Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

 Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sizin için sağlıklı kilo vermenin yolları listesi hazırladık. Hayatınızda yapacağınız bu küçük değişiklikler sayesinde sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Peki sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir?

Doğal gıdaları tercih edin.

İşlenmiş gıdalar besleyici değildir ve kalorileri yüksektir. İşlenmiş gıdaların içinde trans yağ olduğundan kilo vermeyi zorlaştırır. Doğal gıdalar vitamin, mineral yönünden zengindir ve daha uzun zaman tok tutarlar. Bu nedenle az kalori alarak vücudunuzu yeterli beslemenizi sağlarlar.

sağlıklı kilo vermenin yolları

Kahvaltıda yumurta tüketin.

Sabahları yumurta yediğinizde protein ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılamış olursunuz. Yumurtanın tok tutma etkisi olduğundan daha geç acıkırsınız. Böylece protein kaybetmeden sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Geç saatlerde yemek yemeyin.

Sağlıklı kilo vermenin yolları arasında yemek saatleri de önem taşır. Uyumadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Geç saatlerde yemek yemek kilo aldırmanın yanında mide problemlerine de yol açabilir.

Bol su için.

Her öğünden önce bir bardak su içtiğinizde daha az yemek yiyerek doyabilirsiniz. İçtiğiniz su miktarını arttırdığınızda yemeğe daha az ihtiyaç duyduğunuzu göreceksiniz.

sağlıklı kilo vermenin yolları

Egzersiz yapın.

Aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakarsınız kilo almanın önüne geçebilirsiniz. Hafif egzersizlerle başlayıp kendi vücudunuza uygun şekilde zorluğunu arttırabilirsiniz.

Düzenli uyuyun.

Uyku düzeniniz bozulduğunda yorgun hissedip egzersiz yapmayı erteleyebilirsiniz. Yorgun hissettiğiniz için hazır gıdalara yönelmeniz de kaçınılmaz bir durumdur. Bunun yerine uykunuzu düzene sokmak için yatma saatinizi daha erkene çekebilir, sabahları daha fazla enerji ile uyanabilirsiniz.

Kahve için.

Kahve içmek metabolizmayı hızlandırarak yağ ve kalori yakmanızı sağlar. Kahvede adrenalin hormonu seviyesini arttıran kafein bulunur Kafein size enerji vererek egzersizlerinizi daha verimli uygulamanızı sağlar. Egzersizlerinizden bir saat önce kahve içerseniz yaktığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Acı tüketin.

Acının iştah bastırıcı özelliği olduğundan gün içinde daha az acıkmanızı sağlar. Yaktığınız kaloriyi arttırarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

sağlıklı kilo vermenin yolları

Çok çiğneyerek yavaş yemek yiyin.

Yemeği hızlı ve çok çiğnemeden yiyorsanız doyduğunuzu anlayamayabilirsiniz. Yemeği iyi çiğneyip yavaş yerseniz daha erken tokluk hissedebilirsiniz. Böylece yediğiniz porsiyonu da küçültmüş olursunuz.

Meyve suyu içmek yerine meyve tüketin.

Meyve suyu içerken meyve yediğinizde aldığınız kalori kadar alırsınız ancak tokluk hissetmezsiniz. Fakat meyveyi direk yediğinizde, özellikle kabuklu ve lifli meyveler daha çok tok tutacaklardır.

Şekeri azaltın.

Sağlıklı kilo vermenin yolları  arasında şeker tüketimini azaltmak da vardır. Çay ve kahvenizi şekersiz ya da az şekerli içmekle başlayabilirsiniz. İçeceklere şeker eklemek daha fazla şeker ihtiyacı doğuracaktır. Düşük kalorili beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir: Aristo Diyeti Nedir? Aristo Diyeti ile Zayıflama

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!