Selüliti Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

 Selüliti Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Kalça ve bacaklardaki selüliti azaltan yiyecekler ile daha fit görünmek ister misiniz? Selülit görünümü, birçok kişinin rahatsız olduğu cilt problemlerinden biridir. Her kiloda görülebilen bu portakal kabuğu görüntüsünden genellikle rahatsızlık duyulur. Selülit, genetik, hayat tarzı, kilo, hormonal dengesizlikler gibi farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Selülit görünümünü azaltmak için bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak en sağlıklı çözümlerdir. Selülit görünümüne iyi gelen yiyecekler tüketerek de sağlıklı beslenmeye katkıda bulunabilirsiniz.

selüliti azaltan

İşte selüliti azaltan yiyecekler listesi!

Tavuk Göğsü

Derisiz tavukgöğsü, selüliti azaltan yiyecekler arasında yer alır. İnsülin salınımını yavaşlattığı ve insülin miktarını dengelediği bilinmektedir. Tavuk göğsü aynı zamanda kolajen de içerdiği için cildin elastikiyetini arttırmaktadır.

Sarımsak ve Soğan

En sağlıklı yiyeceklerden olan soğan ve sarımsağın selüliti de azaltabileceğini biliyor muydunuz? Selüliti doğal yollarla azaltmak istiyorsanız beslenme programınızda mutlaka soğan ve sarımsak da yer almalı. Soğan ve sarımsak da vücuttaki insülin seviyelerini düşürmektedir. Bu sebeple selülit savar olarak bilinir.

Kuşkonmaz

Son zamanlarda en sık tercih edilen sebzelerden biri haline gelen kuşkonmaz da bu listede yer almayı hak ediyor. Anti-inflamatuar özelliğe sahip olduğundan selülit probleminin yanı sıra vücuttaki ödemi ve toksini de atmayı sağlıyor. Kuşkonmazın strese iyi geldiği de bilinenler arasında.

selüliti azaltan

Brokoli

Diyetlerde tüketilmesi önerilen bir sebze olan brokoli de selüliti azaltan yiyecekler arasında yer alır. İçeriğinde bulunan alfa lipoik, kolajenin sertleşmesini geciktirir. Bu da cilt sorunlarının daha geç ortaya çıkmasını sağlar. Selülit de bir cilt problemi olduğundan brokoli tüketimi ile görünümünü azaltmak mümkündür.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Antioksidan zengini olarak bilinen koyu yeşil yapraklı sebzeler, vücudu toksinlerden arındırdığı için cilt sorunlarına iyi gelir. Bu sebzeler aynı zamanda vitamin, mineral ve lif bakımından da zengindir. Cildin çok hızlı onarılmasını sağladıkları için selüliti azaltan yiyecekler arasında sayılabilirler.

Sardalya

Balık türleri arasında omega-3 yağ asitleri açısından en zengin olan sardalya da bu listede yer alır. Selülit görünümünü uzun vadede ve doğal yollardan gidermek istiyorsanız ve vegan değilseniz beslenme programınıza sardalyayı da ekleyebilirsiniz.

selüliti azaltan

Su

Hemen hemen her cilt probleminin asıl sebebi vücudun susuz kalmasıdır. Bol bol su içerek cildinizin çok daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz. İşte selülit ile savaşmada da su içmek önem taşır. Günde 2 litre su içerek selülit oluşumunu önleyebilir ya da var olan selülit görünümünü hafifletebilirsiniz.

Limon ve Portakal

C vitamini zengini olan portakal ve limon, cildi onarma özelliğine sahip olduğu için bu listede yer almayı hak ediyor. C vitamini, cildin bağ dokusunun hızlıca onarılmasına yardım eden bir bileşendir. Bu sebeple bol bol portakal ve limon tüketerek selülitlerinizi doğal yoldan azaltabilirsiniz.

Avokado

Diyetlerde tüketilmesi sıklıkla söylenen avokado, son derece faydalıdır. En önemli özelliği ise tekli doymamış yağlar içermesidir. Zengin besin değeri sayesinde insülin seviyelerini dengelediği için selülit görünümünü azaltmaya da yardımcı olur.

Salatalık

Yüksek su oranına sahip bir sebze olan salatalık, sağlıklı beslenme programlarının ve diyet listelerinin de olmazsa olmazıdır. Bol bol salatalık tüketerek cildin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Bu da selülitlerin daha az görünür olması demektir.

Ananas

Lif açısından zengin olduğu bilinen ananas, yağ yakımını hızlandırdığı için selülit görünümünü de azaltmaktadır.

Çiğ Kuruyemişler

Tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin olan çiğ kuru yemişleri de her gün tüketmekte fayda vardır. Fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kuru yemişler selüliti azaltan yiyecekler arasında yer alır.

 

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!