülmeyen ve çözülebilir lifler içermesi sebebiyle süper besin olarak adlandırılır. Chia tohumunun içeriğinde temel aminoasitler, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar bulunur. Düzenli olarak chia tohumu tüketirse sindirim daha rahat hale gelir. Bu sayede kabızlık sorunu da çözülmüş olur. Metabolizma hızlanır ve karın bölgesinde biriken yağlar zamanla erir. Doymamış yağlar içerdiği için kötü kolesterol ve trigliseritler ile savaşır. Chia tohumu aynı zamanda düşük kalorili bir tohumdur. Bunun yanı sıra enerji vermeye yarayan karbonhidrat ve proteinler de içermektedir.

  • Ayçiçeği tohumu

Ayçiçeği tohumu, kuşları beslemek için kullanılan bir tohum olarak bilinse de aslında insanların da tüketebileceği tohumlar arasındadır. Özellikle kilo verme ve anksiyete gibi strese bağlı hastalıkların semptomlarını gidermede oldukça etkilidir. E vitamini bakımından zengin olduğu için vücudu toksinlerden arındırır ve cildin çok daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Antioksidanlar bakımından zengin olması sebebiyle de vücudu serbest radikallerin hasarından korur. İçeriğinde bol miktarda B vitamini ve mineraller bulunur. Bu da kasların güçlenmesini ve hızlıca onarılmasını sağlar. Karbonhidrat ve aminoasit miktarı az olsa da metabolik ritmin dengelenmesini sağlaması açısından oldukça faydalıdır. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri ise damarların temizlenmesini sağlar ve ayrıca kanda bulunan zararlı lipitlerin azalmasına yardımcı olur.

sağlıklı tohumlar

  • Kişniş tohumu

Hafif bir ekşi tada sahip olan küçük kahverengi bir tohumdur. Kişniş tohumu, kilo verme konusunda oldukça faydalıdır. İçeriğinde fitobesinler bulunduğu için metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını kolaylaştırır. Ayrıca kandaki glikoz seviyesini dengeleme özelliği de vardır. Temel yağlar içerdiği için insülin üretimini de iyileştirir. Bu sebeple diyabet hastalarının da tüketebileceği sağlıklı tohumlar arasında yer alır.

sağlıklı tohumlar

  • Susam tohumu

Besin değeri oldukça yüksek olan sağlıklı tohumlar arasında susam tohumu da yer alır. Susam tohumu hem bağışıklığı güçlendirmeye hem de kilo vermeyi kolaylaştırmaya yarar. İçeriğinde bulunan niasin bileşiği sayesinde iştahı kontrol altına alarak yeme isteğini azaltır. Aynı zamanda anksiyete belirtilerine de iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde aminoasitler de bulunduğu için egzersiz performansını arttırmada oldukça etkilidir. Lif yönünden zengin olduğu için sindirimi rahatlatır. Ayrıca kolesterolü dengede tutma özelliği de vardır.

  • Keten tohumu

En bilinen sağlıklı tohumlar arasında keten tohumu da vardır. Özellikle son zamanlarda diyet ve egzersiz alanında en çok tüketilen tohumlardan biridir. Keten tohumunda bol miktarda polifenol, yağ asitleri ve lif bulunmaktadır. Omega-3 yağ asidi de içerdiği için kalp ve damar sağlığını korur. En önemli özelliklerinden biri ise uzun süre tok tutmasıdır. Bu sayede diyet yapmayı kolaylaştırarak kilo vermeyi destekler.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!