Zayıflatan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

 Zayıflatan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde zayıflatan vitamin ve mineraller ile sağlıklı bir bedene kavuşmak mümkün. Çünkü vücudumuz vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Diyet yaparken vitamin ve mineral eksikliği yaşamamak son derece önemlidir. Sağlıklı beslenmeye dayalı diyet programları ile besin eksiklikleri yaşanmaz, metabolizma doğru çalışmaya devam eder ve böylece kilo kaybı gerçekleşir. Bu yüzden sağlıklı beslenerek kilo vermek son derece önemlidir.

zayıflatan vitamin ve mineraller

İlginizi çekebilir: B12 Kaynağı Besinler Nelerdir? B12 Vitamini Nedir?

Peki zayıflatan vitamin ve mineraller nasıl çalışır?

Kilo kaybının temel denklemi, aldığınızdan daha fazla kalori yakmaktır. Ancak bu kadar basit görünse de vücut çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Metabolizmamız sindirim, emilim, boşaltım gibi vücut işlevlerini aktif tutmak için birçok hücre, enzim ve reaksiyon kullanır. Bu işlevlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için ise mikro besinler, vitamin ve mineraller gerekir. Örneğin metabolik reaksiyonların işlemesi için vücut magnezyuma ihtiyaç duyar. Yağın parçalanması işlevi için B2, B3 ve C vitaminlerine ihtiyaç vardır. İşte bu açıdan vitamin ve minerallerin metabolizma fonksiyonlarını dengede tutarak kilo vermeye yardımcı olması söz konusudur.

Tek bir besin grubuna odaklanan, düşük kalorili diyetler yaparak vücudunuzdaki vitamin ve minerallerin eksilmesine neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz. Sağlıklı beslenerek de bu eksiklikleri gidermeniz mümkündür.

zayıflatan vitamin ve mineraller

Zayıflatan vitamin ve mineraller hangileridir?

B12 vitamini

Metabolizma hızını arttıran ve böylece kilo kaybını destekleyen B12 vitamini vücut için son derece gereklidir. Vücuttaki kan ve sinir hücrelerinin fonksiyonunun beslenmesi ve DNA üretimi için de ihtiyaç vardır. B12 vitamininin en önemli görevlerinden biri de vücudun kaloriyi nasıl kullanacağı ile ilgilidir. Tüketilen besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Böylece enerji sağlayarak kilo kaybını gerçekleştirir. B12 bakımından zengin yiyecekler yumurta, peynir, süt, uskumru, sığır karaciğeri ve istiridyedir.

D Vitamini

D vitamini, kalsiyumun emiliminin sağlanması ve böylece kemiklerin güçlenmesi bakımından son derece önemli bir vitamindir. D vitamini aynı zamanda kilo kaybını desteklemesiyle de bilinir. D vitaminin en temel kaynaklarından biri güneş ışığıdır. Bunun yanı sıra ringa balığı, ton balığı, sardalya da önemli miktarda D vitamini içermektedir.

Omega 3 Yağ Asidi

Omega-3 yağ asidi de zayıflatan vitamin ve mineraller arasında yer alır. Beyin hücre zarlarının kontrol edilmesini destekleyen omega-3 yağ asidi aynı zamanda yağ yakma açısından da son derece etkilidir. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin gıdalar ise Brüksel lahanası, ceviz, sardalya, somon, soya fasulyesi, keten tohumu, karides ve karnabahardır.

Kolin

Zayıflatan vitamin ve mineraller arasında kolin de vardır. Kolinin en önemli işlevlerinden biri yağ metabolizmasını desteklemesidir. Vücutta kolin seviyeleri düşük olduğunda karaciğer yağlanması oluşabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kolin alımı önemlidir. Kolin içeren besinler karalahana, sığır eti, somon, morina balığı, ton balığı, hindi, tavuk, yumurta ve karidestir.

zayıflatan vitamin ve mineraller

İyot

Vücudumuz için en önemli mineraller biri olan iyot, tiroid hormonunu uyarmaya yarar. Aynı zamanda metabolizmanın sağlıklı bir şekilde işlemesine de katkıda bulunur. İyot içeren besinler haşlanmış yumurta, ton balığı, fasulye, hindi göğsü, karides, süt, fırında patates, iyotlu tuz, morina balığı, kurutulmuş deniz yosunudur.

Krom

Karbonhidratların işlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra açlık krizleriyle başa çıkmayı da kolaylaştıran bir mineraldir. Krom kaynakları arasında karabiber, marul, domates, yeşil fasulye, yulaf, arpa ve brokoli vardır.

C Vitamini

Zayıflatan vitamin ve mineraller arasında C vitamini de vardır. Vücuttaki glikozun enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda glikozun vücutta depolanmasını da engeller. Bu açıdan kilo kaybı için C vitamini almak son derece önemlidir. Kivi, portakal, greyfurt gibi meyveler C vitamini bakımından zengindir. Doktor tavsiyesi ile C vitamini takviyesi de almak mümkündür.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!