Sağlıklı ve Diyet Patates Cips Tarifi Nasıl Yapılır?

 Sağlıklı ve Diyet Patates Cips Tarifi Nasıl Yapılır?

Bugün, sürdürülebilir bir diyet programı için eski yaşantınızın güzide yiyeceklerinden olan diyet patates cips tarifi ile karşınızdayız. Diyet yapan bireylerin günlük hayatta en çok özlediği şey, eskiden diledikleri gibi tükettikleri abur cuburlar olabilir. Ancak, yeni bir hayata atılmak isteyen bu bireyler; kilo verebilmek için diyetisyenleriyle bir nevi sözleşme imzalamış olur.

Bu sözleşmeye diyet bitene kadar sadakatli olmak durumundadırlar. Aksi takdirde ne yaptıkları diyetten verim alabilirler ne de herhangi bir sonuç. Yani, ağızlarını kapattıklarıyla kalırlar diyelim.

Günümüz diyetisyenleri ise kilo vermek isteyen bireylere yepyeni bir beslenme programı hazırlıyor. Danışanlarının eski beslenme alışkanlıklarından bir anda kurtulamayacağını bilen yeni diyetisyenler; hazırladıkları programda abur cubur hakkına izin veriyor. Buradaki temel maksat, diyet işleminin sürdürülebilir olmasını sağlayabilmek. Eğer kalıcı kilo vermek istiyorsanız, beslenme programınızı birkaç aya değil, birkaç yıla yaymanız önerilmektedir.

Tabii, form yakaladıktan sonra şimdi ki gibi ağır beslenme programlarına devam etmeyeceksiniz. Yine de form tutana kadar bu tip beslenme programlarını birkaç yıla yaymanız öneriliyor. Düzenli bir şekilde kilo vermeyi sürdüren insanların, 3 aylık geçici diyet programlarına başvuran insanlardan daha kalıcı ve daha kesin kilo verdiği birden fazla defa görülmüştür.

Tamamen evde yapacağınız patates cipsler, hem dışarıdaki cipslere kıyasla sağlıklı olacak hem de sağlık açısından pek risk barındırmadığı için diyetisyeninizin belirlediği bir günde doyasıya tüketebileceksiniz. Şimdi, patates cips yapımında ihtiyacınız olan ürünleri listeleyebiliriz.

diyet patates cips

Diyet Sebze Cipsi Tarifi Nasıl Yapılır?

Diyet Patates Cips Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • 2 ila 3 tane orta boy taze patates
 • 2 çorba kaşığı doğal yağ
 • Birkaç tutam tuz

Yukarıdaki malzemeler üç kişilik bir grup için önerilmiştir. Eğer daha fazla kişiye veya daha az kişiye diyet patates cips yapmayı düşünüyorsanız, ürün miktarını artırıp azaltabilirsiniz.

Diyet Patates Cips Nasıl Yapılır?

 • İlk etapta patatesleri israf etmeyecek şekilde dilimliyoruz. Ürünü israf etmemeye özen gösterin.
 • Ardından patateslerimizi iyice temizleyip, bir bıçak yardımıyla ince ince dilimliyoruz.
 • Patatesleri en iyi şekilde doğrayabilmek için mandolin rendesinden faydalanabilirsiniz.
 • İnce ince dilimlediğiniz patatesleri, daha önceden hazırladığınız ılık suya bırakın. Birkaç dakika kadar ılık suda kalması tavsiye edilir. Bu sayede, patatesin bünyesindeki fazla nişastalar ürünü terk etmiş olacak.
 • Patatesler iyice dinlendikten sonra bir bez yardımıyla kurulayıp başka bir kabın içerisinde yağ ve tuzla karıştırmaya başlayabilirsiniz.
 • Yağlı kağıt üstüne patates dilimlerini serpiştirin. Önceden hazırladığınız fırını 180 dereceye getirip 25 dakika boyunca patatesleri pişirmeniz önerilmektedir.
 • Patatesleriniz fırında pişerken, 10 dakika sonra tepsiyi fırından alıp patatesleri bir de arkaya çevirebilirsiniz.
 • En son, diyet patates cipsi istediğiniz şekilde sunmak size kalmış. Şimdiden afiyet olsun.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!