Magnezyumun Faydaları Nelerdir? Magnezyum İçeren 7 Yiyecek

 Magnezyumun Faydaları Nelerdir? Magnezyum İçeren 7 Yiyecek

Magnezyumun faydaları arasında en önemlisi kaygıyı ve stresi azaltmasıdır. Özellikle kaliteli bir uyku çekmek için magnezyum eksikliğinin yaşanmaması önemlidir. Magnezyumu takviye ya da besinler yoluyla vücudumuza almamız mümkündür. Stresi gidermesi ve uyku kalitesini arttırmasının yanında birçok farklı faydası da bulunmaktadır. Özellikle sağlıklı kemiklere sahip olmak için vücudumuzun magnezyuma ihtiyacı vardır. Tıpkı diğer vitamin ve minerallerde olduğu gibi magnezyum da vücudumuz için olmazsa olmazdır.

Vücudumuza aldığımız magnezyumun büyük bir kısmı kemiklerimizde depolanır. Diğer kısımları ise vücut sıvılarına, dokulara ve kaslara gider. Bu açıdan magnezyumun kemik sağlığına etkisi oldukça büyüktür. Kasların kasılması ya da gevşemesini düzene sokma, enerjinin üretilmesi, sinir iletimi ve kan basıncı gibi birçok işlevde magnezyum minerali gereklidir. Peki vücudumuz için son derece gerekli olan magnezyumun faydaları nelerdir?

magnezyumun faydaları

İşte magnezyumun faydaları!

Stresi giderir.

Depresyon ve kaygı bozukluklarının büyük bir kısmı magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Yapılan araştırmalara göre magnezyum eksikliği depresyona sebep olmaktadır. Bu sebeple vücuda yeterli miktarda magnezyum alındığında vücudun strese olan tepkisi düzenlenmiş olur. Magnezyum alımını arttırarak kaygıyı azaltılabilir, stres giderilebilir ve depresyon gibi ruh sağlığını etkileyen hastalıklarını etkisini azaltabilir.

Uyku kalitesini arttırır.

Magnezyum, sinir sistemini etkiler ve beyinde bulunan nöronların aktivitesini azaltır. Bu sayede vücudu sakinleştirir ve uykuyu daha kaliteli hale getirir. Magnezyum aynı zamanda melatonini de aktifleştirerek daha derin uyumayı sağlar. Daha rahat uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve kaliteli bir uyku çekme için magnezyum önemli bir mineraldir.

Kasları ve kemikleri güçlendirir.

Magnezyumun faydaları arasında kas ve kemik sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır. Özellikle spor yapanlarda görülen kas krampları ya da kas ağrıları da magnezyum alarak hafifleyebilir.

magnezyumun faydaları

Peki magnezyum içeren yiyecekler nelerdir?

Pazı

Magnezyum bakımından en zengin sebzelerden biri pazıdır. Pazı aynı zamanda kalsiyum ve antioksidan maddeler de içerir. Pazının yanı sıra ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler de magnezyum açısından zengindir.

Siyah fasulye

Polifenol antioksidan, protein ve lifin yanı sıra bol miktarda magnezyum da içerir. Bir fincan siyah fasulye tüketerek 120 mg magnezyum alabilirsiniz. Bu da günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılar.

Avokado

Diyetlerin olmazsa olmazı avokado, tekli doymamış yağlar, folat, potasyum, lif, K vitamini ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Günde mutlaka bir adet avokado tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır.

magnezyumun faydaları

Badem

Yarım çay bardağı bademde 97 mg magnezyum bulunur. Kuru yemişler arasında en yüksek magnezyum miktarına sahip olan kuru yemiş bademdir. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi tariflerde de kullanabilirsiniz. Daha faydalı olması açısından kavrulmuş yerine çiğ badem tüketmekte fayda vardır.

Kabak çekirdeği

Yarım çay bardağı kabak çekirdeğinde 162 mg magnezyum bulunur. Sağlıklı yağlar da içerdiğinden en faydalı kuru yemişlerden biri olma özelliğine sahiptir. Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketerek vitamin ve minerallerinden faydalanabilirsiniz.

Keten tohumu

Yine diyetlerde tüketilmesi önerilen keten tohumu da magnezyum açısından oldukça zengindir. 3 yemek kaşığı keten tohumu 120 mg magnezyum içerir.

Soya fasulyesi

Her ne kadar sadece veganların tükettiği bir yiyecek gibi görünse de soya fasulyesi herkes için son derece faydalıdır. Bir kase soya fasulyesi 100 mg magnezyum içerir. Magnezyumun yanı sıra lif, demir, C vitamini ve protein bakımından da oldukça zengindir. Bitkisel protein kaynağı olduğu için vegan ve vejetaryen beslenenler için son derece faydalıdır.

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!