Kas Yapmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

 Kas Yapmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Kas yapmayı kolaylaştıran yiyecekler tüketerek yapacağınız ağırlık antrenmanların daha kısa sürede sonuç vermesini sağlayabilirsiniz. Sıkı, fit ve kaslı bir vücuda sahip olmak için antrenman ve doğru beslenme büyük önem taşır. Kaslar yalnızca güzel görünüm için değil sağlıklı bir vücut için de önemlidir. Çünkü kasların işlevlerinden biri de vücut direncini güçlü tutmasıdır. Kalp ve damar hastalıklarından korunmak, kemikleri güçlendirmek ve hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için vücudunuzdaki kas oranını arttırmanız gerekir.

Düzenli olarak yapılan antrenmanlar ile kas kazanmak mümkündür. Kasların düzenli uyku ve beslenme il desteklenmesi gerekir. Özellikle belli bir miktarda kilo vermiş kişiler daha sıkı bir görünüm için vücutlarındaki kas oranını arttırmalıdır. Bunun için spora yeni başlamış ya da düzenli olarak spor yapan kişilerin doğru beslenme programını tercih etmesi gerekir. Peki kas yapmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

kas yapmayı kolaylaştıran yiyecekler

Peki kas yapmayı kolaylaştıran yiyecekler nelerdir?

Badem

Vücudunuzdaki yağ oranını düşürüp kas oranını arttırmak istiyorsanız düzenli spor yapmanın yanı sıra yediklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Bunun için spor öncesinde ve sonrasında tüketebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri bademdir. E vitamini bakımından zengin olan badem kasların onarımı ve büyümesi için faydalıdır.

Avokado

Diyetlerde genellikle yer alan avokado yalnızca kilo vermek için değil kas kazanmak için de tüketilmelidir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan avokado aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir. Spor öncesi kahvaltıda ya da spordan sonra tüketebilirsiniz.

 Yumurta

Düzenli spor yapanların fazla miktarda yumurta tükettiğini bilmeyen yoktur. Özellikle yumurta beyazında bol miktarda protein bulunur. Aynı zamanda yumurtanın sarısında da birçok mineral vardır. Yağ oranı en düşük şekilde pişirilmesi ile haşlamak ile mümkündür. Bu yüzden kas yapmak isteyenler günde 3 ya da 4 tane haşlanmış yumurta tüketmelidir. Yumurtayı haşlayarak salatalara ya da sandviçlere de koyabilirsiniz.

sabah sporu

Ispanak

Temel Reis’in de kaslarını borçlu olduğu ıspanak, kas oluşumunu hızlandıran harika bir sebzedir. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduğundan vücut direncini de attırır. Ispanağı bol bol tüketmekten kaçınmamalısınız.

Elma

Diyet ve spor yapanların genellikle ara öğünlerde elma tüketmesinin en önemli sebeplerinden biri lif içermesidir. Bu lifler kas kütlesinin kendi kendini onarmasını ve artmasını sağlar. Aynı zamanda sağlıklı karbonhidrat da içerdiği için son derece doyurucudur. Spor sonrası yemek yemek için vaktiniz yoksa açlık krizini elma ile savuşturabilirsiniz.

Lor Peyniri

Kas yapmayı kolaylaştıran besinler arasında lor peyniri de vardır. Yağlı ve tuzlu peynirler diyet yaparken tüketilmemelidir. Bu açıdan lor peyniri hem yağ oranının düşük olması hem de tuzsuz olmasıyla diyet ve spor yapanların tercih edebileceği peynir türlerinden biridir. Ayrıca lor peynirinde bol miktarda protein de bulunur. Salatalarınıza ya da omletlerinize ekleyerek kaslarınız için gerekli olan proteini alabilirsiniz.

sabah sporu

Zeytinyağı

En faydalı yağlardan biri olan zeytinyağı doymamış yağ ve omega-3 yağ asitleri içerir. Bu açıdan yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi

Diyet sürecinde tatlı krizlerini en sağlıklı şekilde aşmanın yolu fıstık ezmesi yemektir. Kas oluşumunu desteklediği bilinen fıstık ezmesini doğru miktarda tüketebilirsiniz.

Tavuk Eti

Kas yapmayı kolaylaştıran yiyecekler arasında yer alan tavuk eti de protein bakımından son derece zengindir. Proteinin yanı sıra B vitamini de içerdiği için sporcuların beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Tavuk etini özellikle spordan sonra tükettiğinizde kas kütlenizi desteklemiş olursunuz. Aynı zamanda enerji de verdiği için gün içinde aktif kalmayı kolay hale getirir. Tavuk etini salatalarda, sandviçlerde ya da yemeklerde kullanarak sağlıklı öğünler elde edebilirsiniz.

Spordan sonra ne yenir diye merak ediyorsanız daha önce derlediğimiz yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!