Psyllium Nedir? Psyllium Neye İyi Gelir?

 Psyllium Nedir? Psyllium Neye İyi Gelir?

Sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir lif kaynağı olan psyllium neye iyi gelir merak ediyor musunuz? Bağırsak ve sindirim sağlığı için lif en etkili içeriktir. Bir lif türü olan psyllium da tam olarak bu konu için tüketilebilir. Bunların yanı sıra sağlıklı bir şekilde kilo vermek için de tercih edilmektedir. O halde siz de hazırsanız psyllium hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Psyllium nedir?

Psyllium neye iyi gelir sorusundan önce ne olduğuyla ilgili konuşalım. “Plantago ovata” adlı bir bitkinin kabuklarından elde edilir. Bu sayede bağırsaklarda jelleşir ve sindirimi geciktirir. Bu da kan şekeri, kolesterol üzerinde olumlu etki yaratır. Şişmesi ve yapışkan bir hal alması uzun süre tok kalmayı da sağlar.

psyllium neye iyi gelir

Psyllium kabuğunun besin değeri nedir?

1 yemek kaşığı psyllium kabuğunun besin değerleri şöyledir:

  • 18 kalori
  • 0 gram protein
  • 0 gram yağ
  • 4 gram karbonhidrat
  • 3,5 gram lif
  • 5 miligram sodyum
  • 9 miligram demir (yüzde 5 DV)

Peki psyllium neye iyi gelir?

Bağırsakları rahatlatır.

Bir lif türü olması ve ince bağırsaklarda yapışkan bir forma dönüşmesi sayesinde dışkıya hacim verir. Bu sayede kabızlığı ortadan kaldırır. Özellikle kronik kabızlık çekenler için oldukça etkilidir.

Bağırsakları Çalıştıran Besinler Nelerdir?

Kan şekerini dengede tutar.

Sindirimi geciktirmesi sayesinde kan şekerini de dengede tutmaktadır. Düşük kan şekeri ya da yüksek kan şekeri gibi rahatsızlığı olanların tüketmesinde fayda vardır.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

psyllium neye iyi gelir

Kalp sağlığını korur.

Lifli beslenmek, kan basıncını dengeler ve kalp sağlığına olumlu etki yapar. Bu nedenle kalp ve damar hastalıklarından korunmak için psyllium gibi lif kaynaklarından faydalanılabilir.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Uzun süre tok tutması sayesinde diyet yapmayı daha kolay hale getirir. Açlık krizlerini önlediği için diyet sürecinde tüketilmesinde fayda vardır.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!