Düşük Karbonhidratlı Yiyecekler ile Diyetinize Sadık Kalın

 Düşük Karbonhidratlı Yiyecekler ile Diyetinize Sadık Kalın

Düşük karbonhidratlı yiyecekler tüketerek kilo verebilir, kilonuzu koruyabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Vücut fonksiyonlarının eksiksiz bir şekilde işlemesi için karbonhidrat da gerekli bileşenlerden biridir. Gün içinde vücudun enerji harcayabilmesi için karbonhidrat son derece gereklidir. Yiyecekler ile alınan karbonhidratlar vücuda enerji sağlar. 1 gram karbonhidratın 4 kalori enerji sağladığı bilinmektedir. Bu açıdan sağlıklı ve yeterli bir beslenmede karbonhidratların da yer alması gerekir. Ne kadar karbonhidrat tüketeceğiniz ise beden kitle endeksinize göre değişkenlik gösterebilir. Gereğinden fazla karbonhidrat tüketimi kilo almanıza sebep olabilir. Karbonhidratlar aynı zamanda günlük alınan kalori miktarını da etkiler. Bu sebeple diyet yapıyorsanız daha düşük karbonhidratlı yiyecekler tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

düşük karbonhidratlı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Hızlı Kilo Verdirir?

Peki düşük karbonhidratlı yiyecekler nelerdir?

 • Enginar

En sağlıklı sebzelerden biri olan enginar, oldukça düşük kalorilidir. Kalp sağlığını korumasının yanı sıra sindirim sistemini de rahatlatır. 1 adet enginar 14 gram karbonhidrat içerir. Lif bakımından da zengin olduğu için kabızlığı önler ve uzun süre tok tutar.

 • Lahana

Mideye oldukça iyi geldiği bilinen sebzelerden biri olan lahana, C ve K vitamini açısından zengindir. 1 su bardağı dilimlenmiş lahana, 5 gram karbonhidrat içermektedir. Lahana, yağ yakımını da hızlandırdığı için diyetlerde tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır.

 • Patlıcan

Kalp sağlığı üzerinde oldukça etkili olan patlıcan, antioksidan bileşenler bakımından zengindir. 100 gram patlıcan sadece 8 gram karbonhidrat içerir. Diyet tariflerde patlıcanı bol bol kullanabilirsiniz.

düşük karbonhidratlı yiyecekler

İlginizi çekebilir: Yararlı ve Zararlı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

 • Soğan

En faydalı sebzelerden biri olan soğanı hemen herkesin tüketmesi gerekir. Düşük karbonhidratlı olmasının yanı sıra içeriğindeki karbonhidrat da son derece sağlıklıdır.

 • Turp

C vitamini bakımından oldukça zengin olan turp, 110 gramında 3 gram karbonhidrat barındırır. Karaciğeri temizleme konusunda oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre turpun içeriğinde yer alan bileşenler meme kanserine karşı korumaktadır.

 • Brokoli

Sağlıklı beslenme dendiğinde akla ilk gelen sebzelerden biri de brokolidir. 90 gram brokoli, 6 gram karbonhidrat içerir. Lif bakımından zengin olduğu için de uzun süre tok tutma özelliği vardır. Düşük karbonhidratlı yiyecekler arasında yer alan brokoli, aynı zamanda antioksidan kaynağıdır.

düşük karbonhidratlı yiyecekler

 • Mantar

Besin değeri son derece yüksek olan mantar da bu listede yer alır. 70 gram mantarın 2 gramı karbonhidrattır.

 • Karnabahar

Karnabahar da hem sağlıklı hem de düşük kalorili sebzelerden biridir. 100 gram karnabaharda 5 gram karbonhidrat bulunur. Karnabahar birçok diyet tarifte kullanılabilecek çok yönlü sebzelerden biridir.

 • Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası da düşük karbonhidratlı yiyecekler arasında yer alır. 80 gram brüksel lahanası, 6 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda C ve K vitamini bakımından da zengindir.

 • Domates

En faydalı ve en sevilen sebzelerden biri olan domates de düşük karbonhidratlıdır. 1 adet orta boy domates 6 gram karbonhidrat içerir.

 • Yoğurt

Protein ve kalsiyum zengini yoğurt, düşük karbonhidrat diyetinin olmazsa olmazıdır. Yağ yakımını hızlandırdığı bilinen yoğurdun 100 gramında sadece 3 gram karbonhidrat vardır.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!