Karnıyarık Otu Nedir? Karnıyarık Otu Faydaları Nelerdir?

 Karnıyarık Otu Nedir? Karnıyarık Otu Faydaları Nelerdir?

Bağırsak sağlığına olan etkileri ile bilinen karnıyarık otu faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Lifli yapısı ile sağlığa oldukça faydalı bir bitki olan karnıyarık otu, diyet beslenirken de tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasıyla bilinen karnıyarık otu, bitkisel bazlı beslenirken de faydalanabilecek besinler arasında yer alır. O halde siz de hazırsanız karnıyarık otu ile ilgili bilgileri birlikte keşfedelim.

karnıyarık otu faydaları

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Zayıflatır Mı?

Karnıyarık otu nedir?

Latince adı “plantago ovata” olan karnıyarık otu, lif bakımından zengin olan bir tohumdur. Psyllium içerdiği için insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. İnce bağırsaktan tam olarak emilmeden geçtiği için bağlayıcı işlevi görür. Siyah ve sarı olmak üzere iki farklı tipi vardır. Tohumun hem kabuğunda hem de çekirdeğinde yüksek miktarda lif bulunur. Bu açıdan bağırsak sağlığı bakımından son derece faydalıdır. Aynı şekilde sindirim ve boşaltım sistemine de olumlu etkileri vardır. Tok tutma özelliği de olduğu için diyetlerde tüketilmesi de önerilir.

karnıyarık otu faydaları

İşte karnıyarık otu faydaları!

Toksinleri atmayı sağlar.

Vücudu yoran toksinlerden vücuttan atılmasına yardım eder. Bu açıdan detoks etkisi gösterir.

Metabolizma hızını arttırır.

Lifli bir yapısı olduğu için metabolizma hızını arttırarak kilo vermeyi kolay hale getirir.

Uzun süre tok tutar.

Yüksek oranda lif içermesi sayesinde uzun süre tokluk hissi oluşturur. Bu da diyet yapmayı kolaylaştırması açısından önemli bir özelliktir.

Kolesterolü dengede tutar.

Yapılan araştırmalara göre karnıyarık otu gibi lif açısından zengin bitkiler kolesterol seviyelerinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Sindirimi rahatlatır.

Lifli yapısının en önemli faydalarından biri de sindirimi kolaylaştırmasıdır. Sindirim problemleri yaşayanlar için karnıyarık otu oldukça etkili bir seçenektir.

Bağırsak hareketlerini arttırır.

Kabızlık problemi ile uğraşıyorsanız karnıyarık otu faydaları arasında bağırsak hareketlerini arttırması da vardır. Bu sayede şişkinlik, gaz gibi problemler ortadan kalkar.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!