Kilo Vermek İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

 Kilo Vermek İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kilo vermek, formunuzu korumak ya da sağlıklı beslenmek için tüketmemeniz gereken bazı besinler vardır. Hayatınızdan bu besinleri çıkararak bunun için en sağlıklı adımı atmış olursunuz. İşte kilo vermek için tüketilmemesi gereken besinler!

healthy vs junk food isolated unhealthy lifestyle vector french fries hamburger sugar nutrition includes vegetables 179497411

Mayonez

Makarna, hamburger, patates kızartması gibi yiyeceklerin yanında tüketilen bir sos olan mayonez, çok lezzetli olsa da sağlığımız için zararlı. Kalori miktarının çok yüksek olmasının yanında yağ içeriği de %75. Her gün ya da her hafta mayonez tüketiyorsanız kilo vermeniz çok zordur. Yüksek yağ içeren mayonezi hayatınızdan çıkararak kalori alımınızı azaltmış olursunuz. Sos tercihinizi yoğurt ya da evde yapılan domates soslarıyla değiştirebilirsiniz.

Tahin

Kahvaltılarda pekmez ile birlikte tüketilen tahin, susam yağı içerir. Yarısından fazlasına yağ olan tahin de yüksek kalorili yiyeceklerden biridir. 100 gram tahinde tam olarak 594 kalori bulunmaktadır. Her sabah kahvaltıda tahin tüketiyorsanız, fazla kalori alıyorsunuz demektir. Pekmez ile bir araya geldiğinde kalori miktarının arttığını da unutmamakta fayda var.

Pirinç

En yüksek karbonhidrata sahip bakliyatlardan biridir. Sulu yemeklerin yanında genellikle pilav yapılır. Ancak bir porsiyon pilavda 195 kalori vardır. Buna diğer yemekler de eklendiğinde bir akşam yemeğinde 400’e yakın kalori almış olursunuz. Bu açıdan beyaz pirinç tüketimini azaltarak kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Çikolata

Doymuş yağ ve şeker miktarı çok fazla olan çikolata, kilo verme sürecinde kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerden biridir. Birçok kişi için bir tutku olsa da fazla tüketimi yalnızca şişmanlık değil farklı sağlık sorunları da yaratabilir. Düzenli olarak çikolata tüketiyorsanız her geçen gün kilo almanız kaçınılmazdır. Eğer çikolatayı hayatınızdan bırakamıyorsanız haftada bir kez, küçük bir parça bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Kızartmalar

Yağda yapılan kızartmalar tüm yağı emdiği için çok yüksek kalori içerirler. Patates kızartması, sebze kızartması, sosis-sucuk kızartması ve diğer yağda kızartılan yemekleri tüketmek fazla kilo almanıza sebep olur. Sebzeleri kızartmak yerine suda ya da buhar haşlayarak tüketebilirsiniz.

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek, her öğünde tüketilse de kilo aldırma özelliğine sahiptir. Eğer siz de her öğününüzde beyaz ekmek tüketiyorsanız esmer ekmeğe geçiş yaparak kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre beyaz ekmek tüketildiğinde açlık hissi oluşur. Beyaz ekmeği çok tüketiyorsanız sık sık acıkmanız kaçınılmazdır. Kilo vermek istiyorsanız tam buğday ya da kepek ekmeği tüketebilirsiniz.

Meyve suyu

Meyvelerden elde edilen meyve suları her ne kadar masummuş gibi görünse de yüksek miktarda şeker içerir. Eğer yemeklerinizin ya da atıştırmalıkların yanında meyve suları tüketiyorsanız bu da kilo vermenizi engeller. Meyve suyu içtiğinizde kan şekeri yükselir ve kısa sürede tekrar açlık hissetmeye başlarsınız. Meyve sularının yerine su ya da sade soda içebilirsiniz. Eğer meyve sularını çok seviyorsanız evde meyveleri kendiniz sıkarak haftada bir kez tüketebilirsiniz.

Makarna

Beyaz undan yapılan makarna çeşitleri de kilo verme sürecinde kesinlikle tüketilmemelidir. Basit karbonhidrat içeren makarna, yedikten 2 saat sonra yeniden acıkmanıza sebep olur. Hem yüksek kalori almış olursunuz hem de sık sık yeme ihtiyacı hissedersiniz. Makarna yemeği çok seviyorsanız haftada bir kere et ya sebze yemeklerinin yanında kepekli makarna tüketebilirsiniz.

Light ürünler

Diyete başlayan pek çok kişi öncelikle marketteki light ürünlere yönelir. Ancak light ürünlerin kalori miktarının azaltılması için farklı katkı maddeleri kullanılır. Bu ürünleri sürekli tüketmek size kilo verdirmez. Ara öğünlerde diyet bisküvi tüketmek yerine leblebi ya da taze meyve-sebze tüketebilirsiniz. Örneğin ara öğünde salatalık ya da havuç tüketerek hem sağlıklı kalabilir hem de kilo verebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!