Kişniş Tohumlu Çorba Tarifi Nasıl Yapılır?

 Kişniş Tohumlu Çorba Tarifi Nasıl Yapılır?

Bugün, Diyetio ekibi olarak sindirim sisteminin bir numaralı yoldaşı olarak bilinen kişniş tohumundan üretilmiş kişniş tohumlu çorba tarifini öneriyoruz. Diyet yapan bireylerin sıklıkla tüketmesi gereken ürünlerin başında kişniş tohumu gelmektedir.

Sağlık açısından değeri hiç azımsanmayacak kadar önemli bir çorba çeşidi olan kişniş tohumlu çorbanın sonbahar ve kış sürecinde sıklıkla tüketilmesi gerekiyor. Bu tip çorbaları hasta olduktan sonra değil, hasta olmadan önce hazırlamanız ve gerek kendinize gerekse sevdiklerinize sunmanız elzemdir. İçinde bulunduğumuz korona virüs salgınında bağışıklığımızı ne kadar güçlü tutarsak hastalıklara karşı o kadar dirençli oluruz.

Sonbahar ve kış süreci hasta olmaya oldukça müsait bir evre olduğu için kıyafetler tek başına hasta olmayı engellemez. Yağmur ve kar gibi doğa olaylarının ardından hastalığa yakalanmak kadar normal bir durum yoktur. Nitekim, böyle zor koşullar da bile hasta olmamak için kişniş tohumlu çorbaya benzer çorbalar tüketmeliyiz. Ayrıca, diyet için de çorba tüketimi yapmak hayati derecede önemlidir. Vücuda sıvı girişini bol tutabildiğimiz kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olacağımız için ne kadar çok çorba ve benzeri ürünleri tüketirsek o kadar daha hızlı kilo verebiliriz.

Şimdi kendinizi hazır hissediyorsanız, ilk etapta kişniş tohumlu çorbanın yapımında kullanılan malzemelere göz atacağız, hemen akabinde işin yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız, ufaktan başlayabiliriz.

kişniş tohumlu çorba

Kişniş Tohumlu Çorba Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • Yarım kilo kadar iyi ayıklanmış taze ıspanak
 • 250 ila 300 gram kadar nohut
 • 25 ila 30 gram kişniş tohumu
 • 1 tane küçük boy küp küp doğranmış kırmızı veya normal soğan
 • 1 ila 2 diş sarımsak
 • 150 – 200 ml. kadar krema
 • Birkaç tutam tuz ve karabiber

Kişniş Tohumlu Çorba Nasıl Yapılır?

 1. Nohutları bir gün öncesinden ıslatıp bekletebilirsiniz. Nohuttan en iyi verimi alabilmek için ıslatmanız tavsiye edilir.
 2. Kişniş tohumlu çorba yapacağınız gün nohutları haşlayın.
 3. Bir tencerede ilk önce küp küp doğradığınız soğanı pişirmeye başlayın. Daha sonra kişniş tohumunu, ıspanağı ve sarımsağı ilave edip 5 dakika daha kavurun.
 4. Nohut ve kremayı da ilave ettikten sonra katı görünümü egale edebilmek için su ekleyebilirsiniz.
 5. Çorbayı servis tabaklarına paylaştıktan sonra karabiber ile sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

kişniş tohumlu çorba

Kişniş Tohumlu Çorba Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon kişniş tohumlu çorbanın içinde sadece 30 kalori vardır. Kalori miktarının bir hayli düşük olması göz önünde bulundurulduğunda gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

 

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!