Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından biridir. Dukan diyeti, birçok diyet programında olduğu gibi fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı yeme alışkanlıkları kazandırmaya yönelik bir diyettir. Bazı dönemlerde çeşitli diyet çeşitleri popüler olsa da Dukan Diyeti, popülerliğini yitirmeyen diyet programlarından biridir. Diğer diyet listelerinde olduğu gibi Dukan diyetini de kurallarına uygun şekilde uygulamak en iyi sonuç almak için gereklidir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kalıcı bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Dukan diyeti nedir

Dukan diyeti nedir?

Pierre Dukan, Fransız asıllı bir beslenme uzmanıdır. Tecrübelerinden yola çıkarak hazırladığı bu diyet programı ile yüksek protein içeren bir beslenmenin doğru olduğunu savunur. Dukan diyeti kitabı ile tüm dünyada ses getiren ünlü beslenme uzmanı, bu diyeti yapmadan önce Dukan diyeti hesaplama testinin yapılması gerektiğini söyler. Çünkü bu diyetin yapılması için vücut ölçüleri, kronik hastalıklar, genetik geçmiş, daha önce uygulanan diyetler gibi birçok değişkenin göz önüne alınması gerekir. Bu teste göre diyetin evrelerinin ne kadar süreyle yapılması gerektiği belirlenmiş olur.

Dukan diyeti evreleri nelerdir?

Dukan diyeti, 4 farklı evreden oluşur. Bunlar atak, seyir, güçlendirme ve sürdürmedir. Atak evresinde metabolizmayı şaşırtmaya yönelik bir diyet listesi uygulanır. Yağ yakmak için yüksek proteinli bir diyet listesi hazırlanır. Seyir evresinde proteinli besinlerin yanı sıra sebzeler de listeye eklenir. Güçlendirme evresinde sebze ve et eşit miktarlarda tüketilmeye başlanır. Sürdürme evresi ise kilo koruma evresidir. Burada ciddi bir yasak listesi yoktur. Ancak haftanın bir günü, atak evresindeki protein listesi yapılır. Haftada iki öğün ise kişi dilediği her şeyi yemekte özgürdür.

Dukan diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti atak evresiyle başlar. Bu evrede 1 hafta sürecek bir diyet listesi uygulanır. Protein ağırlıklı olan bu diyet listesinde ise yağsız dana eti, tavuk, balık, hindi, yağsız peynir, yağsız yoğurt, yağsız süt, yumurta, sakatat ve yulaf kepeği yer alır. Ne kadar kilo verileceğine göre bu evrenin süresi değişebilir. Genellikle 1 hafta şeklinde uygulanır. 10 kilo ve fazlası verilmek isteniyorsa 10-15 gün yapılmalıdır. Diyetin seyir evresinde proteine ek olarak sebze tüketilmeye başlanır. Bu evrede tüketilebilecek sebzeler brokoli, marul, brüksel lahanası, ıspanak, domates, enginar, kuşkonmaz, biber, kabak, taze fasulye, şalgam, patlıcan, kereviz ve salatalıktır. Bu sebzeler karbonhidrat içermediği için bu evrede tüketilebilir. Üçüncü evrede az miktarda karbonhidrat tüketimine izin verilir. Meyve, ekmek, makarna, kurubaklagil gibi bazı yiyecekler sınırlı miktarlarda tüketilebilir.

Son evre olan sürdürme evresinde ise edinilen bu sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesi gerekir. Bu evrede katı kurallar yoktur. Ancak yine de protein ve sebze ağırlıklı beslenilmesi önerilir.

Dukan diyeti kuralları nelerdir?

  • Dukan diyetinde meyve tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Özellikle ilk iki evrede meyve tamamen yasaktır.
  • Bu diyette günde en fazla 2 çay kaşığı zeytinyağına izin vardır.
  • İlk evrede karbonhidrat kesinlikle yasaktır.
  • Tuz da yasaklı besinler arasındadır. Yemeklerin tuzsuz yapılması Dukan diyetinde son derece önemlidir.
  • Kahve tüketimi az miktarda tüketilebilir. Ancak kesinlikle şekersiz kahve olmalıdır.
  • Yağ tüketimi sınırlı olduğundan vücudun yağ ihtiyacı ceviz ile karşılanır.
  • Diyeti uygularken tuzsuz zeytin günde en fazla 7 tane tüketilebilir.
  • Yulaf ve yoğurt tüketilebildiği için kabızlık gibi bir sorun yaşanmaz.
  • Dukan diyetini daha esnek hale getirmek için bazı tatlandırıcılardan faydalanılabilir.
  • Dukan diyetinde yumurta oldukça önemlidir. Ancak önerilen pişirme yöntemi haşlamadır. İyi haşlanmış yumurta tüketimi önerilir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!