Hem Lezzetli Hem Faydalı: Ballı Meyveli Yoğurt Tarifi

 Hem Lezzetli Hem Faydalı: Ballı Meyveli Yoğurt Tarifi

Ballı meyveli yoğurt tarifi ile günü kurtarabilirsiniz! Sadece 15 dakikada hazırlayıp gün içerisinde veya gün sonu enerji depolayabileceğiniz bu atıştırmalık öğün sayesinde zinde yapınızı sürdüreceksiniz. Ballı meyveli yoğurt yapımında fazla malzeme kullanılmaması ve ürünü hazırlarken neredeyse elinizi soğuk suya dahi koymuyor oluşunuz sizi büyük bir yükten kurtaracak. Günlük enerji ihtiyacınızın önemli bir kısmını bu tip doğal yiyecekler ile sağlamanız birçok sağlık otoritesi tarafından önerilmektedir. Büyük bir dirayet ve gayretle sürdürmeye çalıştığınız diyetinizi hazır gıda tüketimi yaparak baltalamak istemiyorsanız ballı meyveli yoğurt tam ihtiyacınız olan formül.

İçeriğinde bal sayesinde doğal şekerlerin bulunması yüzünden hem şeker krizlerinizi ortadan kaldıracaksınız hem de yoğurttan ötürü kas ve kemik yapınızı güçlendireceksiniz. Dahası, yoğurtun etkili bir probiyotik olduğu göz önünde bulundurulursa, mide rahatsızlıklarınız ile karın ağrılarınızı dindirebileceksiniz. Eğer bağırsak rahatsızlıkları yaşıyorsanız, yine yoğurt tüketimiyle feraha ulaşabilirsiniz. Ana vatanı Anadolu olan yoğurdun birçok farklı millet ve kavim tarafından sahiplenilmeye çalışılması düşünülünce, ne kadar faydalı bir besin olduğu doğrudan anlaşılacaktır. Ayrıca, zehirlenme gibi durumlar olduğunda bile yoğurt tüketiminin tavsiye edilmesi, yoğurdun ne denli güçlü fonksiyonel gıda olduğunu kanıtlamaya yetiyor. Bizce, yoğurdu hasta olduktan sonra değil; hasta olmadan önce tüketmeniz önemli. Nitekim, güçlü bağışıklık sistemi ile hastalıklara dur diyebilirsiniz. Şimdi ballı meyveli yoğurt tarifine geçmeden önce; doğanın insanoğluna bahşettiği balın insana yararlarını listeleyelim.

balli meyveli yogurt 2

Doğanın insanoğluna armağanı: Bal

 • Bal tüketimi, kepek ve dermatit gibi cilt bazlı hastalıklara iyi gelir.
 • Bazı kimseler, bal tüketiminin dökülen saçlara da iyi geleceğini söylüyor.
 • Kalp adelesine güç ve kudret vermesiyle kalp sağlığı için ideal bir besindir.
 • Balın bünyesinde bulunan (Hakiki bal ise) şeker, doğal bir şeker olduğu için insan bünyesine herhangi bir zararı dokunmaz.
 • Bal bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum, sadece kemik sağlığı için değil; beyin tarafından da emildiği için beyin sağlığımız adına da yararlı olduğu söyleyebiliriz.
 • Sıcak suyun içine atıp içeceğiniz ballı su, kabızlığı ortadan kaldıracaktır.
 • Eski insanlar, bal ile nar suyunu karıştırıp gözlerine sürme çekerdi. Bunun, gözü daha keskin görmeye yaradığını savunurlardı.
 • Kötü huylu olarak tabir edilen LDL cinsi kolesterolü dengeler.

Ballı Meyveli Yoğurt Yapımında İhtiyacınız Olan Malzemeler;

 • Bir elmanın yarısı
 • Bir armutun yarısı
 • Yarım portakal
 • Yarım ayva
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt (Süzme yoğurt yerine başka bir yoğurt türü de kullanabilirsiniz. Önemli olan, kullanacağınız yoğurdun sağlıklı olması olacaktır.)
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 4 dövülmüş ceviz içi

“Kendi sağlığınızı önemsemiyorsanız, toplum sağlığını önemseyin”

Yukarıda adı geçen meyveleri iyi bir şekilde dezenfekte etmeye özen gösterin. Eğer, meyvelerinizi iyice dezenfekte etmezseniz, belki siz farkında olmadan vücudunuza birden fazla zararlı organizma giriş yapabilir. İlk etapta önemsemediğiniz bu organizmalar, vücudunuzda enfekte olması halinde devasa tahribat oluşturacaktır. Nitekim, enfeksiyon hastalıklarının ne ucu vardır ne de bucağı. Nerede başlayıp nerede sonlanacağı dahi bilinmez. Belki sizin meyve yoluyla vücudunuza aldığınız zararlı organizma, insan sağlığını tehdit eden küresel bir salgına daha dönüşebilir. Nitekim, günümüz dünyasını kasıp kavuran korona virüsün nereden edinilip, kim tarafından dünyaya savrulduğu hala tam olarak bilinmiyor. Kimi kaynaklar korona virüsün balık pazarından edinildiğini söylerken, kimi kaynaklar korona virüsün vahşi hayvan pazarından insanlara sıçradığını oradan bütün dünyaya yayıldığını iddia ediyor. İşte bu tip iç karışıklıklara mahal vermemek için, sağlığınızı bireysel çapta algılamayın. Sizin sağlığınızı es geçmeniz, bazen toplum sağlığının es geçilmesine neden olabilir.

Ballı Meyveli Yoğurt Nasıl Yapılır?

 • Meyveleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra, bir bıçak yardımıyla ince ince doğrayın.
 • Dilimlediğiniz meyveleri bir kaseye düzenli bir şekilde dizin. Ardından meyvelerin üzerine süzme yoğurdu ilave edin.
 • En son, şık bir görünüm elde edebilmek için bal, toz tarçın ve ufalanmış ceviz içini servis tabağına serpiştirin. Şimdiden afiyet olsun.

Ballı Meyveli Yoğurt Kaç Kalori?


Günlük enerjinizin önemli bir kısmını sağlayacağınız ballı meyveli yoğurt, sadece 75 kaloridir. Bu açıdan, kolay eritilebilir bir besin olduğu aşikar.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!