Kilo Vermem Durdu Nasıl Hızlandırabilirim?

 Kilo Vermem Durdu Nasıl Hızlandırabilirim?

Zayıflama sürecindeki pek çok kişi kilo vermem durdu şikayetiyle karşı karşıya gelir. Herkesin metabolizma hızı farklıdır. Bazı faktörler kilo verme sürecinde metabolizma hızının düşmesine neden olabilir. Sağlıklı yaşamak ya da hayalinizdeki kiloya düşmek için sıkı bir diyet ve spor programı uyguluyor olabilirsiniz. Ancak belirli bir miktarda kilo verdikten sonra kilo vermeniz durduysa endişeye kapılabilirsiniz. Bütün çabalara rağmen tartıda aynı kiloyu görmekten sıkıldıysanız sağlıklı yöntemlerle kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz.

kilo vermem durdu

Kilo vermem durdu diyenlere çözüm yöntemleri!

Su için

Kilo vermek istediğiniz halde bir türlü kilo veremiyorsanız belki de yetersiz miktarda su içiyor olabilirsiniz. Metabolizma hızını arttırmanın en pratik yolu günde en az 2 litre su içmektir. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız suyunuza limon dilimleri, çubuk tarçın, taze nane atarak aroma kazandırabilirsiniz.

Lifli yiyecekler tüketin

Lif bakımından zengin yiyecekler tüketerek kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz. Maydanoz, kabak, brokoli, salatalık, enginar gibi sebzeler lif bakımından zengindir. Öğünlerinizde bu sebzeleri kullanarak metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Hareketli olun

Hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız diyet yapsanız bile yeterince kilo veremeyebilirsiniz. Daha hareketli bir yaşam sürerek yeniden kilo kaybedebilirsiniz. Eğer spor programlarını uygulayacak vaktiniz yoksa yürünecek mesafeleri yürümeli, asansör yerine merdivenleri tercih etmelisiniz.

Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kilo vermeniz durduysa kahvaltı öğününü atlıyor olabilirsiniz. Yeterince kalori almadığınızda kilo vermeniz yavaşlar. Kahvaltıda tüketeceğiniz besinlerle protein, yağ, karbonhidrat gibi gerekli besinleri kazanabilirsiniz.

Yağ yakan yiyecekler tüketin

Yağ yakmayı destekleyen yiyecekleri öğünlerinizde daha fazla kullanarak vücudunuzu harekete geçirebilirsiniz. Limon, ananas, portakal, nane, maydanoz, kiraz ve erik gibi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler.

Düzenli olarak spor yapın

Sadece diyet yapıyorsanız ve kilo vermem durdu diyorsanız belki de artık iyi bir spor programı oluşturmanın zamanı gelmiştir. Kendi vücudunuz için en uygun sporu bularak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Yüzme, tempolu yürüyüş, koşu, tenis gibi sporlar sayesinde aynı zamanda metabolizmanız da hızlanır. Bölgesel kilo vermek için de spor yapmak şarttır.

Motive olun

Diyet döneminde motivasyonu kaybetmek sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Eğer siz de bu durumdaysanız kilo vermenizin durması kaçınılmazdır. Size destek olacak kişileri dinleyebilir, kilo verdiğiniz zamanlardaki fotoğraflarınıza bakabilir ya da stres atmak amacıyla hobilerinize yönelebilirsiniz.

Ara öğünleri atlamayın

Birçok kişi diyet yaparken aç kalmanın önemli olduğunu düşünür. Oysaki aç kalmak değil yeterli miktarda kalori almak önemlidir. Ara öğün yaparak metabolizmanın yavaşlamasını durdurabilirsiniz. Bitki çayı, kuru yemiş, kuru meyveler gibi kalorisi düşük atıştırmalıklar ile ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğün yapmak aynı zamanda ana öğünlerde çok fazla yemek yemenizi de engelleyecektir.

Düşük kalorili yiyecekler tüketin

Sürekli dışarda yemek yemek zorunda kaldığınız bir dönemdeyseniz yüksek kalorili yiyecekler yiyor olabilirsiniz. Bu da kilo vermenizi durdurur ve hatta kilo almanıza sebep olur. Diyet yapmayı bırakmış olsanız bile düşük kalorili yiyecekler tüketmeye devam etmelisiniz. Yağda kızarmış, dondurulmuş ya da işlenmiş yiyecekleri tüketmeyin. Bunun yerine ızgara et, fırında sebze gibi alternatifler tüketmelisiniz.

Besin dengesine dikkat edin

Diyet yapsanız da yapmasanız da tükettiğiniz yiyeceklerin dengeli olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Protein, karbonhidrat, yağ gibi her besin grubundan yiyecek tüketmeye özen göstermek gerekir. Örneğin kahvaltıda protein için yumurta ve peynire ek olarak yağ dengesini sağlamak için zeytin ve avokado tüketebilirsiniz. Ana yemeklerde etin yanında mutlaka yoğurt ya da salata olmalıdır. Bu şekilde renkli tabaklar yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!