Potasyum Nedir? Potasyum İçeren 10 Besin

 Potasyum Nedir? Potasyum İçeren 10 Besin

Potasyum içeren besinler tüketerek vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu potasyum miktarının bir kısmını karşılayabiliriz. Vücudumuzda en çok bulunan üçüncü madde, potasyumdur. Canlı hücreler için en önemli maddelerden biridir. Kas işlevleri, kan basıncı, sıvı ve elektrolit dengesi için son derece gereklidir. Vücudun potasyum ihtiyacını karşılayarak kalp ve inme rahatsızlığına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürmek mümkündür. Ayrıca yüksek tansiyon rahatsızlığı açısından da yeterli miktarda potasyum almak önem taşır. Yapılan araştırmalara göre günlük olarak 3500 ile 4700 mg arasında potasyum almak gereklidir. Potasyum içeren besinler tüketerek bunu sağlamak mümkündür.

potasyum içeren

Potasyum nedir?

Vücudumuz için oldukça önemli bir mineral ve elektrolit olan potasyum birçok besinde bulunur. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, bazı balık türleri ve baklagiller yüksek miktarda potasyum içermektedir. Vücudumuzda ise %98 oranında potasyum bulunmaktadır. %80’i kas hücrelerinde ve %20’si karaciğer, kırmızı kan hücreleri ve kemiklerde depolanır. Vücudumuzun işleyişinde son derece önemli rol oynayan bir mineraldir. Su dengesi, kalp işlevleri ve kas kasılmaları için önemlidir. Oldukça önemli olmasına rağmen birçok insan potasyum eksikliği yaşamaktadır. Potasyum eksikliği ile yüksek kan basıncı, böbrek taşı ve osteoropoz riski artar. Bu riski azaltmak için potasyum içeren besinler tüketmek gereklidir.

potasyum içeren

Peki potasyum içeren besinler hangileridir?

Muz

Potasyum içeren yiyecekler dendiğinde akla ilk olarak muz gelir. Orta boy bir muzun içeriğinde 422 mg potasyum bulunmaktadır. Muzun %90’ının karbonhidrat oluşturur. Geri kalan kısmı ise yağ ve proteindir. Ayrıca içeriğinde B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, demir, bakır, lif ve manganez de bulunur. Muzun içeriğindeki liflerin büyük bir bölümü dirençli nişastadan oluşmaktadır. Dirençli nişasta ise kan şekerini dengeler, bağırsaklardaki yararlı bakterileri çoğaltır ve uzun süre tok kalmayı sağlar.

Avokado

100 gram avokadoda 485 mg potasyum bulunmaktadır. Muza göre daha fazla potasyum içeren avokado aynı zamanda B5, B6 E ve K vitaminleri ile magnezyum, lif ve folat bakımından da zengindir.

Patates

Lif ve potasyum bakımından zengin olan patates, 926 mg potasyum içermektedir. Aynı zamanda folat, magnezyum, B6 ve C vitamini bakımından da zengindir.

Tatlı Patates

100 gram tatlı patateste 475 mg potasyum bulunmaktadır. Normal patatese göre daha az kalorilidir. Ayrıca A vitamini ve antioksidan maddeler bakımından da oldukça zengindir.

Domates

Domates de yüksek miktarda potasyum içeren besinler arasındadır. Ayrıca domatesten elde edilmiş salça, püre gibi besinlerde de bol miktarda potasyum bulunur. Domatesin içeriğinde bulunan likopen adlı madde ise kanser ve kalp hastalıkları riskini büyük ölçüde düşürmektedir.

potasyum içeren

Fasulye

Herkesin ulaşabileceği ve oldukça lezzetli bir besin olan kuru fasulyenin 100 gramında 454 mg potasyum bulunmaktadır. Fasulye aynı zamanda iyi bir bitkisel protein kaynağıdır.

Kuru Kayısı

En sağlıklı ara öğünlerden biri olan kuru kayısının 100 gramında 1162 mg potasyum bulunmaktadır. Kuru kayısı tıpkı diğer kur meyveler gibi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kemik hastalıkları, kalp hastalıkları, diyabet ve kansere karşı da koruma sağlar.

Yoğurt

100 gram tam yağlı yoğurtta 155 mg potasyum bulunmaktadır. Yoğurt aynı zamanda protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve B grubu vitaminleri de içerir. Aynı zamanda probiyotik de içerdiği için bağırsak sağlığına ve sindirim sistemine de son derece faydalıdır.

Somon

En besleyici yağlı balıklardan biri olan somonun 100 gramında 628 mg potasyum bulunmaktadır. Potasyumun yanı sıra omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin olduğu için sağlığa oldukça faydalı bir besindir.

Ispanak

Potasyum içeren besinler arasında en bilinenlerden biri de ıspanaktır. 100 gram ıspanak 558 mg potasyum sağlamaktadır. Aynı zamanda protein, yağ ve karbonhidrat içerir.

 

Diyet Potasyum Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!