Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patates Besin Değeri

 Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patates Besin Değeri

Haşlanmış patates kaç kalori diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Diyetlerde tüketilmesi önerilen haşlanmış patates ile çok farklı lezzetlerde tarifler hazırlamak mümkündür. Kökeni Amerika’ya dayanan bu sebzenin 8 bin yıllık geçmişi vardır. İlk keşfedildiği zamanlarda hayvanlara yem olarak kullanılsa da zamanla insanların da tüketebileceği bir sebze halini almıştır. 1770’li yıllarda yaşanan kıtlık zamanında patates tam bir kurtarıcı rolüne bürünmüştür. İnsanları açlıktan kurtaran patates zamanla tüm dünyaya yayılmış ve faydaları birçok uzman tarafından da dile getirilir hale gelmiştir.

Artık fast food alanında en çok tüketilen besin halini alan patates, kilo aldıran kalorili bir besin olarak bilinir. Ancak patates aslında kalorili bir sebze değildir. Nasıl pişirildiği ve nelerle birlikte tüketildiği önem taşır. Patatesi sağlıklı ve diyet bir şekilde tüketmenin tek yolu haşlama olarak tüketmektir. Haşlanmış patates, besleyici ve doyurucudur. Aynı zamanda mideyi rahatlatır, bağırsakları harekete geçirir ve ishali durdurur. Peki haşlanmış patates kaç kalori merak ediyor musunuz?

haşlanmış patates kaç kalori

Peki diyetlerde tüketilebileceği söylenen haşlanmış patates kaç kalori?

Patates nişasta içerse de içeriğinde yağ yoktur. Patatesi sağlıklı bir şekilde tüketmek için haşlamak gerekir. Diyetteyken hem lezzetli hem de doyurucu bir yemek yemek istiyorsanız haşlanmış patates tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak haşlanmış patatesin hafifçe soğumasını bekledikten sonra tüketmenizde fayda vardır. Patates folik asit, lif, potasyum ve demir gibi vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak bir içeriğe sahiptir. Peki haşlanmış patates kaç kalori? Haşlanmış patatesin boyutlarına göre kalorisi şu şekildedir:

 • 1 küçük porsiyon (100 gr) 1 adet haşlanmış patates kalori değeri 93 kcal
 • 1 orta porsiyon (200 gr) haşlanmış patates 183 kcal
 • 1 büyük porsiyon (300 gr) haşlanmış patates 279 kcal

Yağ ve tuz ile haşladığınız ve baharatlarla lezzetlendirdiğiniz haşlanmış patatesi diyetteyken tüketebilirsiniz. Haşlanmış patates aynı zamanda çok pratik şekilde hazırlanan bir yiyecektir.

Haşlanmış patates salatası kaç kalori?

Haşlanmış patates kaç kalori sorusundan sonra haşlanmış patates salatasının kalori miktarı da merak edilir. Özellikle altın günü gibi günlerde yapılan bir salata türü olsa da aslında son derece faydalı ve herkesin tüketebileceği bir salata türüdür. Haşlanmış patatesi daha sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için yeşilliklerden faydalanmak mümkündür. Patatesi yağ koymadan haşladıktan sonra dilediğiniz yeşillik ve baharat ile salata haline getirebilirsiniz. Bu salata hem sizi uzun süre tok tutar hem de yeşilliklerden almanız gereken vitamin ve mineralleri size kazandırır.

haşlanmış patates kaç kalori

Haşlanmış patates salatasının kalori bilgileri ise şöyledir:

 • 1 orta porsiyon (187 gr) haşlanmış patates salatası 132 kcal
 • 1 orta kase (150 gr) haşlanmış patates salatası 106 kcal
 • 1 dolu tabak (300 gr) haşlanmış patates salatası 212 kcal
 • 1 çorba kaşığı (15 gr) haşlanmış patates salatası 11 kcal
 • 100 gram haşlanmış patates salatası 71 kcal

Haşlanmış patates besin değeri nedir?

Karbonhidrat bakımından zengin bir sebze olsa da sağlık açısından son derece faydalıdır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde daha faydalı hale gelir. Haşlanmış patatesin besin değerleri şu şekildedir:

 • 55 gr karbonhidrat
 • 96 gr protein
 • 5 gr lif
 • 5 mg sodyum
 • 391 mg potasyum
 • 5 mg kalsiyum
 • 8 mg C vitamini
 • 35 mg demir

Haşlanmış patates kilo aldırır mı?

Haşlanmış patates her ne kadar birçok kişi için yasaklı besinler arasında görülse de düşük kalorili bir tariftir. Patatesleri yağsız ve tuzsuz şekilde haşlarsanız çok daha düşük kalorili olacaktır. Patatesin içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden en sağlıklı yoldan yararlanmak için haşlamanız yeterlidir. Yeşilliklerle ve limonla lezzetlendirilmiş haşlanmış patates size kilo aldırmaz. Aksine besleyici ve doyurucu bir yemek yemiş olursunuz.

Patatesi kızartma şeklinde, mayonez ve ketçap gibi yüksek kalorili soslarla tüketirseniz kilo almanız kaçınılmazdır. Aynı şekilde patatesi haşladıktan sonra yüksek miktarda yağ, süt, peynir gibi malzemelerle zenginleştirmeye çalışırsanız kalorisini arttırmış olursunuz. Ancak haşlanmış patates tüketerek kilo almamak istiyorsanız doğru şekilde pişirip tüketmeniz gerekir. İşte bu nedenle yağ oranı az olacak şekilde haşlanmış patates tüketmek, diyetinizi bozmaz. Aksine tok tutarak diyet yapmanızı daha kolay hale getirir. Bu nedenle haşlanmış patates kaç kalori bilgisini edindiğinize göre gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!