Unsuz Muzlu Diyet Pancake Tarifi Nasıl Yapılır?

 Unsuz Muzlu Diyet Pancake Tarifi Nasıl Yapılır?

Unsuz muzlu diyet pancake tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Kahvaltıları daha neşeli bir hale getirmenin en güzel yollarından biri pancake yapmaktır. Ancak diyet beslenirken genelde yulaf kaselerine öncelik vermek istiyoruz ve şekerli, unlu pancakeler elbette gündem dışı kalıyor. Ancak bu lezzetli kahvaltı alternatifleri her zaman aynı tarifle pişip bol kalori vaat etmek zorunda değil. Diyet ve sağlıklı kahvaltılarımıza da doğru bir şekilde eşlik edecek oldukça hafif pancakeler yapabiliriz. Biz de bazı bol kalorili ve sağlıksız malzemeleri çıkararak ve yerlerine sağlıklı alternatiflerini alarak oldukça sağlıklı bir pancake elde etmeye çalıştık. Rafine şeker ve beyaz un gibi malzemelerin sık kullanımı bolca kilo aldırdığı kadar sağlığımıza da zarar verir.

Özellikle rafine şeker için bir besin kavramını bile kullanamayız. Bu gıda, besin değerlerini tamamen kaybetmiş boş ve bol bir kalori kaynağıdır. Rafine şekeri elediğimizde tatlı tariflerin hepsini hayatımızdan çıkaracağımızı düşünmemiz doğaldır ancak sadece bakış açımızı değiştirerek de tatlı ihtiyacımızı gidermenin pek çok yolu vardır. Doğanın bize sağlıkla sunduğu doğal tatlandırıcı besinleri doğru oranlarda kullanarak hem sağlığımıza sağlık katan hem de diyet sürecine yardımcı tarifler uygulayabiliriz. Öyleyse tarifimizin yapım ayrıntılarına geçmeden önce kullanacağımız malzemelerin sağlığımıza ve kilo verme sürecinize katkıları hakkında biraz konuşalım.

unsuz muzlu diyet pancake

Unsuz muzlu diyet pancake tarifimizi uygularken un ve şeker kullanmayacağız. Bunların yerine kullanacağımız ana malzemelerden biri yulaf olacak. Yulaf pek çok tarifte beyaz un yerine kullanılabilecek hem fit hem de besin maddeleri bakımından zengin alternatiflerdendir. Diyet ve sağlıklı beslenmenin temel besinlerinden biri olan bu tahıl; magnezyum, demir, çinko, folat, fosfor, B-1 ve B-5 vitaminleri gibi besin maddeleri bakımından zengin bir kaynaktır. Vücudumuz için önemli bir antioksidan kaynağı olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Bu önemli işlevi yerine getirerek aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görür.

Yulafın diyet sürecine destek olan en güçlü besinlerden biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden biri yulafın lif oranının oldukça yüksek olmasıdır. Lifli besinler tüketildiklerinde kan şekerini birden yükseltmezler ve gün içinde daha enerjik ve tok kalmamızı sağlarlar. Lifin vücudumuza en büyük faydalarından biri sindirim sistemini düzenleyerek bağırsaktaki iyi bakterileri beslemesi ve hazmı kolaylaştırmasıdır. Bağırsağın işlevlerini destekleyen lifli besinler kabızlık, şişkinlik gibi sorunların önüne geçer ve kilo vermemizi kolaylaştırır. Tarifimizde şeker yerine olgunlaşmış ve harika bir tatlı haline gelmiş muz kullanıyoruz. Bu sayede boş bir kalori yerine hem lezzet hem de pek çok değerli besin maddesi kazanıyoruz. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre unsuz muzlu diyet pancake yapım aşamasına geçebiliriz.

unsuz muzlu diyet pancake

Unsuz muzlu diyet pancake için gerekli malzemeler:

 • 40 gram yulaf ezmesi
 • 2 orta boy yumurta
 • 1 adet olgunlaşmış muz
 • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
 • 4 yemek kaşığı süt
 • 1/8 yemek kaşığı kabartma tozu

Not: Bu malzemeler 1-2 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

unsuz muzlu diyet pancake

Unsuz muzlu diyet pancake nasıl yapılır?

 1. Yumurtaları bir kabın içine kırın ve köpürene kadar iyice çırpın.
 2. Yulaf ezmesini rondoya alın ve üzerine kabartma tozu da ekleyip toz haline gelene kadar çekin.
 3. Muzu çatalla birlikte ezin. Tüm malzemeleri bir kaba alıp karıştırın.
 4. Bir tavaya yağ alın ve pancake harcını kepçe yardımı ile orta ateşte pişirip servis tabağına alın.
 5. Pancakelerin üzerine dilediğiniz meyveleri dilimleyebilirsiniz.
 6. Şimdiden afiyet olsun!

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!