Karın Yağlarını Eriten 6 Yiyecek

 Karın Yağlarını Eriten 6 Yiyecek

Sizin için derlediğimiz karın yağlarını eriten yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz? Düz bir karına sahip olmak hemen herkesin hayali. Özellikle yaz dönemlerinde tatile gitme planları yapılırken karın ve çevresindeki yağlar daha da göze batmaya başlıyor. Karın bölgesindeki fazla yağlanmaları kontrol altına almak için şok diyetler yapmaya ihtiyacınız yok.

Şok diyetler, fazla yağ içerir ve açlık yaşayarak halsiz hissetmenize yol açar. Birkaç günlük diyet ile karın yağlarından kurtulmak gerçekçi bir istek olmayacaktır. Karın yağlarını yok etmek istiyorsanız sağlıklı bir diyet ve egzersiz programına ihtiyacınız var demektir. Bunları zaten yapıyorsanız diyetinize ekleyeceğiniz bu 6 besinle karın yağlarını daha hızlı bir şekilde eritebilirsiniz.

Peki karın yağlarını eriten yiyecekler hangileridir?

karın yağlarını eriten

Zeytinyağı

Yağ, her zaman tehlikeli değildir. Beslenme düzenimizden yağı tamamen çıkartmak sağlıksız bir tercih olacaktır. En sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı, karın yağlarını eriten yiyeceklerden biridir. Özellikle de soğuk pres ile elde edilmiş sızma zeytinyağı tüketmek hem sağlığınız hem de karın yağlarınız açısından gereklidir. Zeytinyağının kolesterolü azaltma, besinleri emme ve hormon oluşturma gibi özellikleri vardır. Ancak zeytinyağını pişen yemeklerde kullanırsanız bileşenlerinin değişmesine sebep olabilirsiniz. Bunun yerine salatalarda kullanarak zeytinyağından tam anlamıyla faydalanabilirsiniz.

Badem

İçeriğinde bol miktarda lif, kalsiyum ve protein bulunan badem aynı zamanda vücut için enerji kaynağıdır. Veganlar, vejeteryanlar ve düzenli olarak spor yapan kişiler için son derece faydalıdır. Kan şekerini düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda omega-3 açısından da zengin olduğu için obeziteye bağlı olarak gelişebilecek rahatsızlıkları da engeller. Badem sütü şeklinde tüketebilir, ara öğünlerde direkt olarak yiyebilir ya da hafif tatlıları zenginleştirmek için kullanabilirsiniz.

bademin faydaları

Yulaf

Diyet listelerinin olmazsa olmazı yulafın en önemli özelliği tok tutmasıdır. Ancak bu özelliğinin yanı sıra lif ve protein açısından da zengindir. Kahvaltılarda tüketeceğiniz yulaf ile günlük olarak almanız gereken lifin önemli bir miktarını almış olursunuz. Yulaf aynı zamanda kolesterolü düşürür ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini de düzenleyen yulaf, karın yağlarını eritme açısından da önemlidir.

Brokoli

Sağlıklı bir beslenme düzeninde brokoli de mutlaka bulunmalıdır. Lif, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli, kilo kaybetmek için yapılan diyetlerde önemli rol oynar. Yağ emilimini azaltarak yağın atardamarlarında birikmesini önler. Aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırarak hazmı kuvvetlendirir. Kalorisi de oldukça düşük olduğundan gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir. Haşlayarak tüketebileceğiniz gibi makarna ya da salataları zenginleştirmek için de kullanabilirsiniz.

diyet çilekli puding

Çilek

Yaz meyveleri arasında en sevilenlerden biri olan çilek fazla miktarda lif ve su içerir. Çilek, içerdiği kaloriyi vücudun enerji tüketerek yakmasını sağladığı için negatif kaloriye sahip bir meyvedir. Vücuttaki sodyum düzeyini dengeler ve kan dolaşımını destekler. Ayrıca çileğin içeriğinde yağın ve şekerin özümsenmesini engelleyen maddeler de yer almaktadır. Çilek gibi kırmızı meyveler aynı zamanda yüksek antioksidan içerir. Karın yağlarını eritme etkisinin yanında sağlık için de son derece faydalıdır.

Çileğin Faydaları Nedir? Çileğin Besin Değerleri Nelerdir?

Yeşil Çay

Diyet listelerinin baş tacı yeşil çay da karın yağlarını eriten besinlerden biridir. Sindirim sistemine olumlu etki etmesinin yanı sıra karbonhidrat ve yağların bağırsaktan geçişini de kolaylaştırır. Antioksidan içerir ve stres hormonlarını da dengeler. Günde en fazla 3 fincan içerek sağlıklı kalabilir ve karın yağlarınızı eritebilirsiniz.

Yağ Yakan Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!