Ketojenik Diyet Nedir?

 Ketojenik Diyet Nedir?

Keto diyeti olarak da adlandırılan ketojenik diyet, karbonhidrat tüketimini azaltmaya yönelik bir diyet programıdır. Yağ yakma amacıyla alınan karbonhidrat miktarı azaltılarak hızlı kilo verme sağlanır. Ketojenik diyetin ilk tercih edilme sebebi kilo verme olsa da sağlıklı yaşamak ve egzersiz performansını arttırmak amacıyla da sıklıkla tercih edilir. Ancak ketojenik diyet, rastgele bir diyet listesini uygulayarak yapılabilecek bir diyet değildir. Bir uzman yardımıyla yapıldığında çok daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Ketojenik diyette karbonhidrat tüketimi azaltıldığında vücut enerji kaynağı olarak yağ tüketmeye başlar. Böylece hızla kilo verme gerçekleşir. Karbonhidrat tüketilmediğinde vücutta keton ya da ketozis birikme durumu gerçekleşir. Bu durum vücudun glikoz içerikli karbonhidratları ana enerji kaynağı olarak kullanamaması anlamına gelir. Bu durumda enerji harcandığında vücuttaki yağlar erimeye başlar.

Ketogenic diet AdobeStock 190780160 OG TWjpg

Ketojenik Diyet nasıl yapılır?

Ketojenik diyet yaparken karbonhidrat içerikli besinleri bir süreliğine hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Önemli olan, alınan toplam kalorinin %50’sinin altında olmasıdır. Yani keto diyetinde karbonhidrat temelli enerji miktarı %10 gibi seviyelerdedir. Bazı sebze ve meyvelerde de karbonhidrat bulunduğundan daha katı keto diyetlerinde bu sebze ve meyvelere de izin yoktur. Ancak katı şekilde yapılmayan ketojenik diyetlerde kontrollü miktarlarda sebze ve meyve tüketilebilir. Tahıl grubu, unlu mamüller, fırında pişen yiyecekler ve bazı sebze ve meyveler ketojenik diyette kesin olarak yasaktır. Ketojenik diyetler kendi içinde de farklılıklar taşıyabilir. Ancak temelde tüm ketojenik diyetlerin amacı vücudun yağ yakımını hızlandırmaktır.

Herkes ketojenik diyet yapabilir mi?

Ketojenik diyet, diğer diyet türlerine göre daha katı kurallara sahip olduğundan bu diyeti yapmadan önce ciddi bir sağlık sorununuzun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Karaciğer veya kalp rahatsızlıkları olanlar için bu diyet kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra böbrek yetmezliği yaşayanlar, hamileler ve emzirme döneminde olanlar da bu diyeti yapmamalıdır. Ketojenik diyet, yaşam tarzınızı değiştirecek bir beslenme düzeni değildir. Kısa süreli yapılması gereken bir diyet programıdır. Hayatınız boyunca karbonhidrat tüketmeyerek yaşamanız olanaksızdır. Hızlı kilo vermeyi sağlamak amacıyla yapılan keto diyeti, ideal kiloya ulaşıldığında bırakılmalıdır. Ayrıca keto diyeti yaparken de sağlık açısından sık sık kontrol edilmenizde fayda vardır. Bu açıdan ketojenik diyet gibi belli bir besin grubunu kısıtlayan diyetler yapmadan önce iyi araştırma yapmalı ve bir uzmandan yardım almalısınız. Bir uzmanın gözetiminde yaptığınızda hem ideal kilonuza ulaşabilirsiniz hem de sağlığınızın bozulmasını engellemiş olursunuz.

Ketojenik diyette hangi sorunlar ortaya çıkabilir?

Ketojenik diyet, doğru şekilde ya da bir uzman yardımıyla yapılmadığında bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Kabızlık, ağız kokusu, baş ağrıları, kas krampları, halsizlik, ishal gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çok katı keto diyetlerinde sebze ve meyveler de yasak olduğundan vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller eksik kalabilir. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Ketojenik diyet yaparken vitamin ve mineralleri dışardan takviye şeklinde almak gerekebilir. Bir diğer vücut için gerekli olan şey ise liflerdir. Lif tüketiminin azalmasıyla ciddi kabızlık sorunları yaşanabilir. Bitki çayları ile kabızlık kontrol altına alınabilir. Tüm bu sorunları yaşamamak için uzman kontrolünde yapılması gereken bir diyet olduğunu unutmayın.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!