Duyunca Şaşıracağınız Zerdeçallı Sütün Faydaları

 Duyunca Şaşıracağınız Zerdeçallı Sütün Faydaları

Son zamanlarda sıklıkla bahsedilen zerdeçallı sütün faydaları birçok kişi için de merak konusu. Zerdeçal ve süt gibi insan sağlığına son derece faydalı olan iki malzeme bir araya geldiğinde tam bir vitamin deposu oluyor. Antibiyotik özelliğiyle bilinen zerdeçal, kalsiyum zengini sütle karıştırılarak tüketiliyor. Hem hazırlaması hem tüketmesi kolay olan zerdeçallı sütün faydaları da saymakla bitmiyor.

zerdeçallı sütün faydaları

İşte vitamin deposu zerdeçallı sütün faydaları!

Antienflamatuar ve antioksidan özelliği vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en doğal yollarından biri zerdeçal tüketmektir. Doğal antienflamatuar olan ve yüksek antioksidan olan zerdeçal, vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Böylece vücudun hastalıklara karşı direnç göstermesini destekler.

Ağrı kesicidir.

Hindistan’da ağrı kesici olarak kullanılan zerdeçal, süt ile bir araya geldiğinde tam bir doğal ağrı kesici görevi görür. Hem baş hem de vücut ağrılarını dindirmede oldukça etkilidir. Kasların ve eklemlerin esnemesini sağlar. Aynı zamanda ödem ve şişkinliklere de iyi gelir. Özellikle romatizma hastaları için tam bir şifa kaynağıdır. Regl döneminde oluşan sancı ve krampları da azaltma özelliği bulunur.

Soğuk algınlığına iyi gelir.

Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolu rahatsızlıkları için zerdeçallı süt son derece faydalıdır. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri bulunduğu için grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtilerini dindirir. Aynı zamanda bronşit, sinüzit, bademcik iltihabı ve astım gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmede de oldukça etkilidir. Hasta olduğunuz zamanlarda her gün bir bardak zerdeçallı süt içebilirsiniz. Zerdeçallı süt, öksürüğe de çok iyi gelir.

Kanser riskini düşürür.

Bol miktarda kurkumin bileşeni içeren zerdeçal aynı zamanda kanser hücrelerinin vücuda girmesini engeller. Özellikle kolon, akciğer, cilt, prostat ve meme kanserine yakalanma riskini en aza indirir. Aynı zamanda kemoterapi tedavisinin yan etkilerini de düşürür.

Kemikleri güçlendirir.

Sütteki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirerek kemik erimesi gibi hastalıkları önler. Zerdeçallı süt kemiklerin hem güçlü hem de esnek kalmasını sağlar.

Cildi güzelleştirir.

Ciltte oluşan kızarıklık, egzama gibi sorunlar için zerdeçallı süt son derece faydalıdır. Aynı zamanda düzenli tüketim ile birlikte cildin daha parlak, esnek ve canlı görünmesine yardımcı olur. Ciltte ince kırışıklıkların oluşumunu engeller, sivilce lekelerinin görünümünü azaltır ve yaşlılık belirtilerini geciktirir.

Kanı temizler.

Zerdeçallı süt, kan dolaşımın iyileştirerek kanın temizlenmesini sağlar. Kanı inceltir ve böylece lenf sistemini temizler. Alyuvarlardaki sorunları da ortadan kaldırarak işleyişi kusursuz hale getirir.

Karaciğere iyi gelir.

Karaciğer için tam bir detoks görevi gören zerdeçallı süt, aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da önler. Karaciğeri temizler ve böylece karaciğerinin işlevini sorunsuz yerine getirmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzenler.

Hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırarak sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar. Mide şişkinlikleri, ülser gibi rahatsızlıklarının semptomlarını gidermede de oldukça etkilidir.

İyi bir uyku sağlar.

Uyku problemleri yaşıyorsanız yatmadan önce içeceğiniz zerdeçallı süt ile çok daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Uykuya geçişi kolaylaştırmasının yanı sıra gece boyunca rahat bir uyku çekmenizi de sağlar.

Alzheimer hastalığını önler.

Düzenli olarak zerdeçallı süt tüketerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz. Aynı zamanda hastalığın ilerlemesini önlemek için de tüketebilirsiniz. Zerdeçallı süt, beyin fonksiyonlarını korur ve gelişmesine yardımcı olur.

Hamileliği kolaylaştırır.

Zerdeçallı sütü düzenli olarak tükettiğiniz de östrojen hormonu miktarını arttırmış olursunuz. Böylece üreme sağlığı iyileşerek hamile kalmak kolaylaşır. Hamile kalmaya çalıştığınız bir dönemdeyseniz zerdeçallı süt tüketmeden önce doktorunuza danışarak izin almanız gerekebilir.

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!