Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

En sık yaşanan sindirim problemlerinden biri olan kabızlığa iyi gelen yiyecekler listesini sizin için derledik. Kabızlık, beslenmeye, genetiğe ya da bazı hastalıklara bağlı olarak gelişebilen rahatsızlıklardan biridir. Sürekli olarak yaşanan kabızlık, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bunun için öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sağlık sorunundan kaynaklanmayan bir kabızlık probleminiz varsa bunu kabızlığa iyi gelen yiyecekler tüketerek de çözebilirsiniz. O halde hazırsanız sizin için derlediğimiz bu lif kaynağı yiyecekleri birlikte keşfedelim.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir?

kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Kayısı

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler dendiğinde akla ilk olarak kayısı gelir. Kayısının en önemli özelliği yüksek miktarda lif içermesidir. Özellikle aç karnına tüketildiğinde bağırsakları harekete geçirir. Dışkıya da hacim kattığı için kısa sürede kabızlığı çözüme kavuşturur. Taze ya da kuru şekilde tüketilebilir. Ancak fazla miktarda tüketilmesi de ishale sebep olabilir.

Kayısı Faydaları Nelerdir? Kayısı Kaç Kalori?

Erik

Lif bakımından zengin meyvelerden biri olan erik de kabızlığa iyi gelir. Bağırsakları harekete geçirdiği için kabızlığın son bulmasını sağlar. Erik, aynı zamanda bağırsak kurtlarını atmayı da sağlayan bir yiyecektir. Bu açıdan bağırsak sağlığı bakımından oldukça yararlıdır.

Yazın En Güzel Meyvesi Yeşil Erik Faydaları Nelerdir?

Yulaf

Yine lif zengini olmasıyla bilinen bir yiyecek olan yulaf da sindirim ve bağırsak sağlığına oldukça iyi gelir. Sindirimi rahatlatması ve böylece kabızlığı önlemesi açısından etkilidir. Yulaf ile birlikte lifli meyveleri tüketerek kabızlığı daha hızlı bir şekilde çözmek mümkündür.

Diyetin Olmazsa Olmazı Yulaf Ezmesi Faydaları Nelerdir?

kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Beyaz Lahana

Sindirim ve bağırsakları rahatlatan yiyeceklerden biri olan beyaz lahanayı da kabızlık sorununu çözmek için tüketebilirsiniz. Lif açısından zengin olduğu için haftada bir kere beyaz lahana tüketilmesinde fayda vardır. Beyaz lahana turşusu da prebiyotikler bakımından zengin olduğu için yine sindirim ve bağırsakları rahatlatır.

İncir

Bağırsak hareketlerini arttırması sayesinde kabızlığı hızlı bir şekilde çözen meyvelerden biridir. İncir, mevsiminde haftada birkaç kere tüketilmesinde fayda olan bir yiyecektir. Sindirime ve bağırsak sağlığına oldukça faydalıdır.

İncirin Faydaları Nelerdir? İncirin 11 faydası

Zeytinyağı

Kabızlık sorununu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için direkt olarak bir yemek kaşığı zeytinyağı içebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizde de bol bol zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Neye İyi Gelir?

Armut

Lif zengini armut da kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Bağırsak hareketlerini arttırır ve dışkıya hacim kazandırır. Günde bir adet armut tüketmek bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Armutun Faydaları Nelerdir? Armut Kaç Kalori?

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!