Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı böbreklere sahip olmak için beslenme programınızda böbreklere iyi gelen yiyecekler tüketebilirsiniz. Böbreklerin işlevlerini yerine getirebilmesi için bazı besinlere ihtiyacı vardır. Böbrek hastalıklarının oluşumunu önlemek için bu besinleri içeren yiyecekleri tüketmek önemlidir. Böbreklerimiz, vücut sıvılarını dengeler, idrar üretir, atık ürünleri filtreler, kan basıncını dengeleyen hormonların salınmasını sağlar. Bu nedenle böbreklerin işlevlerini yitirmemesi için sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir.

Yüksek tansiyon, obezite, diyabet gibi hastalıkların böbrekleri etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu hastalıkların yanı sıra sigara ve alkol bağımlılığı, genetik faktörler, yaş, cinsiyet gibi etkenler de böbrek sağlığını etkileyebilir. Kan şekerinin dengesizleşmesi, kan basıncının yükselmesi gibi nedenlerle de böbreklerdeki kan damarları zarar görebilir. Böbreklerin doğru şekilde çalışmaması da beslenme programında değişiklik yapmayı gerektirir.

Böbrek hastalığında fosfor, potasyum ve sodyum içerikli gıdaları tüketmemesi gerekir. Sodyum, işlevini yerine getiremeyen böbrekler için zararlıdır. Bu açıdan sodyum içermeyen gıdaları tüketilmelidir. Hem böbrek sağlığını korumak hem de böbrek hastalığında sağlıklı beslenmek için böbreklere iyi gelen yiyecekler listesine göz atabilirsiniz.

böbreklere iyi gelen yiyecekler

Peki böbreklere iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Soğan

Manganez açısından zengin olan soğan aynı zamanda B ve C vitamini de içerir. Bu özelliği sayesinde yararlı bağırsak bakterilerinin çoğalmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. 1 adet soğanın besin değerleri şöyledir:

 • Sodyum: 3 mg
 • Potasyum: 102 mg
 • Fosfor: 20 mg

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğan Kaç Kalori?

Levrek

Levrek balığı, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sayede vücutta bulunan inflamasyonu azaltır. Balık ve deniz ürünlerinde fosfor bolca bulunur. Ancak en az fosfor bulunan balık çeşidi levrektir. 85 gram levrekte şu içerikler bulunur:

Sodyum: 74 mg

Potasyum: 279 mg

Fosfor: 211 mg

Fırında Enginarlı Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

böbreklere iyi gelen yiyecekler

Karnabahar

Lif bakımından zengin olmasıyla bilinen karnabahar da böbreklere iyi gelen yiyecekler arasındadır. Lifin yanı sıra içeriğinde bol miktarda B, C ve K vitamini de bulunur. Böbrek sağlığı için faydalı olan karnabahar, anti-inflamatuar bileşikler de içermektedir. Karnabaharın besin içeriği ise şöyledir:

 • Sodyum: 19 mg
 • Potasyum: 176 mg
 • Fosfor: 40 mg

Karnabahar Faydaları Nelerdir? Karnabahar Besin Değerleri

Yaban mersini

Yaban mersini, antioksidanlar bakımından zengin olan meyvelerden biridir. Antosiyaninler içerdiği için böbrek sağlığı açısından son derece faydalıdır. Sodyum, fosfor ve potasyum oranı da düşük olduğu için böbrek sağlığına iyi gelir. 148 gram yaban mersininin içeriği şu şekildedir:

 • Sodyum: 1.5 mg
 • Potasyum: 114 mg
 • Fosfor: 18 mg

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? Yaban Mersini Besin Değeri

Yumurta Akı

Yumurta akı da böbreklere iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. Sarısına göre çok daha az fosfor içerdiği için akının tüketilmesi önerilir. 2 adet yumurta akının içeriği şöyledir:

 • Sodyum: 110 mg
 • Potasyum: 108 mg
 • Fosfor: 10 mg

Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurtanın Besin Değerleri

Kırmızı üzüm

C vitamini ve flavonoidler bakımından zengin olan kırmızı üzüm, iltihaplanmayı önler. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde böbrek sağlığına iyi gelir. 75 gram kırmızı üzümün içeriği şu şekildedir:

 • Sodyum: 1.5 mg
 • Potasyum: 144 mg
 • Fosfor: 15 mg

 

diyetio

Diyet ve zayıflama bilgilerinin paylaşıldığı Diyetio'ya hoşgeldiniz. Sorularınız ve önerilerinizi yorum yoluyla bize iletebilirsiniz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!