İshali Kesen Yiyecekler Nelerdir?

 İshali Kesen Yiyecekler Nelerdir?

Sizin için derlediğimiz ishali kesen yiyecekler listesine göz atarak evde ishali geçirebilirsiniz. Enfeksiyon, tüketilen besinler ya da hastalık sebebiyle ishal oluşabilir. Bağırsak sağlığını düzenlemek için bazı yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Ancak ciddi bir ishal söz konusuysa kesinlikle öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Hafif seyreden ve sebebi belli olan ishali kesmek için ise bu listedeki besinlerden yardım alabilirsiniz. O halde siz de hazırsanız ishali kesen yiyecekler listesini birlikte keşfedelim.

İşte ishali kesen yiyecekler!

ishali kesen yiyecekler

Yağsız Pirinç Pilavı

Pirinç, düşük lifli bir gıda olduğu için ishale iyi gelir. Yağ kullanmadan, lapa bir şekilde pişirerek tüketebilirsiniz. Aynı şekilde suda beklettiğiniz pirincin suyunu tüketmek de iyi gelir.

Pilav Nasıl Yapılır? İyi Pilav Yapmanın Püf Noktaları!

Muz

En bilinen ishali kesen yiyecekler arasında muz da vardır. İshalin sebep olduğu potasyum kaybını dengelemek için etkilidir. Aynı zamanda mideye iyi gelir ve tokluk oluşturur.

Muz Kaç Kalori? Diyette Muz Tüketimi

Şeftali

Yine potasyum bakımından zengin olmasıyla bilinen şeftali de ishal olduğunuzda tüketebileceğiniz besinlerden biridir. Sindirim sistemini düzenleme etkisi sayesinde bağırsaklara iyi gelir.

Şeftali Faydaları Nelerdir? Şeftalinin 9 Faydası

ishali kesen yiyecekler

Yoğurt

Bağırsak sağlığına iyi gelmesiyle bilinen yoğurt, ishale de iyi gelir. Özellikle ev yapımı yoğurt tüketerek ishali kontrol altına almak mümkündür. İçeriğindeki faydalı bakteriler sayesinde bağırsak florasını onarır ve ishale sebep olan rahatsızlığı ortadan kaldırır.

Yoğurt Kaç Kalori? Yoğurdun Besin Değeri Nedir?

Haşlanmış Patates

İshali kesmek konusunda başvurulan yöntemlerden en popüler olanlarından biri de haşlanmış patates tüketmektir. Patatesi iyice haşladıktan sonra çok az tuzla tüketebilirsiniz.

Haşlanmış Patates Diyeti Nasıl Yapılır? Haşlanmış Patates Diyeti Listesi

Keçiboynuzu

E vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan keçiboynuzu, ishal olduğunuz dönemde tüketebileceğiniz besinlerden biridir.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

ishali kesen yiyecekler

Elma

Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu için elma da bu dönemde tüketebilecek besinlerden biridir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi Yeşil Elmanın Faydaları

Yağsız Makarna

İshal olduğunuz dönemde karnınızı doyurmak ve bağırsaklarınızı düzenlemek için yağsız makarna tüketebilirsiniz. Ancak sos, tuz gibi eklemeler yapmadan sade bir şekilde tüketmenizde fayda vardır.

Makarna Pişirme Püf Noktaları Nelerdir? Makarna Nasıl Pişirilir?

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!