Siyah Turp Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 Siyah Turp Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Siyah turp salatası tarifi için hazır mısınız? Kalori açısından düşük fakat besleyici değeri yüksek ve aynı zamanda sağlık deposu olan turp diyet menülerinizin kurtarıcılarından olmaya adaydır. İçerisinde bulundurduğu 10.1 gibi yüksek miktarda karbonhidrat, gün içerisinde vücudunuzun alması gereken orana sizi çabucak ulaştıracak bir besindir. Fakat sofralarımızda ağırlıkla kırmızı turpu görmekteyiz. Çünkü siyah turp biraz nazlı, sadece Ekim ayında hasadı yapılıyor. Bu nedenle tezgahlarda kısa bir süre için yerini alıyor.

Siyah turpu, kırmızı ve beyaz turpla kıyasladığımızda, onlara oranla daha yüksek vitamin ve mineral içerdiğini görüyoruz. Uzun süre çiğnemenizi sağlayarak doyma hissinizi destekler ve yoğun miktarda lif içerdiği için ise sindirim sistemini meşgul edeceğinden tok kalmanıza yardımcı olur. Siyah turpun içerisindeki yüksek miktarda iyot, guatr hastalığına karşı koruyucudur. Ayrıca akciğer problemlerine de iyi geldiğinden nezle, bronşit hatta astım uzun süreli problemlerle mücadelede yanınızda olacaktır. Tüm bunların yanı sıra düzenli tüketilen siyah turpun uzun vadede cilt nemi dengesini korumada ve cildi güzelleştirdiği bilinmektedir.

siyah turp salatası

Gelelim, insanlık tarihinden daha eski olan ve pek çok toplumda kutsallık atfedilen zeytine… Yunan mitolojisinde, destanlarda ve hikayelerde sıkça kendisine yer bulan zeytin ve zeytin ağacı Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişmektedir. Ülkemizde ise özellikle Ege ve Marmara Bölgesi’nde yetiştirilir. Zeytin ağacı bakımından oldukça zengin olan ülkemiz, zeytin üretiminde dünya altıncısıdır. İnsan hayatında ve anlatılarında büyük yer kaplayan zeytinin beslenme açısından önemine bir göz atalım… Daha çok kahvaltılarda tercih edilen zeytini, içerdiği yüksek miktarlarda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sebebiyle bolca tüketmemiz gerekmektedir.

Omega-3’ün iyi kolestrolü yükselttiği, bunamanın önüne geçtiği ve beyin fonksiyonlarını artırdığı, damar sağlığını desteklediği, karaciğerin kötü yağlanmasının önüne geçtiği, iltihaplanmaların önüne geçtiği ve depresyon başta olmak üzere birçok psikotik rahatsızlığın oluşuma riskini düşürmektedir.

Omega-6 ise vücut ısısının dengelenmesinde ve vücuttan atılan suyun kontrolünde önemli rol oynar. Diyet yaparken sıvı atımı oldukça önemlidir. Bunu dengeli bir biçimde atmak için zeytini öğünlerinize dahil etmeniz önem teşkil etmektedir. Ayrıca omega-6 eksikliğinde egzema ve cilt problemleri baş göstereceğinden, tükettiğiniz zeytin ile cilt sağlığınızı da gözetmiş olursunuz. Zeytinde bulunan beta-karoten sayesinde prostat, bağırsak, mide ve akciğer kanserlerinden korunursunuz. Vücudumuz için kalkan görevi gören zeytinin barış sembolü olması da belki de bu yüzdendir.

Siyah turp salatası tarifinde ağırlıklı olarak kullandığımız yiyeceklerin önemini anlattıktan sonra siyah turp salatası hazırlanması için lazım olan malzemelere geçebiliriz.

siyah turp salatası

Siyah turp salatası tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 adet siyah turp
 • ¼ demet maydanoz
 • 10 adet siyah zeytin
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Elma sirkesi
 • Tuz

siyah turp salatası

Siyah turp salatası tarifi nasıl yapılır?

 1. Turp yeraltında yetişen bir sebze olduğu için aldığınızda, üzerinde bir miktar toprak ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle turpun iyice yıkanması yıkanması elzemdir. Bol su ile yıkadığınız siyah turpu bir süre sirkeli suda bekletin. Bu sayede turp, biraz daha iyi temizlenmiş olacaktır. Sonrasında birkaç kez duru sudan geçirin ve kurulayın. Kurulama adımından sonra geldik turpun dış katmanındaki lekeleri ve kök kısmını temizlemeye… Bir bıçak yardımıyla kesme tahtasında lekeli kısımları çıkan ve kök kısmını sebzeden ayırın. Sonrasında bir salata kasesine rendeleyin.
 2. Çeyrek demet maydanozu yıkayıp kurulayın ve ardından ince ince kıyın. Kıydığınız maydanozları da salata kasesine ilave edin.
 3. 2 yemek kaşığı zeytinyağını turpların ve maydanozların üzerinde gezdirin, ardından iyice karıştırın. Damak tadınıza uygun olacak miktarda elma sirkesi ve tuz ekleyin.
 4. 10 adet siyah zeytinin çekirdeklerini çıkarıp her birini en az 3 dilim olacak şekilde dilimleyin ve bu dilimleri de salata kasesine ilave ederek süsleyin.
 5. Pratik şekilde hazırladığınız sağlık deposu salatanız hazır…
 6. Afiyet olsun…

Siyah turp salatası tarifinden sonra daha fazla tarif için buraya tıklayabilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!