B12 Kaynağı Besinler Nelerdir? B12 Vitamini Nedir?

 B12 Kaynağı Besinler Nelerdir? B12 Vitamini Nedir?

B12 kaynağı besinler yönünden zengin bir beslenme programı ile sağlıklı beslenmek mümkündür. Sağlıklı beslenmenin asıl amacı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerin alınmasıdır. Bu şekilde vücudun tüm işlevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirilir. Vücuttaki hücrelerin kendi kendini onarması, dokuların gelişmesi ve metabolizmanın enerji üretmesi için bu vitamin ve mineraller olmazsa olmazdır. Kimi vitaminler vücudumuz tarafından sentezlenebilir. Ancak bazı vitaminleri dışarıdan almamız şarttır. Takviye ya da besin yoluyla alınan bu vitaminler vücudumuzun işlevlerini yerine getirmesi için oldukça önemlidir.

Suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere iki farklı kategori vardır. Bu vitaminlerin işlevleri birbirinden farklıdır. Vücut için gerekli olan B grubu vitaminler de suda eriyen vitaminler kategorisinde yer alır. B grubu vitaminler arasında yer alan en önemli vitaminlerden biri ise B12 vitaminidir.

B12 kaynağı besinler

B12 vitamini nedir?

Vücudumuzda az miktarda depolanabilen, suda eriyen vitaminler kategorisinde yer alan B grubu vitaminlerden biridir. B12 vitamininde kobalt minerali bulunmaktadır. Sağlıklı, yetişkin bir insanın karaciğerinde 2 mg, diğer organlarda 2 mg şeklinde toplamda 4 mg depolanmaktadır. Çok az miktarda depolanması sebebiyle dışardan besin ya da takviye yoluyla alınması şarttır. Vücudumuzda düzenli olarak B12 vitamini depolanmasını sağlamak için B12 kaynağı besinler tüketmek gerekir. En bilinen B12 kaynağı et ve et ürünleridir. Et ürünlerinin içeriğinde bulunan vitaminlerin ölmemesi için az pişirilmesi önerilmektedir. Vücut tarafından üretilmediği ve B12 içeren besinler az tüketildiği için günümüzde B12 eksikliği çok sık görülmektedir.

B12 vitamini eksikliğinin birçok belirtisi vardır. Uzun süre B12 eksikliği görülürse ciddi hastalıklara yakalanılabilir. Hamileler ve çocuklar için bu vitamin son derece önemlidir. Metabolizmanın kusursuz bir şekilde çalışması, bağışıklığın güçlü olması, hücrelerin yenilenmesi ve vücudun hastalıklara direnebilmesi için B12 vitamini son derece gereklidir.

B12 kaynağı besinler nelerdir?

B12 zengini besinler genellikle hayvansal besinlerdir. Ancak vegan ya da vejetaryen beslenenler için bitkisel B12 kaynakları da mevcuttur. Yine de hayvansal ürünler kadar B12 içermez. Bu açıdan et tüketmeyen kişilerin mutlaka doktor kontrolünde B12 takviyesi alması gerekir.

Deniz ürünleri

Somon balığı başta olmak üzere tüm deniz ürünleri oldukça fazla B12 vitamini içermektedir. Hemen her balık çeşitleri bu vitamini içerse de özellikle karides ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinde B12 vitamini oldukça fazladır. Bu açıdan haftada 1 ya da 2 kez deniz ürünleri tüketilmesi önerilir.

Et

B12 kaynağı besinler listesinde hayvansal ürünler başı çekmektedir. Özellikle ciğer, et ürünleri arasında en yüksek B12 miktarına sahip et ürünüdür. B12 eksikliği yaşıyorsanız mutlaka et ürünlerini tüketmeye özen göstermelisiniz. Haftada 1 ya da 2 kere ciğer tüketerek ihtiyaç duyduğunuz B12 miktarının önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri

B12 kaynağı besinler arasında bulunan süt ve süt ürünleri aynı zamanda kemik sağlığına iyi gelen kalsiyum da içerir. Süt, yoğurt ve peynir, vücut açısından son derece faydalıdır. B12, kalsiyum ve potasyum ihtiyacını karşılamak açısından süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmekte fayda vardır.

Yumurta

Vitamin ve mineral açısından en zengin besinlerden biri de yumurtadır. B12 açısından da zengin olan yumurta özellikle diyet ve spor sürecinde tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Mantar

Vejetaryen ve vegan beslenenler için B12 kaynağı besinlerden biri mantardır. Hayvansal bir besin olmasa da yüksek miktarda B12 içermektedir. Hayvansal gıda tüketmeyenler için iyi bir kaynaktır.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!