Mineral İçeren Yiyecekler Nelerdir?

 Mineral İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Hayatımız için son derece gerekli olan elementlerden biri olan mineral içeren yiyecekler hangileridir? Mineraller, vücudumuzun işlevlerinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için gereklidir. Örneğin hormonların üretimi ya da beyin ve kalbin fonksiyonlarının işlemesi için vücut minerallere ihtiyaç duyar.

Mineraller iki farklı türe ayrılır. Vücut tarafından en çok ihtiyaç duyulan ve daha az ihtiyaç duyulan mineraller vardır. Vücudun en çok ihtiyacı olan mineraller kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve klorürdür. Demir, bakır, selenyum, çinko, krom, manganez ve iyot gibi diğer mineraller ise daha az ihtiyaç duyulanlar arasında yer alır. Mineraller birçok yiyecekte bulunur. Ama bazı yiyecekler vücuda daha fazla mineral sağlar. Peki mineral içeren yiyecekler listesini merak ediyor musunuz?

mineral içeren

İlginizi çekebilir: Fosforun Faydaları Nelerdir? Fosfor İçeren Besinler Nelerdir?

Peki mineral içeren yiyecekler hangileridir?

 • Kuruyemiş ve tohumlar

Tohumlar ve kuru yemişler fosfor, bakır, selenyum, manganez, çinko ve magnezyum bakımından zengindir. Örneğin 1 adet brezilya fıstığı günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık %174’ünü karşılar. Bir avuç kabak çekirdeği günlük olarak ihtiyaç duyulan magnezyum miktarının %40’ını sağlar. Bu açıdan tohumlar ve kuru yemişler sağlıklı beslenme programlarında mutlaka yer almalıdır.

 • Kabuklu deniz ürünleri

Midye, istiridye gibi kabuku deniz ürünleri de mineral bakımından zengindir. Demir, bakır, çinko ve selenyum kaynaklarıdır. 6 adet istiridye günlük bakır ve çinko ihtiyacının tamamını karşılar.

 • Turpgiller

Pazı, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar gibi turpgiller de mineraller bakımından zengin sebzeler arasında yer alır. Bu sebzeler birçok hastalığın önlenmesi açısından da önem taşır. Bu sebzeler magnezyum, potasyum, kalsiyum, manganez gibi mineraller bakımından zengindir.

 • Yumurta

En faydalı yiyeceklerden biri olan yumurta da mineral içeren yiyecekler listesinde yer alır. Selenyum, çinko, fosfor, demir gibi önemli minerallerin yanı sıra protein, yağ, vitaminler ve antioksidanlar bakımından da zengindir.

 • Fasulye

Protein ve lif bakımından zengin olmasıyla bilinen fasulye, aynı zamanda çinko, bakır, manganez, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi son derece önemli olan mineralleri de içermektedir.

 • Kakao

Kakao, bakır ve magnezyum bakımından zengindir. Kakao vücuda mineral sağlamasının yanı sıra kan şekerini dengeler, kan basıncını düşürür, enerji verir ve sinir sistemini iyileştirir.

 • Avokado

Sağlıklı yağlar, vitaminler, lif ve mineraller bakımından son derece zengin bir meyve olan avokado da bu listede yer alır. Bakır, manganez, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. İçeriğinde bulunan potasyum, kan basıncını düşürdüğü için kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

mineral içeren

İlginizi çekebilir: Potasyum Nedir? Potasyum İçeren 10 Besin

 • Dutsu meyveler

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini ve çilek gibi dutsu meyveler de mineral içeren yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu meyveler, manganez, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Bu açıdan bağışıklık sistemini güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır.

 • Yoğurt ve peynir

En önemli süt ürünlerinden olan peynir ve yoğurt, önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum kemik ve sinir sistemi için son derece önem taşıyan bir mineraldir. Peynir ve yoğurt kalsiyumun yanı sıra selenyum, çinko, fosfor ve potasyum da içermektedir.

 • Spirulina

Bir tür yosun olan spirulina genellikle veganların tükettiği besinler arasında yer alır. İçeriğinde manganez, bakır, potasyum, demir ve magnezyum gibi önemli mineraller bulunur.

mineral içeren

İlginizi çekebilir: Magnezyumun Faydaları Nelerdir? Magnezyum İçeren 7 Yiyecek

 • Nişastalı sebzeler

Havuç, balkabağı, patates ve tatlı patates gibi nişastalı sebzeler de mineral içeren yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu sebzeler antioksidanlar, lif, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Nişastalı sebzelerde bakır, demir, kalsiyum, manganez, potasyum ve magnezyum bulunur.

 • Tropikal meyveler

Muz, ananas, mango gibi tropikal meyveler lif ve antioksidanların yanı sıra bol miktarda mineral de içerir. Bu meyvelerin içeriğinde manganez, magnezyum, bakır ve potasyum gibi vücut için gerekli mineraller bulunmaktadır.

 • Yeşil yapraklı sebzeler

Sağlıklı beslenmede mutlaka yer alması gereken yeşil yapraklı sebzeler de önemli miktarda mineral içerir. Su teresi, marul, hindiba, roka, lahana, ıspanak, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde bakır, demir, manganez, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!