Mısır Kaburga Tarifi Nasıl Yapılır?

 Mısır Kaburga Tarifi Nasıl Yapılır?

Mısır kaburga tarifi için hazır mısınız? Günlük hayatta bir şeyler atıştırmak için mısır tüketiminin bol bol yapılması gerektiğini diyetisyenler başta olmak üzere birçok kişi defalarca kez telkin etmiş durumda.

Gün içerisinde tokluk hissi duymak için veya belirli bir zaman aralığında enerji deposunu doldurmak için ara öğün veya atıştırmalık ürünlere yöneliriz. Dışarıdan paket gıda olarak alıp tükettiğimiz çoğu besinin çok fazla zararlı öge içerdiğini bir çoğumuz hala bilmiyor.

Örneğin bir paket cipsin içerisinde 300 zararlı kalori olduğu düşünülüyor. Yani, öyle kolay kolay veremeyeceğiniz bir kalori diliminden bahsediyoruz. Oysaki, lif oranı epey yüksek olan mısır; gün içerisinde bir şeyler atıştırabilmek için en ideal üründür.

Gerek gün içinde gerek akşama doğru tüketebileceğiniz mısırı birden fazla şekilde sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Bugün siz değerli okuyucularımız için insan sağlığına son derece faydalı olduğunu düşündüğümüz bir atıştırmalık ile karşınızdayız: Yani, mısır kaburga tarifi ile.

Mısır kaburga, yapımı oldukça pratik ve kolay olması nedeniyle sıklıkla rağbet edilen yemeklerin, atıştırmaların başında gelmektedir. Genellikle vegan mutfağının öne çıkan bir yemeği olan mısır kaburga da mısırı çıtır haline getirdiğimiz için ortaya enfes aromalı bir yemek çıkarabiliriz.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız mısır kaburga yapımında kullanılan malzemelere bir göz atacağız hemen akabinde mısır kaburgayı en iyi şekilde sunabilmeniz için size tavsiye niteliğinde olan tarif listemizi paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım.

mısır kaburga

Mısır kaburga yapımında kullanılan malzemeler

 • 1 tane iri süt mısırı
 • Aroma katabilmesi açısından belirli miktarda kişniş
 • Bir adet paprika
 • Birkaç tutam kereviz tuzu
 • İnce ince rendelenmiş eski kaşar peyniri (Kaşar peynirini rendelerken ürünü tahrif etmemeye özen gösterin.)

Mısır kaburganın sosu için;

 • Yine aroma vermesi açısından yarım lime suyu
 • 2 çorba kaşığı kadar mayonez (Bu miktarı duruma göre artırıp azaltabilirsiniz)
 • 1 ila 2 çorba kaşığı kadar acı sos

mısır kaburga

Mısır kaburga nasıl yapılır?

 1. İlk etapta yapmanız gereken şey süt mısırını dikey biçimde ortadan ikiye ayırmak olacaktır. Bu ayırma işleminde süt mısırına zarar vermemek için dikkatli olmanız gerekiyor. Yani, ilk önce bir bıçağı dik bir şekilde süt mısırının üstüne yerleştirin daha sonra başka bir bıçakla veya elinizle bastırarak mısırı ortadan ikiye ayırın.
 2. Mısırı ortadan ikiye böldükten sonra bu kez yine bıçak yardımı ile 8 parçaya ayırın.
 3. Mısırı 8 parçaya ayırır ayırmaz tencereye su ilave edip mısırı haşlamaya başlayın. 5 ila 6 dakika kadar haşlamanız yeterli olacaktır.
 4. Bir tarafta yağ kızgınlaştırabilirsiniz. Mısırı haşlar haşlamaz hemen kızgın yağa yatırın.
 5. Mısırı kızartırken diğer bütün malzemeleri tencereye ilave edebilirsiniz.
 6. Etkileyici bir sos için küçük bir kabın içerisine sos malzemelerini ekleyip karıştırabilirsiniz.
 7. Şimdiden afiyet olsun.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!