Kakaolu Chia Puding Tarifi: Pratik ve Hafif

 Kakaolu Chia Puding Tarifi: Pratik ve Hafif

Kakaolu chia puding tarifi için hazır mısınız? Diyet yapanların en iyi bildiği şey, tatlı krizlerine karşı mücadele etmenin ne kadar zor olduğu. Oysa ki diyetinizi sürdürebilmek için, düzenli bir şekilde diyet programınıza devam edip hedef kilo ve hedef formunuza ulaşabilmek adına ara ara bu tip kaçamaklar yapmanızda herhangi bir sakınca yok. İyi bir diyetisyen, danışanının da insan olduğunu hesaba katıp, zaten beslenme alışkanlığı düzgün olmayan bir kişinin bir anda düzeltilemeyeceğini sezinler ve buna göre strateji belirler.

İşte, yeni diyetisyenlerin en iyi bildiği şey de tam olarak bu desek yanlış olmaz. Yeni diyetisyenlerin önemli bir çoğunluğu, danışanlarını yavaş yavaş sağlıklı beslenmeye alıştırıyor. Yani, bir anda kimsenin sağlıklı beslenmeye alışamayacağı aşikar. Fakat zamanla, düzgün bir şekilde devam ettirilen diyetin daimi olacağı söylenebilir. İşte bugün, diyet programlarınıza oldukça uyumlu, kakaolu chia puding tarifi ile karşınızdayız! Latin Amerika’nın bakir topraklarında yetişip dünya mutfağına hızlı bir şekilde servis ettirilen chia tohumu, enfes aroması ve zengin iç tabiatıyla formunu sürdürmek isteyen insanların vazgeçilmezi konumunda.

kakaolu chia puding

Bir de uzun süredir diyet yaptığınız için tüketmediğiniz puding ile chia tohumu karışınca ortaya enfes aromalı bir tat çıkıyor. Kakaolu chia puding yaparak uzun süredir bastıramadığınız tatlı krizlerinizi bir nebze olsun hafifletebilirsiniz. Psikolojinin babası olarak tanınan Avusturyalı Sigmund Freud, “İnsan bastıramadığı duyguların esiridir” der. Eğer, gün içerisinde birden fazla defa tatlıyı düşünüyorsanız, diyet programınıza sadık kalabileceğinizi düşünmek hiç gerçekçi olmayacaktır. Şimdi, kakaolu chia puding yapımında ihtiyacınız olan ürünleri tanıyalım ardından bu enfes aromalı tatlının nasıl yapıldığını işleyelim. Şimdi, kakaolu chia puding yapımında ihtiyacınız olan ürünlerle başlayalım;

Kakaolu Chia Puding Yapımında İhtiyacınız Olan Ürünler;

  • 2 su bardağı yağsız süt (Diyet yaptığınız için yağsız süt kullanımınız tavsiye edilmektedir. Yağlı süt kullandığınız takdirde kakaolu chia pudingin porsiyon kalori değeri artacaktır.)
  • 5 yemek kaşığı chia tozu. (Chia tozunu hazır almak yerine, evinizde de yapabilirsiniz. Chia tohumlarını mutfak robotuyla veya başka bir alet yardımıyla övüp un haline, yani toz haline getirebilirsiniz.)
  • 5 adet yumuşak hurma
  • 3 ila 4 adet çiğ kakao

Kakaolu Chia Puding Nasıl Yapılır?

  • 2 su bardağı yağsız süt ile chia tozunu bir kasede karıştırın. Karıştırma işleminden sonra yaklaşık 30 dakika boyunca chiaların şişmesini bekleyin. Yani, chiaları dinlendirin.
  • Geri kalan bütün malzemeleri hızlı hızlı hazırlamak için blenderdan geçirin. Blenderi ne kadar yüksek ayarda kullanırsanız, o kadar çabuk geri dönüş alacaksınız.
  • Daha sonra elde ettiğiniz karışımın tadına bakın. Eğer beklediğiniz kadar iyi olmamışsa hurmasını artırabilirsiniz. Veya şeker kullanmayacağınız göz önünde bulundurulacağı için şekeri doğal yollardan elde edebilmek adına 2 çay kaşığı bal atabilirsiniz. Tadı, istediğiniz ölçütlerde olduktan sonra karıştırma işlemini tamamlayın.
  • Kakaolu chia pudingi servis kaselerine koyup en azından 1 saat bekletmeniz tavsiye edilir. Tatlıyı soğuk tüketeceğiniz göz önünde bulundurulursa, kakaolu chia pudingi buzdolabına koyup bir gün bekletmenizde bile herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Şimdiden afiyet olsun.

Kakaolu Chialı Puding Kaç Kaloridir?

Bir porsiyon kakaolu chia puding, sadece 90 kalori civarındadır. Bir aşurenin 300 ila 400 kalori civarında seyrettiği düşünülürse, bir kase kakaolu chia pudingin 90 kalori olması oldukça düşük bir değerdir. Normal bir insan, gün içerisindeki hareketlilikleri ile 90 kalorinin çok daha üzerine çıkabilmektedir. Ayrıca, diyet yapan bir kişinin en fazla 1.500 kalori tüketebileceği göz önünde bulundurulursa, 90 kalori devede kulak kalır. Eğer hala emin olmak istiyorsanız, diyetisyeninize kakaolu chia pudingi yollayıp geri dönüş bekleyebilirsiniz.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!