Peynirli Brokoli Tarifi Nasıl Yapılır?

 Peynirli Brokoli Tarifi Nasıl Yapılır?

Peynirli brokoli tarifi için kolları sıvayın. Sonbahar kış sürecinde mutfağımıza giren taze brokolilerin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Her yeni gün brokolinin insan için bir başka faydasını gözlemliyoruz. Lakin brokoli türevi yemekler yaparken en dikkat edilmesi gereken şey temizlik.

Bugün, Diyetio okurları için önerdiğimiz peynirli brokoli yapımında da temizliğe bir hayli dikkat etmemiz gerekiyor. Toprağın hemen üstünde filizlenip yetişen bir bitki olan brokoli, birden fazla şekilde olmak üzere yemek formuna getirilebiliyor.

Brokolinin haşlaması ayrı, çorbası ayrı, salatası ayrı ve en son diyet yapan bireyler için önerdiğimiz peynirli brokoli ayrı ehemmiyet taşıyor. Bir porsiyon brokolinin oldukça düşük miktar kalori değerinde olduğu düşünülürse, bu tip bir besini hiç es geçmeden her hafta tüketmemiz gerekiyor.

Yaklaşık 33,7 kalori değerine sahip olan brokoli, muhakkak tüketilmesi gereken ürünlerin başında gelse de bu ürünü en iyi şekilde temizlemek lazım. Günümüzde hastalıkların, özellikle de enfeksiyon hastalıklarının vücudumuza nereden giriş yapabileceğine dair kesin bir yargıya sahip değiliz.

Tükettiğimiz ürünlerin sağlıklı olup olmadığını iyi bir şekilde gözetirsek, sahiden kendi sağlığımızı da bir yerden sonra korumuş olacağız. Brokoli gibi besinleri sadece musluğun altında yıkamak yetmez. Bir de sirkeli su karışımında dinlendirmek gerekiyor.

Çoğu şef ve uzman diyetisyenin, bu tip topraklanmaya oldukça müsait bitkileri en iyi şekilde temizleyebilmek için önerdikleri yöntem de zaten sirkeli su metodu. Bu sayede hem brokolinizi en iyi şekilde temizlemiş olacaksınız hem de kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumuş olacaksınız.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız peynirli brokoli yapımında kullanılan malzemelere kısa bir göz atıp hemen yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

peynirli brokoli

Peynirli brokoli yapımında kullanılan malzemeler

  • 100 gram taze brokoli
  • 2 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 dilim tuzsuz beyaz peynir

Dipnot: Yukarıdaki malzemeler, sadece 1 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak tavsiye edilmiştir. Eğer daha fazla kişiye peynirli brokoli yapmak istiyorsanız, malzeme miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp azaltabilirsiniz.

peynirli brokoli

Peynirli Brokoli Nasıl Yapılır?

  1. İlk etapta 100 gram kadar ayırdığınız brokoliyi dikkatli bir şekilde temizleyip bir bıçak yardımı ile ayırın.
  2. -00 gram brokoliyi iyice temizleyip ayırdıktan sonra bir tencereye alın ve brokolileri bir parmak kadar geçecek şekilde su ilave edip 10 dakika kadar haşlayın. Eğer, 10 dakika içinde herhangi bir haşlama belirtisi görmediyseniz biraz daha bekleyebilirsiniz.
  3. Daha sonra bir kevgir yardımı ile brokolileri tencereden alıp bir kâsenin içinde 2 – 3 dakika kadar dinlendirebilirsiniz.
  4. Haşladığınız brokoliyi bir çatal yardımı ile veya blenderla iyice öğüttükten sonra peynir ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!