Tam Buğday Unlu Pizza Tarifi Nasıl Yapılır?

 Tam Buğday Unlu Pizza Tarifi Nasıl Yapılır?

Tam buğday unlu pizza tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Yüksek kalorisiyle bilinen ve üstüne bir de sağlığımıza zarar veren hiçbir malzeme kullanmayacağımız pizzamıza bayılacağınıza eminiz. Çoğumuz pizzaya asla hayır diyemiyor ve yedikten sonra bu kadar ağır bir şey yemeye gerek var mıydı diye sorguluyoruz. İşte biz de bu sorunu ortadan kaldıracak, dengeli oranlarda tükettiğinizde size kilo aldırmayacak, sağlıklı bir öğünle geldik. Pizza sevenlerin mutlaka denemesini öneriyoruz. Öyleyse yapım ayrıntılarına geçmeden önce kilo verme sürecinde sağlığınıza kazandıracakları hakkında biraz konuşalım.

Tam buğday unlu pizza yapımında beyaz un ve yüksek kalorili klasik pizza malzemeleri kullanmıyoruz. Bunlara alternatif olarak lezzeti yerinde ve daha masum besinler kullanacağız. Bunlardan biri de tam buğday unu. Bu un çeşidinin, beyaz una kıyasla besin değerleri daha yüksek ve besleyiciliği daha fazladır; kepek, rüşeym ve protein gibi faydalı maddeler barındırır. Fazlaca lif, potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, A ve B vitamini, folat ve çinko içerir. Böylece bağışıklığın güçlenmesi, diyabet riskinin düşürülmesi, kan şekerinin dengelenmesi, kalp hastalıklarının önlenmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesi gibi konularda oldukça etkili hale gelir.

tam buğday unlu pizza

Yüksek lif içerdiğinden bağırsak işlevlerine yardımcı olur, uzun süre tok ve enerjik kalınmasını sağlar. Böylece diyet beslenirken yeterli ve dengeli miktarda tam buğday ununun vaat ettiklerinden faydalanmak akıllıca olacaktır. Elbette tam buğday ununun sağlıklı olsa da bir un olduğunu unutmamak gerekir. Önerilen miktarlarda tüketilmezse kilo verme sürecinize bir katkısı olmaz.

Tam buğday unlu pizza tarifimizde sucuk ya da kıyma gibi kırmızı etler yerine hindi füme kullanıyoruz. Diyet beslenenler hindi fümeyi özellikle tercih ederler çünkü vitamin ve minerallerle dolu, düşük kalorili ve yağsız bir et çeşididir. Bir porsiyon tüketildiğinde günlük vitamin ve protein ihtiyacının bir kısmını karşılar. Özellikle çok sayıda B vitamini içermesi hindi fümeyi önemli bir noktaya yerleştirir. Günlük B6 vitamini ihtiyacınızın %9,7’sini hindi füme tüketerek karşılayabilirsiniz.

Ayrıca vücudumuzun işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu selenyumun da önemli bir oranı hindi fümede bulunur. Bunların dışında oldukça hafif bir et türü ve iyi bir protein kaynağı olduğu için gün içinde tok kalmanızı sağlayacaktır. Pizzamızın malzemeleri hakkında konuştuğumuza göre yapım aşamasına geçmeye ne dersiniz?

Tam Buğday Unlu Pizza İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı tam buğday unu
 • 1 avuç rendelenmiş kaşar peyniri (light kaşar peyniri de kullanabilirsiniz.)
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 adet küçük yeşil biber
 • 1 adet küçük kapya biber
 • 1 adet hindi füme
 • 1 yemek kaşığı mısır konservesi
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Not: Bu malzemeler 1 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

tam buğday unlu pizza

Tam Buğday Unlu Fit Pizza Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle pizzanın hamurunu yapalım. Bir kâsenin içine tam buğday unu, yumurta ve yoğurdu alıp iyice çırpın.
 2. Hamuru yapışmaz bir tavaya alın. Dilerseniz tavayı bir çay kaşığı kadar yağla ıslatabilirsiniz.
 3. Kısık ateşte altı pişinceye kadar pişirin. Aynısını alt yüzeyi için de yapın.
 4. Pizzanın diğer yüzeyi pişerken suyla biraz incelttiğiniz salçayı üzerine yayın.
 5. Kaşar peynirini de eşit şekilde dağıtın, erimeye başladığında diğer malzemeleri de yine eşit şekilde üzerine yayabilirsiniz.
 6. Tavanızı bir kapakla kapatın, kaşar tamamen eriyene kadar bekleyin.
 7. Peynir tamamen eridiğinde tavadan alıp servis edebilirsiniz.
 8. Tam buğday unlu pizza hazır, şimdiden afiyet olsun!

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!