Somon Balığı Faydaları Nelerdir? Somon Kaç Kalori?

 Somon Balığı Faydaları Nelerdir? Somon Kaç Kalori?

Diyetlerde tüketilmesi önerilen somon balığı faydaları ve besin değerlerini sizin için derledik. Somon balığı, Norveç balığı olarak da adlandırılmaktadır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğu için insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bir tatlı su balığı olan somon balığı, düşük kalorili olduğu için diyetlerde de tüketilebilir. Besin değeri yüksek olduğu için sağlıklı beslenme konusunda sıklıkla tercih edilir. O halde hazırsanız somon balığı faydaları ve diğer özelliklerini birlikte keşfedelim.

somon balığı faydaları

Somon balığı kaç kalori?

100 gram somon balığı 251 kaloridir.

Somon balığı besin değerleri nedir?

85 gram pişmiş somonun besin değerleri şöyledir:

 • 133 kalori
 • 5 g yağ
 • 0 g karbonhidrat
 • 22 g protein.
 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının% 82’si
 • Selenyumun% 46’sı
 • Niasin’in% 28’i
 • Fosforun% 23’ü
 • Tiyaminin% 12 si
 • A vitamininin% 4’ü
 • Demirin% 3’ü.

somon balığı faydaları

Somon balığı faydaları nelerdir?

Besin değeri yüksektir.

Somon balığı, omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra protein, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. 85 gram somon balığında 22 gram protein vardır. Aynı zamanda A, C, D, B6, B12, E vitaminleri bakımından da zengindir. Potasyum, selenyum, fosfor, iyot, magnezyum, demir minerallerini de içermektedir.

Omega-3 Nedir? Omega-3 Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığına iyi gelir.

Somon balığı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. İçeriğinde bulunan niasin, B12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde trigliserid seviyelerini düşürür. Düzenli olarak somon balığı tüketen kişilerde kalp hastalıklarının görülme riski oldukça düşüktür.

Kalp Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kansere karşı korur.

Somon tüketimi ile kolon, pankreas, mide ,ağız ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltmak mümkündür.

Poşe Somon Tarifi Nasıl Yapılır?

somon balığı faydaları

Kan basıncını dengeler.

Somon balığı faydaları arasında kan basıncını ve kan akışını dengelemesi de vardır. Bu sayede kan pıhtısı oluşumunu da önler. Aynı zamanda ani kalp krizi ve felç riskini büyük ölçüde azaltır.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermeyi sağlar.

Somon balığı, besin değeri yüksek bir besin olduğu için diyette tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Düşük yağ ve yüksek protein içermesi sayesinde diyet dostudur. Uzun süre tok kalmayı ve metabolizmayı hızlandırmayı sağlar.

Hardal Soslu Somon Tarifi Nasıl Yapılır?

Hafızayı güçlendirir.

İçeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde Alzheimer hastalığı riskini büyük ölçüde azaltır. Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önler.

Somon Burger Tarifi Nasıl Yapılır?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!