Marulda Ton Balığı Dürüm Tarifi Nasıl Yapılır?

 Marulda Ton Balığı Dürüm Tarifi Nasıl Yapılır?

Marulda ton balığı dürüm tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Sağlıklı ve diyet atıştırmalıklar tüketmek sandığımızdan daha büyük fark yaratabilir. Gün içinde yediğimiz ana yemeklerin yanında ne kadar fazla şey atıştırdığımızı düşündüğümüzde, bu konunun önemini daha iyi kavrayabiliriz. Gün içinde doymak için yediklerimiz belki sağlıklıdır ancak kendimizi biraz aç hissettiğimiz ve hızlıca enerji kazmak için atıştırdığımız küçük şeyler hem sağlığımızı hem de kilo verme sürecimizi sandığımızdan daha fazla etkiliyor olabilir. Bu sebeple diyet beslenmede atıştırmalıkların küçük de olsalar büyük bir yeri olduğunu bilmeliyiz.

Ara öğünlerde ya da ana öğünlere kadar geçen zamanda aç hissettiğimiz anlarda dengeli olacak şekilde sağlıklı atıştırmalıkların doyurucu ve enerji verici etkilerinden yararlanırken kalori kontrolü yapmak için doğru tarifleri uygulamalıyız. Biz de bu sebeple gün içinde hızlıca hazırlayabileceğiniz ve size bolca enerji verecek lezzetli bir atıştırmalık tarifi hazırladık. marulda ton balığı dürüm yapım ayrıntılarına geçmeden önce de kullanacağımız malzemelerin sağlığınıza ve kilo verme sürecinize katkıları hakkında konuşmak istiyoruz.

marulda ton balığı dürüm

Marulda ton balığı dürüm tarifimizin ana malzemelerinden birini ton balığı oluşturuyor. Ton balığı, diyet beslenirken gününü daha enerjik ve doymuş olarak geçirmek isteyenlerin tüketebileceği en sağlıklı besinlerden biridir. Ona kilo verme sürecinde dengeli ve düzenli şekilde daha sık şans vermek işimizi bir hayli kolaylaştırır. Ton balığının kalorisi bir hayli düşüktür. Buna karşılık olarak içindeki besin maddeleri oldukça zengin bir yapıdadır.  En önemli özelliklerinden biri harika bir Omega-3, protein ve mineral kaynağı olmasıdır. Diyet beslenirken et tüketiminin ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğunu bilirsiniz.

Ton balığı önemli besin değerleri ve kilo vermeye yardımcı özellikleri sayesinde diyet sürecinde tüketebileceğimiz en doğru et çeşitlerinden biridir. Bu besin, özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde konusunda etkili maddeleri içinde barındırır. Böylece çeşitli hastalıklara yakalanma konusunda daha dirençli hale geliriz. Yeterli oranlarda ton balığı tükettiğimizde kalp ve beyin sağlığımızı güçlendirir ve kansere karşı daha dirençli hale geliriz. Bu besin ayrıca kan damarlarınızı da güçlendirir ve kan dolaşımını destekleyerek felç kalma riskinin önüne geçer.

Gün içinde enerjik hissetmenize, zihinsel ve bedensel olarak daha dirençli hale gelmek için de ton balığı tüketmeye özen gösterebiliriz. Onu diyet sürecinde önemli besinlerden biri haline getiren en önemli özelliği sadece kalorisinin düşük olması değildir. Ton balığının içinde bolca bulunan Omega-3 vücudumuzda fazla yağ depolanmasını engeller ve yağ yakımı sürecini destekler. Ton balığını dürüm haline getirmek için en hafif ve sağlıklı sebzelerden biri olan marulu kullanıyoruz. Böylece dürümümüz hem daha fit hem de daha sağlıklı hale geliyor. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre marulda ton balığı dürüm yapım aşamasına geçebiliriz.

marulda ton balığı dürüm

Marulda ton balığı dürüm için gerekli malzemeler:

 • 1 adet avokado
 • 1 çay kaşığı sarımsak tozu
 • 1 çay kaşığı hardal
 • 5 yaprak büyük marul
 • 320 gram ton balığı
 • Kapari, siyah zeytin, mısır, turşu (dilediğiniz malzemeleri ve baharatları tercih edebilirsiniz.)

Not: Bu malzemeler 2 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

marulda ton balığı dürüm

Marulda ton balığı dürüm nasıl yapılır?

 1. Avokadoyu bir kâsede ezin. Üzerine sarımsak tozu ve hardalı da ekleyip iyice karıştırın.
 2. Marul yapraklarını bol suyla yıkayın ve kurulayın. Avokadolu karışımı eşit olarak marul yapraklarına paylaştırın.
 3. Üzerine kapari, zeytin, mısır ve turşu gibi malzemeler ekleyebilirsiniz.
 4. Baharatlarla lezzetlendirmeyi de unutmayın.
 5. Ton balığını, iyice süzün ve dürümlere ekleyin.
 6. Şimdiden afiyet olsun!

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!