Diyet Yaparken Motivasyonu Düşüren Yanlışlar

 Diyet Yaparken Motivasyonu Düşüren Yanlışlar

Diyete başlamaya karar vermek her zaman en kolayıdır. Ancak başlanan diyeti devam ettirmek genellikle en zorlanılan kısım olur. Her pazartesi başlayan diyetlerin çarşamba gününü göremeden sona ermesi de bundandır. Eğer siz de hafta sonuna kalmadan diyeti bozuyor ya da kilo kaybetmeye başlamadan pes ediyorsanız belki de diyet motivasyonunu bozacak bazı yanlışlar yapıyor olabilirsiniz.

diet 759

Her gün tartılmak

Diyete başladığınızda her gün kaç gram kaybettiğinizi görmek sizi motive ediyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Motivasyonu bozacak en yanlış alışkanlıklardan biri sık sık tartılmaktır. Özellikle aç kaldığınız zamanlarda kaybettiğiniz kilolarla gururlanıyor ve kaçamak yaptığınız zamanlarda artan kilonuz için endişeye kapılıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tartıdaki sonuca takılmamak gerekir. Bir anda çok fazla kilo kaybetmek sağlıksız olacaktır. Diyet yaparken haftada bir kere sabah aç karnına ve hafif kıyafetlerle tartılarak ilerlemenizi görebilirsiniz.

Başarısızlığa uğramaktan korkmak

Kilo verme süreci, sabır isteyen bir süreçtir. Diyetin ilk zamanlarında hızla kilo kaybedilebilir ancak bir süre sonra kilo verme durur. Vücut, direnç göstererek kilo vermeyi durdurur. Tartıya çıktığınızda haftalarca kilo kaybetmediğinizi görmek sizde başarısızlık hissi oluşturabilir. Ancak başarısızlığa uğramaktan korkmak motivasyonunuzu kötü yönde etkiler. Kilo vermenizin durması bundan sonra hiç kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Beslenme düzeninizde ve egzersiz programınızda yapacağınız ufak tefek değişiklikler ve istikrarlı bir şekilde diyet yapmaya devam etmek bir süre sonra tekrar kilo kaybının olmasını sağlar.

Ulaşılmaz hedefler koymak

Çoğu insan diyete başlar başlamaz kilo kaybetmek ister. 2 haftada 5 kilo, 1 ayda 10 kilo gibi ulaşılması zor hedefler koymak motivasyonunuzu düşürecek bir hatadır. Bunun yerine daha küçük hedeflerle başlamalı ve bu küçük hedefleri başardıkça yeni hedefler koymalısınız. Böylece ulaşılan bu hedefler günden güne motivasyonunuzu arttırır. Diyet yaparken ani kilo vermek sağlıklı değildir. Çünkü diyet bırakıldığında genellikle verilen kilolar iki katı şekilde geri alınır. Yavaş yavaş kilo vermek her zaman sağlığınız için en iyisidir. Bu açıdan diyetin başlangıcında 20 kilo yerine 2 kilo hedefi koyarak başlayabilirsiniz.

Kendine güvenmeme

Daha önce birkaç kez diyet yapmayı denemiş ve başarısız olmuş olabilirsiniz. Bu başarısızlıklar kendinize olan güveninizi yıktıysa bundan sonra yapacağınız diyetlerde de başarısız olma ihtimaliniz artar. Diyet yapmak ruh haline, diyetin çeşidine, mevsimlere göre değişik sonuçlar doğurabilir.  Daha önce size uygun olmayan bir diyet seçmiş olabilirsiniz. Yarıda bıraktığınız diyetler ya da yeniden aldığınız kilolar için kendinizi suçlamak yerine yeni hedefler koyabilirsiniz. Bu başarısızlıkları telafi etmek için tekrar tekrar denemelisiniz. Sonunca azim ve istikrar ile dilediğiniz kiloya ulaşacaksınız.

Sadece diyete odaklanmak

Diyet yaparken aklınız sürekli diyetteyse motivasyonunuz bundan da kötü etkilenir. Her gittiğiniz yerde, herkesle diyetiniz hakkında konuşmak, sürekli ne yiyeceğinizi ya da yiyemeyeceğinizi düşünmek diyet yapmayı zorlaştırır. Kendi üzerinizde baskı kurduğunuzda diyeti devam ettirme hevesiniz de zamanla kaybolur. Diyet yaparken yalnızca sağlıklı beslendiğiniz gerçeğine odaklanmanız yeterlidir.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!