Soğuk Salata Çorbası ile Diyetinizden Keyif Alın

 Soğuk Salata Çorbası ile Diyetinizden Keyif Alın

“Ketojen diyet (Sebzeye dayalı-lif oranı yüksek gıda tüketimiyle ilgili bir diyet türü) sağlıklı mı, sağlıksız mı?” tartışmaları sürüp giderken karşınıza mineral oranı açısından oldukça zengin bir sebze yemeği ile, yani soğuk salata çorbası ile çıkıyoruz. Soğuk salata çorbasının içeriğinde birbirinden zengin bitki alt türlerinin olması ve bu türlerdeki lif oranının birleşimi sonucu kabaca ortaya lif bombası çıkması, diyet tutkunları nezdinde bağımlılık yaratacak kadar tutuluyor. Soğuk salata çorbasının yaz günleri için ideal bir besin türü olması ve sıcak günlerin etkisini minimize etmesi dikkate değer bir başka konu. Tıpkı gaspacho çorbası gibi soğuk salata çorbasının da soğuk bir şekilde tüketilmesi birçok yemek otoritesi tarafından tavsiye ediliyor.

Dilerseniz, tek kişilik dilerseniz birden fazla kişi için bu sebze çorbasını yapabilirsiniz. Veya buzdolabında muhafaza edip, akşama doğru günün yorgunluğunu atabilmek için tüketebilirsiniz. Soğuk salata çorbasının içerisinde 2 farklı biber türü, 3 farklı yeşillik türü, sos için yine 3 farklı tür bulunuyor. Bunun dışında ilkbahar ve yaz mevsiminde yapacağınız bu sebze çorbası ile ilkbahar dönemindeki alerjik rinit ile yaz dönemindeki yaz gribine karşı “dur” diyebilirsiniz. Türkiye’nin orta kuşak iklimde yer alan bir ülke olması sebebiyle tıpkı öteki orta kuşak ülkeleri gibi bu tip soğuk gıda tüketimlerinin yapıldığı, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu girişin ardından dilerseniz soğuk salata çorbası yapımında kullanacağımız ürünleri tanıyalım. Ardından, soğuk salata çorbasının nasıl yapılacağını anlatacağız. Son kısımda ise bir porsiyon soğuk salata çorbasının kaç kalori değerinde olduğunu hesaplayacağız. Şimdi, ürünleri tanımakla başlayabiliriz;

soğuk salata çorbası

Soğuk Salata Çorbası Yapımında Kullanacağınız Ürünler;

 • 3 ila 4 tane büyük boy domates (Çanakkale domatesi kullanmanız, sebze çorbanızın lezzetini bir miktar daha artıracağı için bu opsiyonu gözden kaçırmayın derim.)
 • 2 tane kapya biber
 • 2 ila 3 tane yeşil biber (Acı olmamasına dikkat edin. Acı biberlerin iştahınızı artırabileceği tehlikesi göz önünde bulundurulunca ve sizin diyet yaptığınız gerçeği ortadayken, acı biber tüketimini sıfırlamanız, sizin yararınıza olacaktır.)
 • 1 demet maydanoz (Dolaptan çıkarıp temizledikten sonra hemen bir bıçak kullanarak ince ince kıyabilirsiniz.)
 • Yarım demek nane (Naneyi de tıpkı maydanoz gibi dolaptan çıkarır çıkarmaz bıçak yardımıyla doğrayabilirsiniz. İkisini bir arada doğramakta bir başka seçenek.)
 • 1 tane kırmızı soğan (Bu ürünü kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış)
 • 10 ila 12 dal semizotu
 • 2 tane taze soğan
 • Bir tutam tuz
 • 1 çay bardağı koruk suyu, eğer koruk suyu yoksa 1 çay bardağı nar pekmezi, eğer bu da yoksa bir çay bardağı nar suyu
 • Yarım sürahi soğuk su (Soğuk su miktarı, kaç kişiye yaptığınıza göre değişecektir. Bu yüzden bu miktarı artırıp-azaltmak sizin elinizde.)

Soğuk Salata Çorbası Nasıl Yapılır?

 • Domateslerin kabuğunu soyup çekirdeklerini ince işçilikle çıkarmaya gayret edin. Bu işlem sırasında domateslerinizi israf etmemeye dikkat edin. Ardından ince ince doğramaya başlayın.
 • Soğanı kabuğundan ayırdıktan sonra doğramaya başlayabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra soğanınızı incecik olacak şekilde dilimleyin. Sonra, soğanı tuzla ovmaya başlayabilirsiniz.
 • Doğradığınız tüm sebzeleri (domates-soğan-nane-semizotu ve maydanoz ve diğer sebzeler) bir kaba alıp harmanlamaya başlayın. Karıştırma işlemleri sırasında elinizde hangi su (koruk suyu-nar pekmezi veya nar suyu) varsa onu ilave edebilirsiniz.
 • Karıştırma işlemi sürüp giderken, belirli bir sistem içerisinde soğuk su ilave etmeye gayret edin. Karıştırma işleminin ardından soğuk salata çorbanızı bir süre daha dolapta muhafaza edebilirsiniz. En son, dolaptan çıkarıp dilediğiniz gibi servis edin. Şimdiden afiyet olsun.

Soğuk Salata Çorbası Kaç Kalori?

Bir porsiyon soğuk salata çorbası yalnızca 85 kalori değerindedir. Bu değer, kullandığınız ürünlerin değişkenliğine göre artıp-azalabilir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!